لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۰ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۰۹:۲۸

افغانستان: تحریم و سپس شکستن تحریم توسط پاکستان معنای خاص دارد


بیشترین روزنامه‌های کابل

شماری از روزنامه‌های چاپ امروز کابل روی شدت یافتن جنگ در افغانستان و سفر هیئت طالبان به پاکستان تمرکز کرده اند.

  • مسیر

روزنامۀ مسیر در سرمقاله‌اش باعنوان "شدت جنگ و توقف صلح" نوشته که روزگذشته در یک حمله طالبان بر مرکز نیروهای امنیتی در ولایت بلخ شمار زیادی کشته و زخمی شدند.

روزنامه افزوده که در چند روز گذشته این چندمین حمله خونین بر نیروهای امنیتی کشور است.

به باور نویسنده در این اواخر همه‌روزه خبرها از تلفات نیروهای امنیتی و طالبان نشر می‌شوند و تلفات غیرنظامیان نیز چشم‌گیر اند.

نویسنده مطلب از آیندۀ ادامۀ این‌گونه حمله‌ها نگران است. به باور سرمقاله‌نویس این حمله‌ها مبادا یک‌بار دیگر هر‌دو طرف را به انتقام‌جویی تشویق کند و همین واکنش‌ها میدان جنگ را گرم نگهدارد و پیشرفت‌های صورت گرفته در زمینه صلح را از بین ببرد.

به باور نویسنده پس از جرگه مشورتی صلح هیچ گام مهمی در پیوند با صلح برداشته نشده و نه‌هم در این روند پیشرفت جدید قابل لمس صورت گرفته است، اما برعکس تلاش برای جنگ ادامه دارد و با گذشت هر روز شدت جنگ بیشتر می‌شود.

  • افغانستان

روزنامه افغانستان در سرمقاله‌اش سفر هیئت طالبان را به پاکستان به بررسی گرفته و نوشته که تحریم و سپس شکستن تحریم توسط پاکستان معنای خاص دارد و به نظر می‌رسد پاکستان می‌خواهد نشان دهد که طالبان برای این‌کشور تا چه‌اندازه مهم است و چه جایگاهی در عمق استراتژی این کشور دارد.

به نوشته روزنامه، پاکستان با دعوت از رهبران طالبان به این کشور آن هم به‌خاطر گفت‌وگو با این گروه تروریستی به‌دنبال این است که موقعیت بین‌المللی طالبان را تحکیم بخشد و مشروعیت بیشتر به آن فراهم کند.

به باور نویسنده کشورهای منطقه و همسایگان افغانستان از جمله پاکستان بیش از چهار دهه است که از بحران و تداوم بحران در افغانستان مراقبت می‌کنند و هیچ برنامه‌ای دیگری ندارند.

  • هشت صبح

و روزنامه هشت صبح در سرمقاله خود نوشته که فرهنگ معافیت یکی از علت‌های اساسی فراگیر شدن فساد در دو دهه اخیر در افغانستان بوده است.

به باور نویسنده این فرهنگ در سال‌های اخیر چنان نهادینه شده است که فساد به‌عنوان یک جرم و عمل خلاف قانون کاملاً قباحتش را از دست داد و به امر عادی بدل شد.

به باور نویسنده، فساد چنان در تاروپود افغان‌ها خانه کرده که نه ترس خدا و نه ترس قانون هیچ یک نمی‌تواند دیگر جلو حرص و آز بی‌پایان این گروه را بگیرد.

هشت صبح تاکید کرده که حکومت افغانستان باید تمام افرادی را که از جانب رسانه‌ها به اجرای فساد و کارهای خلاف قانون مظنون‌اند، به‌گونه یک‌سان مورد پی‌گرد قرار دهد.

به نوشته روزنامه، انتظار مردم افغانستان این است که در تمام موارد فساد، چه فسادهای اداری یا سایر جرایم با تمام مفسدان به‌گونه یک‌سان برخورد شود تا مشکلاتی که اخیراً در پی‌گیری پرونده‌های شماری از مجرمان پیش آمده است، در آینده پیش نیاید.

XS
SM
MD
LG