لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۳ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۴۸

'زندانیان رها شده‌ای طالبان در بدخشان به میدان جنگ برگشته اند'


زندانیان رها شده‌ای طالبان توسط حکومت افغانستان

مقام‌های محلی بدخشان می‌گویند که گروه طالبان با همکاری زندانیان تازه آزاد شده، گروه داعش و شبکه القاعده به حمله‌های خود شدت بخشیده اند.

محمد ذکریا سودا، والی بدخشان می‌گوید زندانیانی که تازه رها شده‌اند دوباره به میدان‌های جنگ برگشته‌اند.

آقای سودا می‌گوید که شماری از این زندانیان در نبرد بین نیروهای دولتی و طالبان در ولسوالی کوف‌آب دستگیر شدند.

آقای سودا افزود: "نیروهای دولتی در جریان نبرد کسی را دستگیر کردند که از زندان رها شده بود و دوباره پیوسته بود با گروه طالبان. تمامی اسناد و مدارکش نزدم موجود است."

والی بدخشان همچنین می‌گوید که در عملیات ضد حمله نیروهای امنیتی علیه گروه طالبان در ده ولسوالی‌، این گروه با تحمل تلفات مجبور به عقب‌نشینی شد.

محمد ذکریا سودا، والی بدخشان
محمد ذکریا سودا، والی بدخشان

آقای سودا گفت: "دولت آماده برای صلح بود. آن‌ها آماده برای جنگ شدند. در تمامی افغانستان به‌ویژه در بدخشان در نقاط مختلف مانند، وردوج، جرم، خاش اگو، نسی، مایمی، کوف‌آب و چند ولسوالی دیگر به کمک داعش و القاعده حملات تهاجمی‌شان را راه‌اندازی کردند که به فضل خداوند حملات‌شان به شکست مواجه گردید و بیشتر از ۵۰ تن شان کشته و زخمی شدند."

حمله‌های پیهم گروهی طالبان در بیشتر ولسوالی‌های بدخشان نگرانی شماری از ساکنان این ولایت را برانگیخته است.

محب‌الله در شهر فیض‌آباد، مرکز ولایت بدخشان نگرانی خود را به رادیو آزادی چنین توضیح داد: "وضعیت امنیتی در بدخشان واقعاً نگران‌کننده است. حملات طالبان در نقاط مختلف بدخشان روزبه‌روز شدت گرفته است. این وضیعت سبب نگرانی ما شده است. یک تعداد مردم خانه‌های‌شان را ترک کرده به فیض‌آباد آمده‌اند و دولت اقدام جدی نکرده است."

موقیعت بدخشان در نقشه افغانستان
موقیعت بدخشان در نقشه افغانستان

مقام‌های محلی در ولایت بدخشان می‌گویند که نیروهای امنیتی در حالت دفاعی قرار دارند و حمله‌های طالبان را دفع می‌کنند. به گفته آنان، با وجود حمله‌های گسترده طالبان، این گروه هنوز هیچ پیشرفتی نداشته است.

به گفته این مقام‌ها، حکومت برای نشان دادن حُسن نیت به روند صلح، حمله‌های تهاجمی نیروهای امنیتی را متوقف کرده و هزاران زندانی گروه طالبان را رها کرده است.

اما بازگشت این زندانیان به جنگ، به نگرانی عمده‌ بین مقام‌های محلی و مردم تبدیل شده است.

XS
SM
MD
LG