لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۳۱ سنبله ۱۳۹۹ کابل ۰۰:۰۶

داکتران معترض: تهدید به اختطاف در هرات بیشتر شده است


داکتران معترض در ولایت هرات

حمیدالله یکی از صرافان هرات پس ۱۷ روز در چنگ آدم‌ربایان، دیشب آزاد شد. آدم‌ربایان او را در آپارتمانی در مرکز شهر هرات نگهداری می‌کردند.

آثار شکنجه در بخش‌هایی از بدن حمیدالله دیده می‌شود.

حمیدالله گفت:‌ "یک تشکری خاص از نیروهای امنیتی می‌کنم که واقعاً دلم را شاد کردند. خداوند از آنان راضی باشد که پیگیر اختطاف من بودند."

مقام‌های محلی هرات می‌گویند که در پیوند به این اختطاف پنج تن بازداشت شده‌اند.

به تازگی آدم‌رباها منوچهر مطهری، داکتر هراتی را از مرکز شهر هرات ربودند.

در واکنش به افزایش آدم‌ربایی، صدها داکتر و کارمند صحی در برابر دفتر والی هرات دست به تجمع اعتراضی زدند. نثاراحمد مصدق، رئیس اتحادیه داکتران هرات حکومت را به بی‌پروایی در تأمین امنیت متهم کرد.

نثاراحمد مصدق، رئیس اتحادیه داکتران هرات
نثاراحمد مصدق، رئیس اتحادیه داکتران هرات

او گفت: "داکتر صاحب اشرف غنی، داکتر صاحب عبدالله و مسئولین محلی ما بفهمند که دیگر به هیچ دلیلی و هیچ منطقی ما لحاظ نمی‌کنیم. بی‌کفایتی، ظلم و ستم، خیانت، ترور، اختطاف و قتل عام مردم خود."

داکتران هراتی مدعی‌اند که تهدید به اختطاف بیشتر از هر زمانی شده است.

داکتر ملکه پیغام، وضعیت امنیتی هرات را آشفته می‌داند و می‌گوید که اختطاف‌گران از داکتران مبالغ هنگفت می‌خواهند: "دو داکتر ما اختطاف شده‌اند. گزارش‌‎هایی که به ما رسیده، قرار است که بین ۱۲ تا ۲۰ نفر داکتر اختطاف شوند و از هر کدام‌شان مبلغ هنگفتی در حدود یکصد تا دوصد هزار دالر گرفته شود."

با افزایش موارد اختطاف‌ و سرقت‌ مسلحانه، انتقادها از عملکرد اداره محلی و پولیس بالا گرفته است.

وحید قتالی والی هرات
وحید قتالی والی هرات

اما وحید قتالی والی هرات بر مهار ناامنی‌ تاکید می‌کند: "مبارزه ما ادامه دارد. تا یک تروریست، اختطاف‌گر و یک سارق در این شهر باشد، مبارزه می‌کنیم. کشته می‌شوند، در مقابل نیروهای امنیتی و از بین برده می‌شوند و دیگر به سارقان و اختطاف‌گران رحم نمی‌کنیم."

پولیس هرات از تلاش‌ها برای مهار ناامنی به‌ویژه اختطاف‌ها در شهر اطمینان می‌دهد.

عبیدالله نورزی، فرمانده پولیس هرات گفته که از ۱۱ مورد اختطاف در سال جاری، هفت مورد توسط نیروهای دولتی از بند رها شده‌اند:‌ "اگر ما ۱۱ نفر اختطاف در سال ۹۹ داده باشیم، ۷ نفر مطلق با کوشش و فعالیت پولیس آزاد شده و چهار نفر به فعالیت فامیل اختطاف شده و موی سفیدان منطقه آزاد شده‌اند."

همواره اختطاف در هرات وجود داشته، اما در برخی مواقع، آمار بلند می‌رود. هرات یکی از شهرهای بزرگ افغانستان است و ادامه اختطاف به فرار سرمایه از این ولایت خواهد انجامید. هر چند که هم اکنون نیز شمار زیادی از خانواده‌های تاجران و صنعت‌گران هرات خارج از افغانستان اند.

XS
SM
MD
LG