لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۷ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۰۸:۵۹

عباس ستانکزی: تیم جداگانه برای مذاکرات بین افغانان توظیف شده است


شیرمحمد عباس ستانکزی معاون دفتر سیاسی طالبان در قطر

دفتر سیاسی طالبان در قطر می‌گوید که رهبر طالبان تیم جداگانه‌ای را برای گفت‌وگوهای میان افغان‌ها و مسایل وابسته به صلح توظیف کرده است.

ریاست این تیم را شیرمحمد عباس ستانکزی معاون دفتر سیاسی طالبان در قطر برعهده دارد.

آقای عباس ستانکزی روز چهارشنبه به بخش مشال رادیو آزادی گفته است که این تیم با صلاحیت است و بگونه مستقل مذاکرات میان افغان‌ها را به پیش خواهد برد: "این یک تیم قوی و با صلاحیت است. این تیم جدا از دفتر سیاسی قطر ایجاد شده است. گفت‌وگوها با افغانها، امریکایی‌ها و جوانب دیگر را بگونه مستقلانه به پیش خواهد برد. همچنین در مورد تطبیق توافق‌نامه‌ها با افغان‌ها و امریکایی‌ها، نظارت از آن، مسایل زندانیان و صلاحیت پیشبرد مذاکرات بین‌الافغانی را این تیم دارد. این تیم کارش را آغاز کرده است. و در آینده نزدیک برای گفت‌وگوها آماده خواهد شد."

آقای ستانکزی تاکید می‌کند که برای آغاز گفت‌وگوهای میان افغان‌ها آماده هستند اما می‌گوید که پیش از آن باید زندانیان گروه طالبان آزاد شوند.

در همین حال یک عضو تیم مذاکره‌ کننده حکومت افغانستان با گروه طالبان از آمادگی برای آغاز مذاکرات صلح خبر داده گفته که برای بررسی این گفت‌وگوها باید یک دبیرخانه (دارالانشا) تشکیل شود.

نادر نادری در مصاحبه اختصاصی به رادیو آزادی گفت طالبان باید شرط این تیم را قبول کنند تا جنگ هر چه زودتر خاتمه یابد:‌ "دقیق این است که برای هر دو طرف یک سکرتریت تعیین شود. این خواست ما است که افغان‌ها با همدیگر بنشینند و صحبت کنند، اما مهم این است که ما هم به آن متعهد باشیم و آن این است که جنگ ختم شود و کشور را از بحران نجات دهیم."

نادری: خواست ما خاموش ساختن تفنگ هاست
please wait

No media source currently available

0:00 0:16:36 0:00


آقای نادری تاکید کرد که طالبان شرایط حکومت در بارۀ آزادی نیروهای امنیتی (از جمله کماندوها و پیلوتان) را باید بپذیرند.

وی همچنین گفت که اختلاف نظر میان اعضای تیم مذاکره‌کننده حکومت وجود دارد، اما همه بر سر اصل جمهوریت تواقق دارند.

در عین حال طالبان می‌گویند اگر مذاکرات آغاز شود، آن زمان نیاز است که دارالانشای ایجاد شود که افراد هر دو طرف در ترکیب آن شامل باشند.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی این گروه به رادیو آزادی گفت حالا قبل از وقت است که روی این مسئله صحبت شود، به گفته وی نیاز است که در نخست موانع از سر راه گفت‌وگوهای صلح از میان برداشته شود.

ظاهراً دلیل تأخیر آغاز مذاکرات بین‌الافغانی متوقف شدن روند تبادل چندین زندانی میان حکومت افغانستان و طالبان است.

XS
SM
MD
LG