لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۳۱ سنبله ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۰۹

'برخی از چهره‌های سیاسی برای رئیس جمهور غنی نامه نوشته اند'


نامه‌ای به اشرف غنی

شماری از چهره‌های سیاسی افغان با فرستادن نامه‌ای به رئیس جمهور محمد اشرف غنی خواهان وضاحت در مورد 'قتل‌های مرموز' شده اند.

شماری از چهره‌های سیاسی افغان ادعا دارند که حلقه‌هایی در اطراف رئیس جمهور می‌خواهند افراد منتقد حکومت را هدف قرار دهند.

عبدالکریم خرم یکی از این سیاسیون است. او تاکید دارد که هرگاه حکومت در این بخش اقدام نکند، مسئول همه قتل‌ها خواهد بود.

عبدالکریم خرم
عبدالکریم خرم

آقای خرم گفت: "اخیراً کسانی که فعالیت‌های سیاسی دارند، کسانی‌که نظر مستقل دارند، کسانی که انتقاد می‌کنند، یا کسانی که خواهان صلح استند، از بین برده می‌شوند، هرگاه در این قسمت اقدام نشود، ما حکومت را دراین بخش مسئول می دانیم."

در پایان این نامه که به‌شماری از رسانه‌ها نیز فرستاده شده است، شماری از چهره‌های سیاسی به‌شمول رحمت‌الله نبیل، عمر زاخیلوال، عبدالکریم خرم و برخی چهره‌های دیگر سیاسی نیز امضا کرده و آن را به رئیس جمهور فرستاده اند.

نامه ای به محمد اشرف غنی
نامه ای به محمد اشرف غنی

در این نامه از محمد اشرف غنی خواسته شده است که برای پی‌گیری قتل‌های زنجیره‌یی و هدفی که در یک سال گذشته صورت گرفته هیئت را تعیین کرده و موضوع را تحقیق کند.

این نامه در حالی به رئیس جمهور فرستاده می‌شود که پیش از این چهره‌های سیاسی یادشده در یک نامه منسوب به طالبان تهدید به مرگ شده بودند.

فیض محمد زلاند یک عضو دیگر این گروه به رادیوآزادی گفت: "برخی شواهد وجود دارد که در کشتارهای اخیر حلقه‌های اطراف رئیس جمهور دست دارند."

اما ریاست جمهوری این را یک ادعا و حمله سیاسی در برابر حکومت می‌داند.

صدیق صدیقی سخنگوی رئیس جمهور به رادیوآزادی گفت: "این یک حمله سیاسی است. این‌ها خود در حکومت بودند، خواست ما این است که آن‌ها باید برخورد سیاسی نکنند، حکومت افغانستان حامی آزادی بیان است و هیچ‌گاه به چنین اشخاص مانع ایجاد نمی‌کند."

صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان
صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان

به همین گونه ریاست جمهوری از این گروه سیاسی می‌خواهد تا از این‌گونه ادعاها دست بردارند.

این اظهارات درحالی مطرح می‌شومد، که پیش از این شماری از سیاسیون و استادان پوهنتون‌ها در کابل و برخی ولایات هدف قرار گرفته اند، اما تا هنوز عاملان بیشتر این رویدادها بازداشت نشده اند.

XS
SM
MD
LG