لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۳ عقرب ۱۳۹۹ کابل ۰۴:۵۴

طالبان خبر 'گفت‌وگو با مقام‌های افغان در اوایل سپتمبر' را رد کرده اند


آرشیف

طالبان به‌دنبال سخنان عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان اعلام کردند که کدام گفت‌وگوی صلح با مقام‌های افغان برای اوایل ماه سپتمبر برنامه‌ریزی نشده.

این را شیرمحمد عباس استانکزی رئیس هیئت مذاکره‌کنندۀ طالبان در بیانیه‌ ارسالی به‌خبرگزاری رویترز ناوقت دیروز گفت.

از سوی دیگر سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در دوحۀ قطر در پیامی به‌رادیو آزادی دیشب گفت، این گروه قبلاً گفته که اگر زندانیان طالبان رها شوند به‌آغاز مذاکرات آماده است.

سهیل شاهین
سهیل شاهین

شاهین افزود که گفت‌وگوها از سوی طالبان نه‌بلکه توسط آنها یعنی حکومت افغانستان هرازگاهی به تأخیر انداخته می‌شود.

آقای عبدالله در نشستی به روز پنج‌شنبه در کابل گفت که مذاکرات صلح با طالبان هفتۀ آینده در ماه سپتمبر آغاز خواهد شد.

عبدالله عبدالله: مذاکرات میان افغان‌ها هفته آینده آغاز خواهد شد

آن‌سو، سرپرست وزارت خارجۀ افغانستان می‌گوید که بسیاری موانع سر راه آغاز مذاکرات بین افغانان رفع شده یا تلاش برای دریافت راه حل به آن ادامه دارد.

محمد حنیف اتمر در بحث مجازی که به میزبانی انستیتیوت صلح امریکا دیروز برگزار و به‌طور زنده از طریق توییتر این انستیتیوت پخش شد گفت:"البته شرایطی که از سوی لویه جرگه گذاشته شده می‌دانیم که تمام آن با آغاز مذاکرات بر آورده نخواهد شد، اما مصمم هستیم که در جریان پروسه برآورده شوند. یک موضوع اساسی این است که با رهایی دستۀ آخر زندانیان طالبان، شمار زندانیان را که رها کرده ایم تا پایان هفتۀ آینده به بیش از ۵۶۰۰ تن خواهد رسید. طالبان به وعدۀ خود باید احترام بگذارند که این زندانیان به میدان جنگ بر نمی‌گردند. این یک تعداد بزرگ و افراد خطرناک هستند."

لویۀ جرگه مشورتی صلح ماه گذشته در قطعنامۀ ۲۵ ماده‌ای با رهایی ۴۰۰ زندانی باقی ماندۀ طالبان توافق کرد.

سپس رئیس جمهور محمد اشرف غنی، حُکم رهایی این زندانیان را امضا کرد، اما از این میان ۸۰ تن شان آزاد شدند و ۳۲۰ تن دیگر هنوز رها نشده اند.

برخی از کشورهای غربی از جمله فرانسه با رهایی زندانیان طالبان مخالفت کرده.
فرانسه از حکومت افغانستان خواسته تا آن‌عده از زندانیان طالبان را آزاد نکند که به گفتۀ پاریس در قتل شهروندان فرانسه دست دارند.
آقای اتمر از کدام کشور مشخص نام نگرفت، اما گفت که شماری از شرکای بین‌المللی افغانستان در بارۀ رهایی زندانیان طالبان نگرانی دارند و آنها در عین حال اهمیت و قیمت صلح را درک می‌کنند.

رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان یک روز پس از مکالمۀ تیلفونی خود با عمران خان، صدراعظم پاکستان گفت که مذاکرات صلح احتمالاً هفتۀ آینده آغاز خواهد شد.

مکالمۀ تیلفونی عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان با عمران خان صدراعظم پاکستان
مکالمۀ تیلفونی عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان با عمران خان صدراعظم پاکستان

دو مقام پس از دیدار هیئت دفتر سیاسی طالبان از پاکستان صحبت کردند.

بر بنیاد توافق ایالات متحده و طالبان، مذاکرات بین افغان‌ها در دهم ماه مارچ سال جاری باید آغاز می‌شد، اما ظاهراً به دلیل تکمیل نشدن روند مبادلۀ زندانیان حکومت افغانستان و طالبان، مذاکرات به تأخیر افتاده.

XS
SM
MD
LG