لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۳۰ سنبله ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۵۸

۱۶ غیرنظامی در دو انفجار جداگانۀ ماین در کندهار کشته شدند


دست کم ۱۶ غیرنظامی در دو انفجار جداگانۀ ماین در ولسوالی اسپین بولدک ولایت کندهار امروز(۷ سنبله) کشته شدند.

دست کم ۱۶ غیرنظامی در دو انفجار جداگانۀ ماین در ولسوالی اسپین بولدک ولایت کندهار امروز(۷ سنبله) کشته شدند.

این یکی از مرگبارترین رویدادها در هفته‌های اخیر است که از غیرنظامیان قربانی می‌گیرد و این در حالیست که امیدواری‌ها برای آغاز گفت‌وگوهای بین افغانان نیز بیشتر شده.

کس یا گروهی تا هنوز مسئولیت انفجارهای امروز در ولسوالی اسپین بولدک ولایت کندهار را نپذیرفته، اما ارگ ریاست جمهوری، طالبان را به دست داشتن در این انفجار‌ها متهم کرده.

رئیس جمهور محمد اشرف غنی، از این گروه خواسته که از جاسازی ماین‌ها و آنچه او کشتن غیرنظامیان خوانده دست بکشد.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان
محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان

بر اساس اعلامیۀ ریاست جمهوری، آقای غنی همچنان گفته که طالبان به جای به گفتۀ وی خشونت و خونریزی، به آتش‌بس دایمی و صلح اقدام کنند.

در دو انفجار جداگانۀ ماین در منطقۀ لوی کاریز ولسوالی اسپین بولدک ولایت کندهار دست کم ۱۶ غیرنظامی به‌شمول زنان و کودکان کشته شدند.

احمد بهیر احمدی سخنگوی والی کندهار در بارۀ این رویدادها، به رادیو آزادی چنین جزئیات داد: "ساعت هفت صبح موتر غیرنظامیان که به مراسم عروسی می‌رفتند با ماین کنار جاده در منطقۀ لوی کاریز ولسوالی اسپین بولدک برخورد کرد و در نتیجه ۵ مرد، ۵ زن و ۳ کودک شهید شدند. چند ساعت بعد از این رویداد، حوالی ساعت ۱۲ظهر یک موتر از نوع مازدا با ماین کنار جاده برخورد کرد و در این انفجار رانندۀ موتر شهید شد و سه کودک زخمی شدند. دو تن از این کودکان در شفاخانه جان باختند."

آقای احمدی افزود که نیروهای امنیتی هفت ماین دیگر را در محل کشف و خنثی کردند.

با آنکه رئیس جمهور غنی و ادارۀ محلی ولایت کندهار ، طالبان را مسئول این ماین‌گذاری‌ها می‌دانند، اما این گروه تا هنوز در مورد چیزی نگفته اند.

این گروه در پاسخ به تقاضای مکرر برای برقراری آتش‌بس در افغانستان قبلاً گفته که این موضوع در جریان مذاکرات بین افغانان مورد بحث قرار خواهد گرفت.

طالبان پیوسته گفته که این گروه آماده است، پس از تکمیل روند رهایی زندانیان مذاکرات را آغاز کند.

XS
SM
MD
LG