لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۳۱ سنبله ۱۳۹۹ کابل ۰۲:۲۴

واشنگتن تایمز در مورد آغاز مذاکرات صلح در افغانستان نوشته است


Generic – Newspapers

روزنامۀ واشنگتن تایمز مطلبی را در مورد امیدواری به آغاز مذاکرات صلح در افغانستان نشرکرده.

  • واشنگتن تایمز

در آغاز مطلب به اظهارات اخیر عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان و محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت خارجۀ این کشور اشاره شده.

آقای عبدالله در نشستی به روز پنجشنبه در کابل گفت که مذاکرات صلح هفتۀ آینده در اوایل ماه سپتمبر آغاز خواهد شد.

بر اساس موافقتنامه ای که میان ایالات متحده و طالبان در ۲۹ ماه فبروری امضا شد، این مذاکرات باید در دهم ماه مارچ امسال یعنی تقریباً شش ماه پیش آغاز می‌شد، اما به دلایل مختلف از جمله اختلافات بر سر رهایی زندانیان، هنوز آغاز نشده.

امریکا بر بنیاد توافق دوحه، شمار نیروهایش را در افغانستان تا پیش از ماه جولای به ۸۶۰۰ تن کاهش داد.

طالبان به تازگی هیئت مذاکره کنندۀ جدید این گروه را اعلام کردند.

سرپرست وزارت خارجۀ افغانستان در بحث مجازی به میزبانی انستیتیوت صلح امریکا به روز پنجشنبه گفت که بیشتر از هر زمانی دیگر به آغاز مذاکرات نزدیک شده اند.

واشنگتن تایمز پیش‌بینی می‌کند که پس از بحث و گفت‌وگو میان افغانان در بارۀ آتش‌بس، حقوق زنان و اقلیت‌ها، تعدیل قانون اساسی و سرنوشت ده‌ها هزار جنگجوی گروه طالبان و همچنان نیروهای ملیشۀ وابسته به جنگسالاران، پلان برای افغانستانِ پس از جنگ ترتیب خواهد شد.

  • نیویارک تایمز

روزنامۀ نیویارک تایمز عکس‌های بسیاری خانه‌هایی را که در نتیجۀ سرازیر شدن سیلاب در افغانستان تخریب شده و تصاویر کودکان و بزرگ‌سالان بستری در شفاخانه‌ها را نشر کرده.

در این تصاویر افرادی نیز به چشم می‌خورند که برای یافتن عزیزان شان در گِل و لای جست‌وجو می‌کنند.

روزنامه به حمیدآغا یک باشندۀ شهر چاریکار مرکز ولایت پروان اشاره کرده که ۱۳ عضو خانواده‌اش از اثر جاری شدن سیلاب جان باخته و یا ناپدید شده اند.

او به روزنامه از بارش باران و سرازیر شدن سیلاب قصه کرده و گفته که هرگز شاهد چنین باران شدید نبود.

نیویارک تایمز نوشته که رئیس جمهور محمد اشرف غنی به دنبال این رویداد، سرپرستان وزارت‌های دفاع و صحت عامه را به پروان فرستاد و به نیروهای امنیتی دستور داد که با سیلاب‌زدگان کمک کنند.

طالبان نیز با خانواده‌های قربانیان این رویداد طبیعی ابراز همدردی کرده و گفته اند که افراد وابسته به این گروه با متضررین کمک می‌کنند.

اما به اساس گزارش حالیکه تلاش‌ها برای نجات افراد و جست‌وجو برای ناپدیدشدگان ادامه داشت، طالبان به پوسته‌های امنیتی در منطقه حمله کردند.

XS
SM
MD
LG