لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۰۲:۰۸

هیواد: طالبان بار دیگر گفت‌وگوهای صلح را به تأخیر انداختند


آرشیف، شماری از روزنامه های چاپ کابل

تأخیر در مذاکرات صلح و سرازیرشدن سیلاب‌ها از موضوعاتی اند که اکثر روزنامه های کابل به آن پرداخته اند.

  • هشت صبح

روزنامه هشت صبح نوشته که از ۱۸ اسد، زمانی که لویه‌جرگه مشورتی صلح، رهایی ۴۰۰ زندانی باقی‌مانده طالبان را تأیید کرد، ۲۰ روز می‌گذرد اما روند گفت‌وگوهای صلح طی این ۲۰ روز کوچک‌ترین پیش‌رفتی به همراه نداشته است.

به نوشته روزنامه ناروشن بودن سرنوشت شماری از سربازان حکومت، ظاهراً تنها چالش پیش روی آغاز مذاکرات بین‌الافغانی نبوده است.

روزنامه پرسیده که چندی پیش کشورهای فرانسه و استرالیا از حکومت افغانستان تقاضا کردند که قاتلان سربازان این کشورها را آزاد نکند. آیا این مشکل از میان برداشته شده است؟

هشت صبح تاکید کرده که مردم حق دارند در مورد دادوستدهایی که در مسیر آمدن صلح به افغانستان صورت می‌گیرد با خبر شوند نویسنده افزوده که علاوه بر حکومت،‌ طالبان نیز باید با مردم افغانستان واضح و روشن صحبت کنند. آنان باید وضاحت بدهند که چرا با وصف تأیید آغاز مذاکرات صلح در این هفته، هم‌چنان به کشتار، جنگ و خشونت دوام می‌دهند.

روزنامه در پایان خطاب به طالبان نوشته که مردم افغانستان همان کسانی هستند که در لویه‌جرگه مشورتی صلح، رهایی ۴۰۰ زندانی به شدت خطرناک طالبان را هم تأیید کردند مردمی که این همه عطوفت و مهربانی را صرف در جهت رسیدن به صلح به همراه دارند، سزاوار کشته شدن نیستند.

  • هیواد

روزنامه دولتی هیواد نیز در سرمقاله اش به تأخیر مذاکرات صلح پرداخته و نوشته که طالبان یک بار دیگر برخلاف توقع گفت‌وگوهای صلح را به تأخیر انداخته و اعضای این گروه در قطر گفته اند که گفت‌وگوهای صلح در هفته آینده نیز آغاز نخواهد شد.

نویسنده با اشاره به سفر اخیر هیئت طالبان به رهبری ملابرادر به پاکستان نوشته که تأخیر در گفت‌وگوهای بین‌الافغانی صلح نتیجه این سفر و گفت‌وگوهای این گروه با مقامات پاکستان در عقب در های بسته است.

نویسنده مدعی شده که با وجود فشار های امریکا بر پاکستان اما این کشور باز هم به طور آشکار در امور افغانستان مداخله می‌کند.

  • افغانستان

روزنامه افغانستان در سرمقاله اش به سرازیرشدن سیلاب‌های اخیر در برخی ولایات افغانستان پرداخته و نوشته که بسیاری از هموطنان ما در برخی از نقاط کشور دچار آسیب‌های جدی بر اثر سیلاب‌ها گردیده و تنها در شهر چاریکار ولایت پروان صدها خانه ویران و بسیاری از خانواده‌ها نه تنها هست و بود زندگی شان را از دست دادند بلکه خود شان نیز از بین رفتند.

روزنامه در ادامه افزوده که در روزهای گذشته تقریباً از سراسر کشور و از سوی اقشار مختلف مردم کمک‌ها و پیام‌های همدلی به سمت ولایت پروان سرازیر شد که در نوع خود بی بدیل بود و نویسنده تاکید کرده که اکنون باید این همدلی ها پاس داشته شود و به رفتار رایج مردم افغانستان مبدل گردد.

به نوشته روزنامه نفرت افکنی، خودزنی، منازعات بی حاصل، جنگ‌های تنظیمی و نفاق‌های قومی و سمتی، همواره سکه های رایج در این سرزمین بوده اند.

نویسنده افزوده، اکنون که فضای همدلی حاکم شده و مردم به صورت خودجوش از راه‌های گوناگون بر این همدلی و برادری دامن می‌زنند، باید آن را غنیمت شمرد و از هر طریقی کوشش کرد تا تحکیم یابد.

XS
SM
MD
LG