لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۳۰ سنبله ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۲۹

۵۰ ژورنالیست در بلاروس بازداشت شدند


بازداشت شماری از معترضین از سوی پولیس بلاروس

در تازه‌ترین موج سرکوب در بلاروس، مقام‌ها نزدیک ۵۰ ژورنالیست به شمول شش روزنامه نگار رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی را بازداشت کرده اند.

این روزنامه نگاران هنگام پوشش خبری اعتراض‌های بعد از انتخابات ریاست جمهوری نهم اگست در بلاروس پریروز در پایتخت مینسک بازداشت شدند.

گروه حامی حقوق بشر ویاسنا گفته که تنها در منطقۀ مرکزی مینسک ۲۶۰ معترض توقیف شده اند.

انجمن ژورنالیستان بلاروس گفته که از جمع تقریباً ۵۰ ژورنالیست بازداشت شده، بسیاری‌شان پس از بررسی اسنادشان از سوی پولیس رها شده اند.

شش خبرنگار رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی از بخش‌های بلاروس و کرنت تایم بازداشت شده اند. کرنت تایم شبکۀ خبری است که به زبان روسی در همکاری با صدای امریکا نشرات می‌کند.

این روزنامه نگاران در ۲۷ اگست از دو محل جداگانه هنگام پوشش خبری تظاهرات توقیف شدند. اما بعداً همه‌ای‌شان آزاد شدند.

در میان‌شان اندری یاروشویچ تصویر بردار کرنت تایم به تخلف اداری متهم شده. اما بعداً قضیۀ او در محکمه دیروز موقتاً بسته شد چونکه پولیس نتوانست فورمه‌های مربوط را به درستی پر کند. اگر این اتهام‌ها ثابت شود، او ممکن است جریمه شود یا حتی زندانی.

یاروشویچ قبلاً به عنوان عکاس در تلویزیون دولتی بلاروس کار می‌کرد، اما بعداً او به جمع صدها کارگری پیوست که در مخالفت با اعلام نتیجه انتخابات اعتصاب کرده بودند و بعد وظیفه‌اش را رها کرد.

هنگام توقیف، پولیس خبرنگاران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی را تلاشی کرده، لپ تاپ‌ها و کمره‌هایشان را ضبط و تصویرهایشان را بررسی کرده و یک عکس پولیس ضد تظاهرات هم حذف شده.

دیزی سندلر سرپرست رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی دیروز جمعه در خبرنامۀ گفت که، مقام‌ها با رسانه‌ها بسیار خودسرانه بر خورد می‌کنند.

او افزوده که مقام‌ها هم به ژورنالیستان اجازه پوشش خبری نمی‌دهند و هم به بهانه‌های مختلف روزنامه نگارانی را بازداشت می‌کنند که اجازه کامل برای پوشش خبری دارند و نمی‌گذارند که آنان چشم دیدهای شان را گزارش کنند.

توقیف‌های تازه تقریباً پس از سه هفته از اعتراض‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری در بلاروس صورت می گیرد. الکساندر لوکاشنکو برای ششمین بار رئیس جمهور اعلام شد.

اما معترضان و مخالفان سیاسی نتیجۀ انتخابات را نمی‌پذیرند، چونکه از دیدشان در انتخابات به نفع لوکاشنکو تقلب شده است.

XS
SM
MD
LG