لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۹ سنبله ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۰۲

ادامۀ تظاهرات ضد لوکاشینکا برای ۲۲مین روز در بلاروس


تظاهرات در منسک، پایتخت بلاروس

تظاهرات وسیع علیه الکساندر لوکاشینکا رئیس جمهور بلاروس دیروز نیز در شهر منسک پایتخت این کشور ادامه داشت.

ده‌ها هزار تظاهرات کننده در بلاروس در تازه‌ترین اعتراضات علیه الکساندر لوکاشینکا رئیس جمهور مستبد این کشور دیروز (۳۰ اگست) در جاده‌های منسک تجمع کردند.

قطارهای وسیع از مردم به تظاهرات مسمی به مارش صلح و استقلال پیوسته به سمت میدان استقلال در شهر منسک راه پیمایی کردند، جایی‌که قبلاً توسط قوای امنیتی محاصره شده بود.

شماری زیادی از این اعتراض کنندگان بیرق‌های ممنوع سرخ و سفید را به اهتزاز درآورده بودند، رنگ‌هایی که از دیر به این طرف سمبولی از مخالفت علیه رژیم بلاروس بوده‌است.

بازداشت معترضان توسط پولیس در بلاروس
بازداشت معترضان توسط پولیس در بلاروس

به‌گفته وزارت داخله بلاروس، پولیس ضد شورش جلو اعتراض کنندگان در چندین محل شهر منسک را گرفت و حد اقل ۱۲۵ تن را در نزدیکی میدان استقلال دستگیر کرد.

اعتراض کنندگان صلح‌آمیز با موترهای نظامی به توقیفخانه‌ها در حالی منتقل می‌شدند که دیگر تظاهرات کنندگان نعره‌ای "بشرمید" را سر داده بودند.

وزارت داخله بلاروس دیروز گفت، برای تقویت امنیت پرسونل، زره پوش‌ها به منسک آورده شده و در نزدیکی اقامتگاه رئیس جمهور لوکاشینکا جابجا شده‌اند.

رسانه‌ی ریا نووستی روسیه دیروز تصاویر لوکاشینکا را منتشر کرد که با ماشیندار در دستش در صحن حویلی اقامتگاهش قدم می‌زد. این معلوم نشد که آیا این عکس از دیروز بود یا خیر.

شماری از تظاهرات کنندگان ناوقت دیروز میدان استقلال را به دلیل باران شدید ترک کردند.

بلاروس از ۲۲ روز به این طرف شاهد اعتراضات وسیع به سبب نتایج انتخابات ریاست جمهوری نهم اگست بوده است که در آن الکساندر لوکاشینکا بعد از ۲۶ سال در قدرت، برنده ۸۰ درصد آرا اعلام شد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه

درحالی که کشورهای غربی این انتخابات و سرکوب خشونت‌آمیز تظاهرات کنندگان بعد از این انتخابات را محکوم کرده‌اند، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و متحد طولانی مدت لوکاشینکا، پلان دارند در هفته‌های آینده در مسکو باهم دیدار کنند.

دو رهبر در چند روز گذشته چندین بار صحبت تلفونی داشته اند و به‌گفته کرملین دو جانب روی تقویت و گسترش اتحاد و همسایه داری‌شان تأکید کرده‌اند.

قابل ذکر است که سویتلانا تیخانوفسکایا رهبر عمده‌ی اپوزیسیون بلاروس که ادعا دارد برنده‌ی انتخابات نهم اگست است و در لیتوانیا فراری می‌باشد، از حامیانش خواسته به اعتراضات صلح‌آمیز شان بر ضد لوکاشینکا ادامه دهند.

XS
SM
MD
LG