لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۳۰ سنبله ۱۳۹۹ کابل ۰۴:۴۰

فیر ابزرور: افغان‌ها برای صلح دایمی کار کرده می‌توانند


روزنامه‌های جهان
  • فیر ابزرور

نشریه انترنتی فیر ابزرور مقالهٔ را تحت عنوان افغان‌ها برای صلح دایمی کار کرده می‌توانند، به نشر رسانده‌است.

مقاله می‌نویسد، به تعقیب توافق دوحه، افغان‌ها ممکن به توافق دیگر دست یابند که به جنگ چهار دهه در این کشور پایان دهند.

اما مشروط به این‌که برخی مسایل در نظر گرفته شود.

نویسندهٔ مقاله می‌گوید، افغانستان نخست از همه به یک اجماع محلی و ملی نیاز دارد، زیرا در شرایط کنونی همبستگی در میان افغان‌ها دیده نمی‌شود.

در مقالۀ نشریه فیر ابزرور برای تأمین صلح، تقویت نیروهای امنیتی و مبارزهٔ جدی در برابر فساد اداری به‌عنوان سفارش‌های دیگر یاد شده‌است.

نویسندهٔ مقالهٔ نشریه فیر ابزرور در ادامه به نقش ایران و پاکستان اشاره کرده، می‌گوید که این دو کشور باید به حکومت افغانستان اطمینان دهند که دیگر برای گروه‌های مخالف حکومت پناهگاه‌های امن نمی‌دهند.

نویسنده سفارش می‌کند که حکومت افغانستان هم به همسایه‌های خود اطمینان بدهد که منافع مشروع آن‌ها در این‌جا به خطر مواجه نیست.

در مقاله گفته شده که با در نظرداشت همین مسایل صلح می‌تواند در افغانستان برقرار شود.

  • میل آنلاین

نشریۀ میل آنلاین مقالهٔ را در بارهٔ اعلان شورای عالی مصالحه حکومت به نشر رسانده است.

در این مقاله می‌خوانیم که شورای مصالحه در گفت‌وگو با طالبان از آدرس حکومت افغانستان صلاحیت کامل دارد و حرف آخر دست این شوراست.

مقالهٔ نشریه میل آنلاین می‌نویسد، اعضای این شورای در آیندهٔ نزدیک برای آغاز مذاکرات بین افغان‌ها به دوحه پایتخت قطر می‌روند.

اما نشریه در این مقاله در بارهٔ مؤعد سفر شورا چیزی نگفته است.

نویسندهٔ مقالهٔ می‌گوید، در تشکیل این شورای ۹ زن و تعدادی از چهره‌های شامل اند که در برابر اردوی سرخ شوروی جنگیده و در جریان جنگ‌های داخلی در کشتار افغان‌ها دست داشتند.

نویسنده در ادامه می‌گوید، شورای عالی مصالحه متشکل از ۴۶ عضوی بوده که از لحاظ تعداد با تیم ۲۰ عضوی طالبان مطابقت نمی‌کند.

نویسندهٔ مقالهٔ نشریه میل آنلاین می‌گوید، طالبان بیشتر موقف واحد دارند و به یک مرجع پاسخگو اند که آن هم ملا هبت‌الله رهبر آن‌هاست.

XS
SM
MD
LG