لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۷ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۰۵:۰۰

نگرانی‌ها از افزایش ناامنی‌ها در شاهراه فاریاب-جوزجان


شاهراه فاریاب-جوزجان

ناامنی در شاهراه فاریاب-جوزجان نگرانی‌های زیادی در میان مسافران در شمال افغانستان برانگیخته‌است.

شاهراه فاریاب-جوزجان از سه سال پیش به دلیل حضور گروه طالبان ناآرام شده. ناامنی در این شاهراه از دو سال پیش بیشتر شده. جنگجویان گروه طالبان در بخش‌هایی از این شاهراه حضور دارند. آن‌ها ایست بازرسی دارند و مسافران را بازرسی می‌کنند.

عطاالله دانشجوی پوهنتون فاریاب هنگام بازگشت به خانه‌اش در دولت‌آباد به دست افراد گروه طالبان افتاد و با وساطت ریش‌سفیدان نجات یافت.

عطاالله می‌گوید: "روز پنجشنبه بود. بعد از این که از درس فارغ شدم، ساعت نزدیک دو بود که راهی خانه شدم. وقتی که به ولسوالی شیرین‌تگاب رسیدم، ایست طالبان بود. ما شش نفردر موتر بودیم. از همه پرسیدند که کی است و چه‌کاره. از من نیز پرسیدند. گفتم محصل هستم. باور نکردند. همراهان مرا رخصت کردند، اما دستان مرا بستند و با خود به قرارگاه‌شان بردند. دو روز نزدشان بودم هر چند لت نکردند، اما بسیار ترسیدم."

موقعیت فاریاب در نقشه افغانستان
موقعیت فاریاب در نقشه افغانستان

این تنها راه فاریاب-جوزجان نیست که به این صورت ناآرام شده، بلکه شاهراه جوزجان-بلخ نیز به دلیل درگیری بین نیروهای دولتی و گروه طالبان ناآرام است.

عبدالرحمان از ولسوالی اندخوی خاطره تلخی از سفر در این شاهراه دارد. او می‌گوید، یک ماه پیش هنگام سفر با خانواده‌اش به بلخ در شاهراه جوزجان–بلخ در میان درگیری گیر ماند. او می‌گوید، موترشان را در گوشه‌ای متوقف کردند، اما وقتی یک تانک نیروهای امنیتی با موترش برخورد، یک فرزند کوچکش کشته شد.

وی افزود: "طرف مزارشریف می‌رفتیم. راه ناامن بود. جنگ بود. ما پیش آمدیم. راننده را گفت موتر را گوشه کن. گوشه که شد، با تانک آمد. همانجا تانک‌ها ایستاده بود. جنگ بود. تانک‌ها می‌برآمد. موتر را زد با کودکم از بین رفت."

در همین حال، مقام‌های امنیتی در شمال کشور می‌گویند، عملیات شاهین ۱۱۷ را برای پاک‌سازی شاهراه فاریاب-جوزجان راه‌اندازی کرده‌اند و بخش‌هایی از این شاهراه پاک‌سازی شده است.

آرشیف
آرشیف

حنیف رضایی، سخنگوی قول اردوی شاهین در شمال افغانستان گفت: "پس از دونیم سال حضور دایمی طالبان، بخشی از شاهراه از وجود طالبان پاک‌سازی شد. ولسوالی‌های قرغان و قرمقول خانچهارباغ هم به گونه کامل از وجود طالبان پاک‌سازی شد. در جریان پاک‌سازی از شروع عملیات تا اکنون در این ولسوالی‌ها ۹۲ طالب کشته شده‌اند."

اخیراً ناامنی در شاهراه‌های شمال افزایش یافته است. تقریباً همه شاهراه‌های شمال و مزارشریف-کابل، هر از گاهی دستخوش ناامنی می‌شود. اما فرماندهان قول اردوی ۲۰۹ شاهین می‌گویند، قرار است تغییراتی در وضعیت امنیتی این شاهراه‌ها پدید آید.

XS
SM
MD
LG