لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۰۳:۵۰

بازگشایی مکاتب همزمان با افزایش موارد مثبت ویروس کرونا در اروپا


آغاز مکاتب در روسیه

با وصف افزایش موارد مثبت ویروس کرونا در سرتاسر اروپا، ده‌ها میلیون شاگرد امروز ( اول سپتمبر) در برخی کشورها به مکاتب برگشتند.

بازگشایی مکاتب در انگلستان، فرانسه، بلجیم و روسیه زمینه را برای میلیون‌ها شاگرد فراهم کرد که سر از امروز سه‌شنبه به مکاتب برگردند.

این شاگردان پس از شیوع ویروس کرونا که مکاتب و همۀ مراکز تعلیمی بسته بودند، امروز به دروس‌شان می‌پردازند.

اما بازگشایی مکاتب نگرانی‌های را هم در میان معلمان و پدران و مادران ببار آورده که ممکن همه‌گیری ویروس کرونا یکبار دیگر شدت بگیرد.

اما حکومت‌ها علاقمند اند تا پدران و مادران دوباره به وظایف‌شان برگردند تا اقتصادهای آسیب دیدۀ کشورها احیا شود.

حکومت‌ها بازگشایی مکاتب را گزینۀ بهتر برای رشد طولانی مدت شاگردان خوانده و گفته اند که اطفال و جوانان بیشتر در معرض خطر ابتلا به کوید-۱۹ قرار ندارند.

آغاز دروس مکاتب در جرمنی با رعایت توصیه‌های بهداشتی
آغاز دروس مکاتب در جرمنی با رعایت توصیه‌های بهداشتی

در فرانسه، معلمان و همچنان شاگردان بین ۱۱ تا ۱۸ سال در جریان که در مکاتب اند، باید ماسک بپوشند.

مقام‌ها در فرانسه گفته اند، در صورت ثبت موارد مثبت جدید ویروس کرونا در مکاتب، با هر مکتب بگونه جداگانه برخورد خواهد شد و ممکن تنها همان مکتب برای مدتی بسته شود.

هفده میلیون شاگرد در روسیه هم امروز به مکاتب برگشتند اما آن‌ها مجبور به پوشیدن ماسک نیستند.

مقام‌ها در روسیه گفته اند که برخی اقداماتی احتیاطی برای جلوگیری از گسترش همه‌گیری ویروس کرونا انجام خواهد شد که در آن تشخیص درجه حرارت بدن شاگردان پیش از داخل شدن در صنوف و رعایت فاصله جسمی است.

پس از شش ماه تعطیلی شاگردان در انگلستان و ولز هم امروز با رعایت فاصله جسمی و توصیه‌های صحی به مکاتب برگشتند.

آغاز دروس مکاتب در روسیه
آغاز دروس مکاتب در روسیه

نخست مقام‌ها در انگلستان گفتند که پوشیدن ماسک در مکاتب اجباری نیست اما بعدآ گفته شد که شاگردان مکاتب متوسطه و لیسه از ماسک استفاده کنند.

همچنان حدود یک میلیون محصل پوهنتون‌ها برای برگشت به دروس‌شان در هفته‌های آینده آمادگی می‌گیرند اما کارمندان پوهنتون‌ها از حکومت خواسته اند تا در مورد بازگشایی پوهنتون‌ها تجدید نظر کند.

اتحادیه پوهنتون‌های انگلستان با ابراز نگرانی گفته که بازگشایی پوهنتون‌ها سبب گسترش همه‌گیری ویروس کرونا خواهد شد.

این اتحادیه به تجربه ایالات متحده در این مورد اشاره کرده و گفته که بازگشایی زودهنگام پوهنتون‌ها در امریکا باعث شد تا موارد مثبت کوید ۱۹ افزایش چشم‌گیری در آن کشور بیابد و محصلان مجبور به قرنطینه شوند و دروس دوباره از طریق آنلاین انجام شود.

شماری افرادی که در امریکا به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند به شش میلیون و تعداد مرگ و میر ناشی از این ویروس در آنجا به ۱۸۳ هزار نفر رسیده است.

XS
SM
MD
LG