لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۰ ميزان ۱۴۰۲ کابل ۰۴:۴۹

شورای عالی مصالحه: مذاکرات با طالبان هفته آینده آغاز خواهد شد


شماری از زندانیان گروه طالبان که از سوی حکومت رها شده اند.

شورای عالی مصالحه ملی افغانستان بار دیگر از آغاز هرچه زودتر گفت‌وگوهای صلح با طالبان سخن می‌گوید و برای آغاز این مذاکرات لحظه‌شماری می‌کند.

حاجی دین‌محمد معاون این شورا روز سه‌شنبه به رادیو آزادی گفت که این گفت‌وگوها هفته آینده آغاز خواهد شد.

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی نیز روز پنج‌شنبه گذشته گفته بود که مذاکرات صلح با طالبان در این هفته آغاز خواهد شد.

اما حاجی دین‌محمد می‌گوید که گروه طالبان گفته که یک هفته پس از آزادی تمام زندانیان این گروه، به میز مذاکرات صلح حاضر خواهد شد: "همین که روند رهایی زندانیان تکمیل شود، گفت‌وگوها آغاز می‌شود. ما یک هفته نیاز داریم. فکر می‌کنم که هفته آینده مذاکرات آغاز خواهد شد. برای آغاز مذاکرات آمادگی گرفته شده است. هر زمان که آنها (طالبان) بخواهند، هیئت ما آماده است."

حاجی دین محمد
حاجی دین محمد

گروه طالبان آزادی تمام زندانیان خود را پیش‌شرط آغاز گفت‌وگوهای مستقیم با حکومت خوانده‌اند.

حکومت افغانستان شام دیروز روند رهایی ۳۲۰ زندانی گروه طالبان را که خطرناک خوانده شده و ۸۰ تن آنها پس از برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح آزاد شده بودند، از سر گرفت.

برخی منابع گفته‌اند که دیروز بیش از یکصد زندانی گروه طالبان آزاد شدند.

تصاویر اختصاصی از رهایی ۴۷ زندانی گروه طالبان از زندان پلچرخی
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:52 0:00

یک منبع امنیتی دیروز به رادیو آزادی گفت که امروز نیز شماری زندانیان طالبان آزاد می‌شوند.

گروه طالبان هم از آغاز دوباره روند رهایی زندانیان این گروه استقبال کرده است.

سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر روز سه‌شنبه به رادیو آزادی گفت: "آغاز روند رهایی زندانیان گام مثبت است. آرزو داریم که این روند هرچه زودتر تکمیل شود تا زمینه برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی فراهم گردد."

سهیل شاهین
سهیل شاهین

حکومت افغانستان پس از برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح روند رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان را آغاز کرد اما مخالفت فرانسه، ناروی، استرالیا و برخی کشورهای دیگر با آزادی ۶ زندانی، سبب توقف دوباره این روند شد.

با آنکه حکومت افغانستان هنوز توضیح نداده‌اند که آیا هفت زندانی طالبان که فرانسه، ناروی و استرالیا با آزادی آنها مخالفت کرده بودند، آزاد می‌شوند یا نه، اما تاکید کرده که به نگرانی‌های این کشورها پاسخ داده شده است.

XS
SM
MD
LG