لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۴ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۰۸:۰۳

نگرانی‌ها از گسترش فعالیت طالبان در تخار


شماری از جنگجویان گروه طالبان

شماری از مردم ولایت تخار می‌گویند که اخیراً فعالیت گروه طالبان در حومه شهر تالقان گسترش یافته و باعث نگرانی مردم شده است.

آنان می‌گویند که هرازگاهی در حومه شهرتالقان و مسیر تخار‌کندز گروه طالبان به نیروهای دولتی حمله می‌کنند و در پی گسترش مناطق تحت کنترول خود هستند.

بشیراحمد بشار در شهر تالقان به رادیو آزادی گفت: "مسئولان محلی تخار مردمانی ضعیف و ناتوان هستند. اینها قابلیت اداره و کنترول تخار را ندارند. بنابراین، این باعث شده که فاصله خیلی بزرگی بین مردم و بین حکومت ایجاد شود و با استفاده از همین فرصت مخالفان حکومت استفاده کرده‌اند و در اکثر نقاط حاکمیت پیدا کرده‌اند."

به‌گفته آنها، فعالیت تفنگ‌داران غیرمسئول و خودسری‌های آنها در ولایت تخار باعث تقویت صفوف گروه طالبان شده است.

صفی‌الله واثق یکی دیگر از ساکنان این ولایت گفت: "مسلح‌های غیرمسئول خصوصاً در تخار کسانی‌که مردم را اذیت می‌کنند. کسانی‌که باجگیری می‌کنند. شب در خانه‌های مردم می درآیند. اینها از داعش هم بدتر هستند. مردم در مقابل اینها عقده‌ای شده است و من مطمئن هستم که شاید آنها به طالبان همکاری بکنند. این مسئله باعث شده است که ناامنی بیشتر شود."

از سویی‌ هم، شماری از اعضای شورای ولایتی تخار می‌گویند که هم اکنون از مسیر تخار‌کندز و همچنین از مسیر ماورای کوکچه ماموران دولت به دلیل حضور طالبان مسلح رفت و آمد نمی‌توانند.

محمداعظم افضلی مُنشی شورای ولایتی تخار در زمینه به رادیوآزادی گفت: "وقتی‌که اراضی از دست رفت دیگر سربازگیری هم نمی‌تواند. با کمبود سرباز مواجه می‌شود. آنها از اراضی عشر و ذکات جمع‌آوری می‌کنند. از این ناحیه هم آنها قوی می‌شوند. سربازگیری هم می‌کنند برای خودشان. نیروهای‌شان را اضافه می‌کنند. هر روز تشکیل آنها زیاد می‌شود و نیروهای‌شان قوی‌تر می‌شود. بی‌توجهی حکومت باعث شده که آنها قوی‌تر شوند و اطراف تالقان را هم محاصره کنند."

اما مسئولان امنیتی تخار می‌گویند که اداره محلی تخار در خصوص تأمین امنیت و سرکوب گروه طالبان اراده جدی دارد.

عبدالخلیل اسیر سخنگوی پولیس تخار گفت: "طالبان در بعضی از ولسوالی‌ها بخصوص ماورای کوکچه در این اواخر بهارک و ولسوالی اشکمش در اینجا یک سلسله تحرکات خود را دارند. شاهراه تخار‌کندز بخصوص در ساحه مسئولیت تخار اینجا تولی شاهراه ما پوسته‌های امنیتی خود را دارد و فعالیت دارد. ولی طالبان گاه ناگاه در مسیر راه چک‌پاینت خود را ایجاد می‌کند. نیروهای مشترک امنیتی و دفاعی در ولایت تخار آماد‌گی خود را برای دفع و طرد هرنوع تحرکات دشمن دارد."

شماری از باشندگان تخار می‌گویند گرچند در زمان رژیم طالبان ولایت تخار یگانه سنگر مقاومت در برابر این گروه به شمار می‌رفت، اما به دلیل بی‌توجهی مقام‌های اداره محلی و حکومت مرکزی، هم اکنون این ولایت به پایگاه گروه طالبان مبدل شده است.

XS
SM
MD
LG