لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۰۷:۰۷

سازمان عفو بین‌الملل ایران را به نقض حقوق بشری متهم کرده


آرشیف

سازمان عفو بین‌الملل ایران را متهم کرده که حقوق بازداشتی‌های تظاهرات ضد رژیم در سال ۲۰۱۹ را نقض کرده است.

سازمان عفو بین‌الملل گزارش خود را با عنوان "سرکوب بشریت" پخش کرده و در آن جنایت‌های ضد بشری در ایران در ماه نومبر سال ۲۰۱۹ میلادی و پس از آن را بررسی کرده است.

در گزارش آمده که در ویدئوهای ضبط شده در جریان تظاهرات ضد رژیم در ماه نومبر سال ۲۰۱۹ دیده می‌شود که نیروهای امنیتی ایران مظاهره‌چیان را بگونه عمدی می‌کشند و یا زخمی می‌کنند.

آرشیف، معترضین در ایران
آرشیف، معترضین در ایران

پخش این ویدیوها سرو صداهای زیادی را در سطح جهان در پی داشت.

سازمان عفو بین‌الملل در گزارش خود نوشته که حتی کودکان ده ساله نیز در جمع قربانیان بودند.

بر اساس گزارش این سازمان، مظاهره‌چیان و حتی افرادی که در نزدیکی محل تظاهرات حضور داشتند نیز باز داشت شده‌اند.

در گزارش این سازمان آمده که زخمی‌های تظاهرات در بیمارستانها، مدافعان حقوق بشر که در تلاش رعایت حقوق مظاهره‌چیان بودند، نماینده‌های گروه‌های اقلیت، روزنامه‌نگاران و حتی افرادی که در مراسم تشییع جنازه و فاتحه‌خوانی عزیزان خود گرد هم آمده بودند گرفتار شده‌اند.

عفو بین‌الملل نوشته است که مأموران اطلاعاتی و نیروهای امنیتی ایران در همآهنگی با مسئولان محابس، قاضی‌ها و سارنوالان مرتکب یک رشته تخلف حقوق بشری شده‌اند.

نشان سازمان عفو بین‌لملل
نشان سازمان عفو بین‌لملل

در گزارش تازه این سازمان گفته شده که زندانیان با اعمال زور و فشار مجبور به اقرار شده‌اند و برای آنها گفته شده که اگر اعتراف نکنند اعدام خواهند شد.

همچنان زندانیان واتر بورد یا با آب شکنجه شده‌اند، مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته‌اند، مجبور به استفاده از مواد کیمیاوی شده‌اند و از دارو و درمان محروم شده‌اند.

دینا التهاوی معاون بخش خاور میانه و افریقای شمالی سازمان عفو بین‌الملل گفته که ویدیوهای پخش شده از جریان تظاهرات در ایران جهانیان را تکان داده است.

اما خانم التهاوی گفته که برخورد ظالمانه مقام‌های ایرانی با مظاهره‌چیان و اعضای خانواده‌های آنها در زندانها از دید مردم جهان پنهان مانده است.

سال گذشته شهروندان ایران در تهران و شهرهای بزرگ این کشور در ابتدا بخاطر افزایش بهای تیل دست به تظاهرات زدند که بعداً این تظاهرات رنگ ضد رژیم ایران را اختیار کرد و مردم شعارهای ضد آیت‌الله خامنه ای رهبر مذهبی ایران را سر دادند.

XS
SM
MD
LG