لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۴ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۰۸:۳۸

تعیین معاونان زن در ولایات؛ تا هنوز صرف یک زن تعیین شده است


رابعه ستانکزی معاون والی لوگری

در حالی که سه ماه از صدور فرمان رئیس جمهوری برای تعیین یک معاون زن در هر ولایت می‌گذرد، تنها در ولایت لوگر یک زن به عنوان معاون والی تعیین شده است.

سیدشاه سقیم، سخنگوی اداره مستقل ارگان‌های محلی می‌گوید که برای اجرای این فرمان، کار برای تهیه راهکاری با همآهنگی کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی ادامه دارد.

او گفت: "پس از مشوره‌ها و پیشنهادها، اداره مستقل ارگان‌های محلی فیصله کرد که باید راهکاری در این زمینه وجود داشته باشد تا بدانیم کی‌ها می‌توانند برای این کرسی نامزد شوند. ما توقع داریم که این راهکار به زودی نهایی شود و روند تعیین معاونین زن در ولایت‌ها از سر گرفته شود."

سید شاه سقیم
سید شاه سقیم

اما آقای سقیم توضیح نداد که بر بنیاد این راهکار، آیا معاونان زن در ولایت‌ها بر اساس رقابت آزاد تعیین می‌شوند یا نه؟

در همین حال، وزارت امور زنان افغانستان می‌گوید که به دلیل برخی چالش‌ها در این زمینه، مجبور شده که راهکاری تهیه کند.

رویا دادرس سخنگوی این وزارت روز چهارشنبه به رادیو آزادی گفت که در حال حاضر کار بررسی داوطلبان برای احراز پست معاونیت ولایت ادامه دارد: "وزارت امور زنان اسناد زن‌های نخبه و کارفهم را از تمام ولایت‌ها به دست آورده و وزارت کار بررسی این اسناد را آغاز کرده است. زنانی که توانایی دارند، شارت‌لیست می‌شوند و براساس راهکار ساخته شده به این بست‌ها معرفی خواهند شد."

رویا دادرس
رویا دادرس

به گفته خانم دادرس، هنوز مشخص نیست که روند تعیین زن‌ها در این پست رقابتی است یا انتصابی، اما تحصیلات عالی، تجربه کاری، سن بالاتر از سی سال، دانش کافی در مورد ولایت مورد نظر و برخی مسایل دیگر برای داوطلب‌ها امر حتمی است.

وزارت زنان افغانستان گفته که پنج زن به عنوان معاون والی‌ها کار می‌کنند، اما شمار آنها در این اواخر برکنار شده‌اند.

XS
SM
MD
LG