لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۵ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۰۹:۴۱

فشارها بر انگیلا مرکل برای خروج از پروژه 'نارت استریم۲'


انگیلا مرکل صدراعظم جرمنی

انگیلا مرکل صدراعظم جرمنی زیر فشار فزاینده قرار دارد تا موضع شدیدتر علیه روسیه اتخاذ کند.

سیاستمداران و رسانه های جرمنی از صدراعظم انگیلا مرکل خواسته اند که آن کشور را از پروژه احداث پایپ‌لاین گاز نارت استریم ۲ بیرون کند.

با احداث این پایپ‌لاین که کارش رو به تکمیل است، گاز روسیه از مسیر بحیره بالتیک به جرمنی انتقال می‌شود.

نور بیرت روتگین رئیس کمیتۀ امور خارجی پارلمان جرمنی به روز چهارشنبه در تویتر نوشت که تشریفات دپلوماتیک دیگر کافی نیست. او افزوده که پس از مسمومیت الکسی ناوالنی، به یک پاسخ قوی اروپایی نیاز است که به گفتۀ او ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به آن پی ببرد.

روتین همچنان گفته که اتحادیۀ اروپا در زمینۀ توقف نارت استریم ۲، مشترکاً باید تصمیم بگیرد.

از سوی دیگر روزنامۀ بلد جرمنی که پرفروش ترین روزنامه است خواستار ترک این پروژۀ گاز شده و نوشته است که پی‌گیری این پروژه به معنای تمویل حملۀ بعدی نوویچوک توسط پوتین خواهد بود.

کاترین گورینگ اکارد، رهبر گروه پارلمانی سبزها در جرمنی هم گفته است که اقدام به قتل توسط به گفتۀ او ساختارهای مافیایی کرملین باید با واکنش واقعی رو به رو شود.

پس از آنکه یک تیم متخصصین جرمنی دریافت که ناوالنی توسط مادۀ کیمیایی فلج کنندۀ اعصاب موسوم به نوویچوک، مسموم شده روسیه با عکس‌العمل‌های شدید بین‌المللی رو به رو شده و از آن کشور خواسته شده که در این باره تحقیق شفاف را انجام دهد.

الکسی ناوالنی ۴۴ ساله، منتقد کرملین در ۲۰ ماه آگست هنگامی در طیاره بیمار شد که از سایبربا به مسکو می‌رفت. او چند روز بعد، از شهر اومسک برای درمان به برلین پایتخت جرمنی انتقال داده شد.

کرملین دیروز پنجشنبه بار دیگر گفت که روسیه نباید در پیوند به وضعیت ناوالنی ملامت شناخته شود.

صدراعظم جرمنی گفته که برلین جزئیات را در بارۀ چگونگی تلاش برای قتل ناوالنی از طریق مسمومیت، با متحدین ناتو و اروپایی‌اش شریک کرده تا تصمیم مناسب و مشترک گرفته شود. به گفتۀ او، برخی سؤالاتی جدی موجود اند که پاسخ آن تنها نزد روسیه است و باید پاسخ بدهد.

XS
SM
MD
LG