لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۳۱ سنبله ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۱۶

انعکاس موضوعات افغانستان در شماری از روزنامه های جهان


آرشیف، شماری از روزنامه های جهان

براساس تصمیم حکومت افغانستان بعد از این در تذکره افغان‌ها در کنار نام پدر نام مادر هم نوشته می‌شود. از دیر به این‌سو کمپاین‌های در افغانستان جریان داشته تا نوشتن نام مادر، گرفتن نام یک زن و ثبت نام زنان در اسناد رسمی عیب دانسته نشود.

  • نیویارک تایمز

نیویارک تایمز در شماره اخیرش در مقاله‌ای در همین مورد نوشته که این پیشرفت کوچک در یک زمانی که هیئت مذاکره کنندۀ حکومت برای گفتگو با طالبان آمادگی می‌گیرد، و حقوق زنان برای شماری زیاد موضوع حساس تلقی می‌شود، یک دستآورد بزرگ است.

در مقاله نیویارک تایمز به چند سال حکومت طالبان اشاره شده که دختران و زنان در آن از حق تعلیم، کار و دیگر حقوق ابتدایی شان محروم شده بودند.

نیویارک تایمز بعداً به پیشرفت‌های دو دهه گذشته زنان اشاره کرده و نوشته میلیون‌ها دختر افغان امروز به مکاتب و پوهنتون‌ها می‌روند، زنان در دفاتر دولتی کار می‌کنند، مقام‌های مهم دولتی دارند و از آزادی‌های نسبی برخوردارند.

مقاله از قول شماری از فعالان حقوق بشر در افغانستان می‌نویسد که جامعه سنتی و مرد سالار افغانستان هنوزهم شاهد مشکلاتی زیاد در بخش حقوق زنان است که ریشه های عمیق مذهبی دارد.

شماری این نگرانی را هم مطرح کرده اند که شاید نوشتن نام مادر در تذکره، مانع گرفتن تذکره توسط مردم در مناطق دور دست افغانستان شود. در افغانستان سال‌ها گرفتن نام مادر یا زنی کسی عیب بزرگ بود و حتی منتج به قتل‌ها شده است.

  • واشنگتن پُست

روزنامه واشنگتن پُست در شماره اخیرش مطلبی را در مورد برگشت افغان‌ها به زندگی عادی با وجود ویروس کرونا منتشر کرده تحت عنوان "افغانها به بازی‌ها، پارک‌ها و عروسی‌ها با وجود تهدید ویروس کرونا بر می‌گردند."

روزنامه از زحل بیات یک عضو تیم ملی باولینگ افغانستان یاد کرده که چهار ماه بعد، برای بازی باولینگ رفته است.

به نوشته واشنگتن پُست، بیات به کرونا مصاب شده، خیلی مریض بود و ۲۰ روز در انزوا قرار داشت، پدرش هم مصاب بود ولی حال هر دو خوبند.

واشنگتن پُست از زحل ۲۵ ساله که در کافی شاپ یک دوستش مشغول باولینگ است نقل کرده که می‌گوید: "خیلی هیجان زده و خوشحال است."

روزنامه در بخشی دیگری از مقاله می‌نویسد افغان‌ها مأیوس از جنگ و بیماری همه‌گیر کرونا، دوباره به زندگی عادی بر می‌گردند و حکومت نیز محدودیت‌های وارده به سبب کرونا را کاهش داده است.

از نیمه جولای به بعد به نوشته روزنامه، افغان‌ها دوباره می‌توانند به محلات ورزشی، حوض‌ها و پارک‌ها بروند و عروسی‌های شانرا در سالون‌های مجلل جشن می‌گیرند.

براساس ارقام ارائه شده از سوی وزارت صحت عامه افغانستان بیش از ۳۸،۲۰۰ قضیه مثبت ویروس کرونا در افغانستان به ثبت رسیده به شمول ۱،۴۰۹ تنی که از اثر آن جان داده اند. ولی به نوشته واشنگتن پُست ارقام اصلی خیلی بلندتر از این است.

XS
SM
MD
LG