لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۰ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۰۱

خبر ها

کرام الدین کریم: نه فراری استم نه مجرم

کرام الدین کریم رئیس پیشین فدراسیون فوتبال افغانستان

کرام الدین کریم رئیس پیشین فدراسیون فوتبال افغانستان که به آزار و اذیت جنسی شماری از اعضای تیم فوتبال بانوان متهم است، پس از ماه‌ها پنهان بودن در ولایت پنجشیر در انظار عامه ظاهر شد و به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

او اتهام‌های وارد شده بر خودش را سیاسی خواند و آنرا رد کرد.

محکمه ورزشی کمیته اخلاقی فدراسیون بین‌المللی فوتبال "فیفا" پس از وارد شدن اتهام‌های جنسی بر آقای کریم، او را برای تمامی عمر از کار کردن در موسسات ورزشی منع کرد.

اما کرام الدین کریم امروز (۱۴ سنبله) گفت که اگر فرصت عادلانه بیابد، از خود دفاع خواهد کرد.

او گفت: "من نه فراری استم و نه مجرم. ثابت می‌کنم که جرمی را مرتکب نشدیم. در پیشوای تمامی مردم پنجشیر و افغانستان، از طریق همین تریبیون اعلام می‌کنم که مجرم نیستم و این را ثابت خواهم کرد."

پیش از این رئیس جمهور اشرف غنی ماۀ گذشته خواهان همکاری مردم پنجشیر برای بازداشت کرام الدین کریم شده بود.

عملیاتی هم هفتۀ پیش به هدف بازداشت او راه اندازی شد اما بی‌نتیجه ماند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

پوتین و مکرون خواستار آتش‌بس میان آذربایجان و ارمنستان شده اند

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و امانویل مکرون رئیس جمهور فرانسه

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و امانویل مکرون همتایی فرانسوی او خواستار آتش‌بس فوری میان آذربایجان و ارمنستان در منطقه مورد نزاع نگورنو قرباغ شده اند.

کرملین با نشر خبرنامه ای از مکالمه تلیفونی دو رئیس جمهور در این مورد خبر داده است.

در خبرنامه آمده که رئیس جمهور پوتین در صحبت با همتایی فرانسوی خود خواهان توقف خشونت‌های جاری در این منطقه شده و از طرفین درگیر خواسته تا از خویشتن‌داری کار بگیرند.

اما الهام علی اوف رئیس جمهور آذربایجان گفته که خروج فوری و بدون قید و شرط نیروهای ارمنستان از منطقه مورد مناقشه ناگورنو قره باغ یگانه شرط توقف جنگ است.

درگیری میان دو طرف چهارروز پیش با حملات راکتی و توپخانه آغاز شد.

آذربایجان و ارمنستان از سال‌های پایانی اتحاد جماهیرشوروی برسر منطقه ناگورنو قره باغ درگیر اند.

در نتیجه یک حادثه ترافیکی در شاهراه هرات‌کندهار ۱۰ تن کشته شده اند

موقعیت کندهار در نقشه افغانستان

در نتیجه یک حادثه ترافیکی در شاهراه هرات‌کندهار ده تن جان‌های شانرا از دست دادند.

جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات به رادیو آزادی گفت که این رویداد صبح امروز (پنجشنبه، ۱۰ میزان) در ولسوالی ادرسکن هرات زمانی به وقوع پیوست که یک بس ۳۰۳ با یک موتر فلانکوچ تصادم کرد.

او بیشتر گفت: "در جمع کشته شده‌های این حادثه ۵ مرد، ۳ زن و دو کودک شامل اند، مجروحین هم به شفاخانه انتقال داده شده اند."

به گفتۀ جیلانی در این رویداد هشت تن زخمی شده اند.

شاهراه هرات‌کندهار از جمع شاهراه‌هایی محسوب می‌شود که همواره شاهد حوادث ترافیکی بوده و قربانی می‌گیرد.

عبدالله: هیئت‌های مذاکره‌کننده در مورد برخی مسایل اختلافی به توافق نزدیک شده اند

عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان

عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان می‌گوید، هیئت‌های مذاکره‌کننده حکومت افغانستان و گروه طالبان در قطر در مورد برخی مسایل اختلافی که این روند را با چالش مواجه ساخته، به توافق نزدیک شده اند.

گفتگوهای صلح بین دو طرف در ۱۲ سپتمبر در دوحۀ قطر آغاز شد، اما تا کنون یک طرزالعمل کاری این مذاکرات نهایی نشده.

یکی از موارد عمده اختلافی میان دو طرف، تاکید طالبان برای مبنا قراردادن فقه حنفی است، اما هیئت دولت افغانستان گفته که طبق قانون اساسی باید فقه جعفری هم نادیده گرفته نشود.

آقای عبدالله دیروز در مصاحبۀ با آژانس خبری فرانس پرس در جریان سفرش به اسلام آباد گفت که موارد اختلافی تا حد زیاد حل شده اند.

به گفتۀ او، دو طرف در حال حاضر روی اصول فقه حنفی که براساس آن هیچ نوع تنعیض با شیعه‌ها و اقلیت‌های افغانستان صورت نگیرد، توافق صورت گرفته.

طالبان همچنان می‌خواهند که در توافق احتمالی صلح از گرفتن نام دولت افغانستان خودداری شود و به عوض آن توافق میان افغان ها ذکر شود، عبدالله عبدالله گفت که در این مورد هم پیشرفت صورت گرفته، اما او جزئیات در مورد ارائه نکرد.

اداره ترمپ بر افراد و نهادهایی در سوریه تحریم وضع کرد

بیرق ملی و نظامیان سوریه

ادارۀ رئیس جمهور دونالد ترمپ دیروز (چهارشنبه) تحریماتی را بر افراد و نهاد های در سوریه وضع کرد که بخشی از کمپاین فشار واشنگتن علیه رئیس جمهور بشار اسد و حلقۀ نزدیک وی می‌باشد.

این اقدام امریکا یک روز بعد از آن اتخاذ شد که درگیری‌های شدید میان اردوی سوریه به حمایت روسیه و جنگجویان محلی مربوط به اقلیت دروز در جنوب سوریه رخ داد که در آن، ده‌ها تن کشته و زخمی شدند.

تحریمات تازۀ امریکا رابطۀ با این درگیری‌ها ندارد.

این تحریم وزارت خزاین و خارجه امریکا نتیجۀ یک قانون مسمی به "قانون حمایت غیر نظامی سزار سوریه" است. این قانون به نام مستعار یک پولیس سوری مسمی شده که در سال ۲۰۱۴ تصاویر هزاران تنی‌که از سوی رژیم بشار اسد شکنجه شده بودند را افشا کرد.

یک حملۀ موتر بمب بر نیروهای امنیتی افغان در هلمند رخ داده‌است

آرشیف، نیروهای افغان

یک حملۀ موتر بمب بر نیروهای امنیتی افغان در ولسوالی نهر سراج ولایت هلمند رخ داده‌است.

عمر زواک سخنگوی والی هلمند در مورد به رادیو آزادی گفت: "بر اساس معلومات ابتدایی این بمب در یک موتر نوع مازدا جابه‌جا شده بود و یک پوستۀ امنیتی را در منطقه تخریب کرده‌است. جزئیات در مورد تلفات تاحال در دست نیست."

این حمله حوالی ساعت ۹ دیشب رخ داد. یک منبع پولیس به شرط افشا نشدن نامش به رادیو آزادی گفت در این حمله ۱۵ تن کشته شده‌اند.

پنج تن به اتهام قاچاق مواد مخدر در سالنگ دستگیر شده‌اند

آرشیف

پولیس ولایت پروان از باداشت پنج تن به اتهام قاچاق مواد مخدر در ولسوالی سالنگ خبر داده‌است.

سلیم نوری سخنگوی قوماندانی امنیه پروان به رادیو آزادی گفت، نیروهای مدیریت مبارزه با مواد مخدر این ولایت چهار تن به شمول یک زن را که باشندگان ولایات بغلان، کاپیسا و کندز اند در حالی بازداشت کردند که این افراد ۲۵ کیلو گرام چرس و ۱۶ کیلو گرام تریاک را در یک موتر کرولا از سمت شمال به کابل انتقال می‌دادند.

امروز تیم‌های فوتبال شاهین آسمایی و عقابان هندوکش به میدان می‌روند

شماری از بازیکنان لیگ برتر افغانستان

در ادامۀ رقابت‌های لیگ برتر فوتبال افغانستان قرار است امروز تیم‌های شاهین آسمایی با عقابان هندوکش به میدان روند.

در مسابقه دیروز تیم طوفان هریرود توانست موج‌های آمو را ۱-۴ شکست دهد و به این ترتیب تیم طوفان هریرود با دومین پیروزی‌اش توانست به مرحله بعدی راه یابد.

لیگ برتر فوتبال افغانستان پنجشنبه گذشته در کابل آغاز شد.

نیروهای امریکایی در عراق هدف حملۀ راکتی قرار گرفته اند

آرشیف

گروه‌های شبه نظامی در عراق که از سوی ایران حمایت می‌شوند یک حملۀ راکتی را بر نیروهای امریکایی در ایربیل مرکز منطقه نیمه خودمختار کردستان انجام داده‌اند.

این موضوع را اداره خدمات ضد تروریزم کردستان عراق دیروز خبر داد.

این اداره در اعلامیۀ گفت شش راکت از سرحدات قریه شیخ میر در ولایت نینوا توسط نیروهای بسیج مردمی شلیک شدند که هدف آن نیروهای ائتلاف به رهبری امریکا در میدان هوایی بین‌المللی ایربیل یود.

چهار راکت در محوطه میدان هوایی اصابت کرده دوی دیگر منفجر نشد.

هوشیار زیباری وزیر اسبق خارجه عراق و یک سیاستمدار کرد گفت این حمله تشدید تازۀ از تهدیدات امنیتی در کردستان عراق است.

امیر جدید کویت سوگند وفاداری یاد کرد

شیخ نواف ال احمد الصباح امیر جدید کویت

شیخ نواف ال احمد الصباح به‌حیث امیر جدید کویت سوگند وفاداری یاد کرد.

شیخ نواف برادر اندر امیر متوفی کویت، چندین سال در بخش خدمات امنیتی کویت وظیفه اجرا کرده‌است. امیر قبلی شیخ صباح احمد الصباح سه روز پیش به عمر ۹۱ سالگی درگذشت.

انتظار نمی‌رود امیر جدید ۸۳ سالۀ کویت از مسیر دیپلوماتیک برادر متوفی‌اش خارج شود، ولی گمانه‌زنی ها در مورد این‌که کی ولیعهد بعدی خواهد شد زیادند.

کویت کشور کوچک غنی از نفت در خلیج است که پارلمان انتخابی دارد و در سیاست‌هایش نسبت به امارات دیگر عربی در خلیج، مستقل‌تر است.

جمهوری چک جهت مقابله با افزایش ویروس کرونا حالت اضطرار اعلان می‌کند

شماری از اتباع جمهوری چک برای تدابیر پیشگیرانۀ ویروس کرونا ماسک استفاده کرده‌اند.

حکومت جمهوری چک طرح پیشنهادی در مورد ورود دوباره به حالت اضطرار سر از پنجم اکتوبر را تصویب کرد که بخشی از تلاش‌ها جهت مقابله با افزایش ویروس کرونا در این کشور است.

رومان پرمولا وزیر صحت جمهوری چک دیروز بعد از یک جلسۀ فوق‌العادۀ حکومت گفت، در حداقل دو هفتۀ نخست، اقدامات شامل تجمع حد اعظم ۲۰ نفر در خارج از منزل و ۱۰ تن در داخل خواهد بود، مکاتب متوسطه مسدود می‌شوند و محصلین طب برای کمک به شفاخانه‌ها خواسته می‌شوند.

او افزود: "من به دلایل زیاد درخواست حالت اضطرار را کردم. وضعیت فعلی در حال توسعۀ خوب نیست. در واقعیت جمهوری چک یکی از کشورهایست که اخیراً بیشترین رقم مبتلایان جدید به کرونا را ثبت کرده‌است، مانند بریتانیا، فرانسه یا اسرائیل ما باید اقداماتی را به هدف قادر بودن به مقابله با این اتخاذ کنیم."

جمهوری چک ۱۰،۷ میلیون نفوس دارد و با در نظرداشت فیصدی نفوس در یک ماه گذشته، دومین کشور اروپایی با بیشترین مصاب شدگان جدید به کرونا بوده است.

با تشخیص ۴۰ هزار قضیۀ جدید کرونا در جمهوری چک در حدود یک ماه گذشته رقم مبتلایان به این ویروس به حدود ۶۷،۸۰۰ تن رسیده‌است.

مردم چک دو رأی‌دهی را هم به تاریخ دوم و سوم اکتوبر در پیشرو داشته و در انتخابات منطقوی و دور نخست سوم حصۀ اعضای سنای این کشور رأی می‌دهند. دور دوم رأی‌دهی به اعضای سنا به تاریخ نهم و دهم اکتوبر دایر می‌شود.

قرار است رأی دهندگانی‌که در قرنطین خواهند بود آرای‌شان را از داخل موترهای‌شان در ۱۵۶ مرکز رأی‌دهی موقت که از سوی نیروهای امنیتی این کشور مدیریت خواهد شد بریزند.

کسانی‌که موتر ندارند از یک کمیته خاص دعوت خواهند کرد با صندوق رأی دهی به خانه‌های شان آمده و آرای‌شان را اخذ کند.

عبدالله: با پیام خوب به افغانستان بر می‌گردم

عبدالله عبدالله (چپ) حین دیدار با عمران خان صدراعظم پاکستان در اسلام آباد

عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی می‌گوید، با پیام خوب به افغانستان بر خواهد گشت.

آقای عبدالله امروز چهارشنبه (۹ میزان) در گفت‌وگو با طاهرخان خبرنگار رادیو مشال در اسلام آباد گفت، سفرش به پاکستان پُر دستاورد بوده: "خیلی امیدوار استم، سفر خوبی بود. خرسند استم. گفت‌وگو‌های که با مقام‌ها، مردم و نهاد‌ها داشتیم خیلی موثر بود. امیدوارم که به مناسبات ما تاثیر مثبت کند."

پیش از این عبدالله عبدالله در دیدار امروز (۹ میزان) با عارف علوی رئیس جمهور پاکستان گفت که اولویت مردم و حکومت افغانستان دست یافتن به صلح است.

آقای علوی گفته که پاکستان به صورت همه جانبه از تلاش‌های صلح افغانستان حمایت می‌کند.

قرار است آقای عبدالله در سومین و آخرین روز سفرش به پاکستان امروز با عالمان دینی آنکشور نیز دیدار کند.

او پیش از دیدار با رئیس جمهور علوی با عمران خان صدراعظم، قمر جاوید باجوه لوی درستیز و شاه محمود قریشی وزیر خارجۀ پاکستان ملاقات کرده بود.

واکنش ناتو به ادامه خشونت‌ها در افغانستان

موتر نوع کاستر که در اثر انفجار مین در کابل تخریب شده است

نمایندۀ ارشد ملکی ناتو برای افغانستان می‌گوید، شمار زیادی از مردم این کشور هر ماه در رویداد‌های امنیتی کشته و زخمی می‌شوند.

ستیفانو پونته کورفو امروز (۹ میزان) در توییترش نوشت، ناتو در کنار دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان، استفاده از مواد منفجرۀ دست ساز را در رویداد‌های امنیتی شدیداً نکوهش می‌کند.

به گفتۀ او، تمامی افغان‌ها نیاز دارند تا فواید صلح را احساس کند و به دورنمای آن باور داشته باشند.

با ادامۀ گفت‌وگو میان هیئت‌های تماس دولت افغانستان و طالبان در قطر، در میزان خشونت‌ها در افغانستان کاهش چشمگیر نیامده است.

پیش از این دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان، یوناما مین گذاری در افغانستان را نکوهش کرده و آن را غیرقانونی دانسته بود.

براساس آمار این دفتر، تنها در ماه اگست بیش از ۱۰۰ غیرنظامی در نتیجۀ مین گذاری‌ها در افغانستان کشته و زخمی شده اند.

مقام‌های ولایت دایکندی دیروز (سه‌شنبه، ۸ میزان) تأیید کردند که در انفجار مین در این ولایت، ۱۴ تن کشته شدند.

بیش از ۴ هزار تن در اوکراین به کووید۱۹ مبتلا شده اند

لوله آزمایش ویروس کرونا

در اوکرائین، بیش از ۴۰۰۰ تن در ۲۴ ساعت گذشته به ویروس کرونا مبتلا شده اند.

از هنگامی که این همه‌گیری در ماه می در اوکراین افزایش یافت، برای نخستین بار آمار بیماران یک شبانه روزی کووید ۱۹ به این حد بالا رفته.

ماکسیم ستیپانوف وزیر صحت اوکراین امروز (۳۰ سپتمبر) در کیف به خبرنگاران گفت، در میان ۴۰۲۷ قضیۀ تازه، ۲۷۶ کودک هم شامل اند.

بر اساس آمار رسمی، در مجموع نزدیک به ۲۰۳ هزار تن در اوکراین به ویروس کرونا مبتلا شده اند و از میان آنها بیش از ۴۱۰۰ تن جان باخته اند.

مقام‌ها: فرمانده امنیۀ ولسوالی کوهستان بدخشان کشته شده است

آرشیف نیروهای امنیتی در ولایت بدخشان

یک مقام محلی بدخشان از کشته شدن قوماندان امنیۀ ولسوالی کوهستان این ولایت خبر می‌دهد.

نیک محمد نظری سخنگوی والی بدخشان به رادیو آزادی گفت، حمله شب گذشته (۸ میزان) از سوی طالبان رخ داد و در نتیجه به طالبان هم تلفات سنگین وارد شد.

او افزود: "بیش از ۱۵ جنگجوی گروه طالبان از سوی نیروهای امنیتی و دفاعی کشته شدند. اما متأسفانه عبدالظاهر ضیایی قوماندان امنیۀ ولسوالی کوهستان با دو پولیس محلی در ساحه جان باخته اند."

طالبان هنوز در مورد این رویداد تبصره نکرده اند.

دو جانب جنگ همواره از وارد کردن تلفات به یکدیگر شان در جریان درگیری‌ها خبر می‌دهند.

سه عضو یک خانواده در لغمان کشته شدند

موقعیت ولایت لغمان در نقشه عمومی افغانستان

برخورد مرمی هاوان در لغمان سه عضو یک خانواده را کشته و سه تن دیگر را زخمی ساخته است.

اسدالله دولتزی سخنگوی والی لغمان به رادیو آزادی گفت که شام گذشته در منطقه قلعتک ولسوالی الینگار مرمی هاوان به یک خانه برخورد کرده است.

او می‌گوید که کشته شده‌ها یک زن و دو کودک می‌باشند و سه زخمی به شفاخانه انتقال داده شده اند.

سخنگوی والی لغمان هرچند نمی‌گوید که این مرمی از کدام طرف فیر شده اما در این منطقه انداخت‌ها از سوی حکومت و طالبان بر یک دیگر صورت می‌گیرد.

گروه طالبان مسئولیت این حادثه را بر قوای افغان ربط می‌دهد و می‌گویدکه مرمی از سوی قوای افغان فیر شده.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG