لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۴ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۱۸

میلیتری تایمز: مذاکرات بین افغانان در روز‌های نزدیک آغاز خواهد شد


شماری از روزنامه های جهان

بحث مذاکرات بین افغانان به دنبال مبادلۀ زندانیان طالبان و حکومت افغانستان داغ‌تر از گذشته شده است. شماری از رسانه‌های جهان به تحلیل و بررسی همین گفت‌وگو‌ها پرداخته اند.

بحث مذاکرات بین افغانان به دنبال مبادلۀ زندانیان طالبان و حکومت افغانستان داغ‌تر از گذشته شده است. شماری از رسانه‌های جهان به تحلیل و بررسی همین گفت‌وگو‌ها پرداخته اند.

  • میلیتری تایمز

روزنامه امریکایی میلیتری تایمز، در این مورد می‌نویسد، به گمان زیاد مذاکرات بین افغانان در روز‌های نزدیک آغاز خواهد شد.

دیبرا لاینز نمایندۀ سازمان ملل متحد برای افغانستان روز پنج‌شنبه (۱۳ سنبله) در نشست شورای امنیت این سازمان، از به میان آمدن "فرصت تاریخی" در جنگ ۴۰ ساله افغانستان یاد آوری کرد و گفت که انتظار دارد این بحران در نهایت پایان یابد. میلیتری تایمز به نقل از خانم لاینز پروسۀ مذاکرات را در عین حال پر چالش و درازمدت خوانده است. به نوشتۀ روزنامه با آنکه ایالات متحده خواهان گفتگو‌های مستقیم میان دو جانب شده اما در نهایت برنامه خروج نیرو‌های ایالات متحده از افغانستان، متکی به موفقیت مذاکرات بین افغانان نیست.

در عوض به باور روزنامه، واشنگتن خواهان عملی شدن تعهد طالبان است، همین که افغانستان بار دیگر به لانۀ تروریزم برای حمله بر امریکا و متحدینش مبدل نمی‌شود.

ایالات متحده در توافق ۲۹ فبروری با طالبان پذیرفت که تا ماه می سال آینده تمامی نیرو‌هایش را از افغانستان بیرون می‌کند.

مارک ایسپر وزیر دفاع امریکا هم در ماۀ جولای تأیید کرد که شمار نیرو‌های این‌کشور در افغانستان تا ماه نومبر که همزمان با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده می‌شود، تا کمتر از ۵۰۰۰ تن خواهد رسید.

  • هیل

روزنامۀ هیل در مورد تصمیم رئیس جمهور امریکا، به تعیین شدن سفیر تازه این‌کشور در کابل تمرکز کرده است.

به نوشته روزنامه، دونالد ترمپ قصد دارد ویلیم روجر، متخصص پالیسی خارجی را در این مقام بگمارد. در ادامه به نقل از منابع آگاه آمده که گفته اند، روجر خواهان خروج تمامی نیرو‌های امریکایی از افغانستان است.

این مقام‌ها گفته اند که معرفی ویلیم روجر شاید در جریان همین ماه صورت گیرد و در نتیجه دونالد ترمپ در آستانۀ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سوم نومبر، عمل کردن به تعهدش را برای کاهش نیرو‌ها در افغانستان، به رای دهندگان و شهروندان امریکا نشان دهد.

XS
SM
MD
LG