لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۷ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۰۷:۲۱

هشت صبح: مذاکرات بین افغانان به دلایل فنی به تاخیر افتاده است


آرشیف، شماری از روزنامه های چاپ کابل

روزنامه‌های چاپ امروز کابل بیشتر تاخیر مذاکرات صلح میان نمایندگان حکومت افغانستان و گروه طالبان را بررسی کرده‌اند.

  • هشت صبح

روزنامه هشت صبح در سرمقاله خود نوشته که این مذاکرات به دلایل فنی به تاخیر افتاده و افزوده که شماری از نمایندگان گروه طالبان برای سفر به قطر مدارک و اسناد کافی نداشتند و به همین دلیل این گفت‌وگوها به تعویق افتاده است. به باور روزنامه، برای آغاز گفت‌وگوهای صلح هیچ بهانه‌ای نمانده و اگر طالبان باز هم برای آغاز این گفت‌وگوها حاضر نشوند، ثابت می‌شود که این گروه "صلاحیت" مذاکره را ندارد.

  • هیواد

روزنامه هیواد در سرمقاله خود آزادی زندانیان "خطرناک" گروه طالبان را دلیلی بر تعهد حکومت برای صلح دانسته و تاکید کرده که بعد از این برای طالبان و دیگر گروه‌های مخالف هیچ بهانه‌ای وجود ندارد که باز هم مذاکرات را به تأخیر بیندازند یا عقب‌نشینی کنند.

هیواد افزوده که پیش از این اطمینان داده شده که در این مذاکرات تنها در باره برقراری صلح صحبت می‌شود و هیچ نوع معامله بر سر نظام و منافع ملی قابل قبول نیست.

روزنامه تأکید کرده که نظام افغانستان جمهوری اسلامی است و باید تقویت شود، چرا که براساس رای مردم به میان آمده و جامعه جهانی حامی آن است.

سرمقاله‌نویس این روزنامه دولتی همچنین تاکید کرده که "معامله" بر سر نوعیت نظام سیاسی و منافع ملی برای تأمین "منافع دیگر" و در بدل صلح به هیچ صورت برای ملت قابل تحمل نیست، زیرا نظام‌های دیگر ملت را متحد نگهداشته نمی‌تواند. نویسنده طالبان را بخشی از افغانستان دانسته و نوشته است که آنان هم در نظام کنونی حق دارند که یک جا شوند، ولی دیده شود که برای ملت و کشور کاری می‌توانند.

  • ویسا

روزنامه ویسا در سرمقاله خود به موضوع‌هایی اشاره کرده که به نظر روزنامه، باید در مذاکرات صلح در نظر گرفته شود.

روزنامه افزوده که هر دو تیم مذاکره‌کنند باید با توجه به امیدواری مردم و خشونت‌های گذشته و بربنیاد منافع ملی مستقلانه فیصله کنند.

مسئله دیگر که روزنامه بر آن تاکید کرده، مدیریت روند صلح است.

روزنامه نوشته است باید هر دو طرف متوجه باشند که بعد از تامین صلح و توافق بر سر صلح مدیریت این مرحله بسیار مهم و حساس است.

سرمقاله‌نویس ویسا همچنین اظهار نگرانی کرده است که در این مرحله ممکن است به تحریک حلقات خارجی طرفداران ادامه جنگ در گروه طالبان سربلند کنند و این روند را با چالش بکشند.

XS
SM
MD
LG