لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۰۲:۱۷

خبر ها

حاصلات جواری در هلمند افزایش یافته است

آرشیف

حاصلات جواری سال‌جاری ولایت هلمند به ۱۹۰ هزار تن می‌رسد که به ولایات دیگر هم صادر می‌شود.

زلمی الکو، رئیس زراعت و مالداری هلمند امروز شنبه به رادیو آزادی گفت سال‌جاری در ۳۷ هزار و ۲۳۵ هکتار زمین در این ولایت جواری کشت شده است که دهقانان از این زمین ۱۸۹ هزار و ۸۹۸ تن جوار به دست می‌آورند.

به گفته آقای الکو، آب و هوای ولایت هلمند برای کشت جواری مناسب است و در این ولایت انواع مختلف جوار کشت می‌شود و بخاطر فروش به ولایات دیگر هم صادر می‌شود.

آقای الکو می‌گوید آنان تلاش می‌کنند تا در بخش خصوصی برای پروسس جواری زمینه را مساعد سازند تا در کنار بازاریابی برای جواری این ولایت برای تولید روغن آن و تهیه مواد خوراکه حیوانی سهولت‌ها به میان آید.

هلمند از جمله ولایاتی است که اقلیم مناسب برای کشت انواع مختلف محصولات زراعتی دارد.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

خلیل‌زاد: طالبان شاید آتش‌بس دایمی را نپذیرند

زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان

نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان پیش‌بینی می‌کند که طالبان شاید قبل از رسیدن یک موافقه سیاسی آتش‌بس دایمی را قبول نکنند.

زلمی خلیل‌زاد دیروز جمعه به رسانه امریکای پی بی‌اس نیوز اور در این مورد سخن گفت. در پاسخ به سوال خبرنگار این رسانه در رابطه با احتمال آتش‌بس دایمی از سوی طالبان آقای خلیل‌زاد گفت: "فکر می‌کنم شما درست می‌گوید که طالبان یک آتش‌بس همه جانبه و دایمی را قبول نخواهند کرد تا زمانی که یک راه حل سیاسی پیدا نشود و این در منازعات مشابه دیگر هم غیر قابل تصور نبوده. من فکر می‌کنم آنها کاهش خشونت را عملی کرده می‌توانند و این را مد نظر خواهند داشت، البته مربوط به این می‌شود که پیشنهاد چیست. حکومت هم از آن حمایت می‌کند."

نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان در یک زمانی در این مورد سخن می‌گوید که همزمان با مذاکرات بین هیئت‌های حکومت افغانستان و طالبان در قطر در چندین شهر افغانستان حملات ادامه دارد.

زلمی خلیل‌زاد این را هم گفت با وجود افزایش جنگ‌ها در افغانستان سطح خشونت و تلفات ملکی و نظامی نسبت به سال گذشته در همین مدت کمتر شده است.

آقای خلیل‌زاد می‌گوید که ضرور است که هر دو طرف خشونت را کاهش بدهند.

در همین حال طالبان ادعا کرده اند که یک تعداد سربازان امنیتی افغان را در بدخشان، بامیان و ولایات دیگر کشته اند، اما ارقام نداده اند.

اعتراضات بر ضد لوکاشنکو در بلاروس ادامه یافت

معترضان در مینسک پایتخت بلاروس

اعتراضات برضد الکساندر لوکاشنکو در بلاروس که بیش از یک ماه قبل آغاز شده، تا هنوز هم ادامه دارد.

لوکاشینکو ادعا دارد که در انتخابات ریاست جمهوری این کشور در ۹ اگست برنده شده است، اما مخالفین می‌گویند که در انتخابات تقلب وسیع صورت گرفته است.

یک تعداد زنان معترض که اکثریت شان با خود گل داشتند امروز شنبه در شهر مینسک در راهپیمایی سهم گرفتند. خبرنگار رادیو آزادی می‌گوید که پولیس ضد شورش با سرعت داخل اقدام شده و حداقل ده خانم را دستگیر نمود.

در بین بازداشت شده‌ها نینا باهینسکایای ۷۳ ساله هم شامل است.

او از نگاه جسمی بسیار ضعیف است اما یک خانم قاطع می‌باشد که در اعراضات ضد لوکاشنکو پیهم سهم می‌گیرد.

این اعتراضات علاوه بر مینسک در شهر های دیگر هم صورت گرفته است.

با وصف اعتراضات پیهم لوکاشنکو در ۲۳ ماه سپتمبر بحیث رئیس جمهور بلاروس حلف وفاداری یاد کرد.

دو فرد ملکی در کندز کشته شدند

موقعیت ولایت کندز در نقشه عمومی افغانستان

در نتیجه انفجار ماین در ولسوالی علی آباد ولایت کندز دو فرد ملکی کشته شدند.

هجرت‌الله اکبری سخنگوی قوماندانی امنیه ولایت کندز امروز شنبه (۵ میزان)‌ به رسانه‌ها گفت که طالبان در قریه رمضانی این ولسوالی ماین گذاشته بودند که امروز صبح انفجار کرده و سبب تلفات ملکی شد.

به گفته آقای اکبری در این حادثه ۴ فرد ملکی دیگر زخمی شده اند.

طالبان تا حال در این مورد تبصره نکرده اند.

نسرین ستوده از اعتصاب غذایی دست کشید

نسرین ستوده فعال حقوق بشر ایران

نسرین ستوده فعال حقوق بشر ایران که در زندان بسر می‌برد، اعتصاب غذایی خود را خاتمه داد.

همسر وی رضا خاندان امروز شنبه (۵ میزان) از طریق رسانه های اجتماعی گفته است که خانم ستوده بخاطر وضعیت حساس صحی از اعتصاب دست کشید.

نامبرده در ۱۱ ماه اگست در زندان اوین تهران اعتصاب غذایی اعلان کرد. او اعتراض دارد که محبوسین سیاسی در ایران در معرض خطر ابتلا به ویروس کرونا قرار دارند.

نسرین ستوده بخاطر وضیعت خراب صحی در ۱۹ سپتمبر به شفاخانه انتقال داده شد ولی چهار روز بعد دوباره به زندان برده شد که این عمل واکنش‌های جدی را به دنبال داشت.

خانم ستوده در ماه جون سال ۲۰۱۸ از خانه‌اش بازداشت شد.

او به اتهام دفاع از محبوسین سیاسی که در بین آن‌ها زنان اعتراض کننده علیه حجاب جبری هم شامل می‌باشند به ۳۸ و نیم سال حبس و ۱۴۸ دره محکوم شد.

او باید ۱۲ سال حبس را سپری کند تا شرایط آزادی با ضمانت برایش فراهم شود.

تلفات سقوط طیاره نظامی اوکراین به ۲۶ تن رسید

منطقه‌ای که طیاره نظامی اوکراین سقوط کرده است.

تعداد تلفات سقوط یک طیاره نظامی در اوکراین به ۲۶ نفر رسید. طیاره انتوف ۲۶ اردوی اوکراین شام گذشته در وقت نشست در خارکیف منطقه شمال شرقی این کشور سقوط کرد.

مقامات بعداً گفتند که یکی از پیلوتان طیاره قبل از نشست در مورد خراب شدن انجن طیاره خبر داده بود.

اول گفته شده بود که دو تن در این حادثه زخمی شده و به شفاخانه انتقال داده شده اند . اما بعداً خبر مرگ یکی از آن‌ها نشر شد.

در مورد دلیل حادثه تحقیقات دوام دارد.

اردوی اوکراین می‌گوید بسیاری از قربانیان، محصلین پوهنتون قوای هوایی ملی خارکیف بودند.

رئیس جمهور اوکراین ولادیمیر زلینسکی در یک اعلامیه گفته است که ناوقت امروز شنبه از محل حادثه دیدن می‌کند.

مسابقات فول رزم در هرات برگزار شد 

موقعیت ولایت هرات در نقشه عمومی افغانستان

مسابقات فول رزم با اشتراک ۶۰ ورزشکار زیر نام جام مبارزه علیه مواد مخدر امروز شنبه در ولایت هرات برگزار شد.

فدراسیون فول رزم در هرات با پخش خبرنامه‌ای گفته که این مسابقات در ۱۲ وزن و در ‌دسته‌های نوجوانان، جوانان و بزرگسالان به راه انداخه شد.

۱۲ وزرشکار در این مسابقات در مقایسه با دیگر ورزشکاران خوب درخشیدند.

در همین حال، ضیاالحق ضیا مدیر فنی ریاست تربیت بدنی هرات امروز شنبه به رادیو آزادی گفت که مسابقات بدمینتون نیز میان ۲۲ ورزشکار زن در این ولایت ادامه دارد.

او گفته که این مسابقات انتخابی در ‌رده‌های نوجوانان، جوانان و بزرگسالان زیر نام حمایت از (خبرنگاران) برگزار شده است.

تیم‌کریکت حیدرآباد به مصاف تیم کلکته می‌رود

آرشیف، اعضای تیم کریکت سن رایزرز حیدرآباد

در ادامه مسابقات لیگ برتر کریکت هند، امروز شنبه تیم‌های حیدرآباد و کلکته به میدان می‌روند.

محمدنبی و راشدخان دو کریکت‌باز افغان نیز در تیم حیدرآباد بازی می‌کنند. راشد خان در دو بازی به نفع تیم خود به میدان رفته، اما محمد نبی هنوز بازی را انجام نداده است.

در بازی شب گذشته تیم دهلی کاپتالز، تیم چینای سوپرکینگ را با تفاوت ۴۴ دوش شکست داد.

'دو دختر در کاپیسا مورد تجاوز جنسی گروهی قرار گرفتند'

موقعیت ولایت کاپیسا در نقشه عمومی افغانستان

مسئولان امنیتی ولایت کاپیسا می‌گویند دو دختر جوان از سوی افراد مسلح غیر مسئول مورد تجاوز گروهی قرار گرفتند.

یک منبع مسئول که بخاطر حساسیت موضوع از ذکر نامش در خبر خودداری می‌کند امروز شنبه (۵ میزان) در صحبت به رادیو آزادی گفت: "نیمه‌های شب گذشته در ولسوالی حصه دوم ولایت کاپیسا ۱۱ تن از افراد مسلح ناشناس بالای دو دختر جوان تجاوز کردند."

وی می‌گوید عاملان این "جنایت" از ساحه فرار کرده و پولیس کاپیسا بررسی‌های خود را در پیوند به این قضیه آغاز نموده است.

وزارت احیا و انکشاف دهات ۲۵۹ پروژه عمرانی را در کشور به اجرا می‌گذارد

وزارت احیا و انکشاف دهات افغانستان

وزارت احیا و انکشاف دهات افغانستان ۲۵۹ پروژه عمرانی را در سراسر این کشور به اجرا می‌گذارد.

قرارداد اجرای این پروژه‌ها امروز با شماری از شرکت‌های خصوصی به امضا رسید.

فریدون آژند سخنگوی وزارت احیا و انکشاف دهات گفته که هزینه این پروژه‌ها به بیش از دو ملیارد افغانی می‌رسد و برای اولین بار کوچی‌ها نیز از آن مستفید خواهند شد.

این وزارت همچنین در اعلامیه‌ای گفته که تهیه آب آشامیدنی، آب زراعتی، ساخت جاده‌ها، دیوارهای استنادی و محافظتی و اعمار شبکه‌های آب رسانی مشمول این پروژه‌ها است.

در اعلامیه آمده است که از اجرای این پروژه‌ها نزدیک به دو میلیون روستایی بهره‌مند می‌شوند و بیش از یک ونیم میلیون روز کاری را نیز برای مردم فراهم خواهد کرد.

یک شرکت استرالیایی در بخش معدن افغانستان سرمایه‌گذاری می‌کنند

وزارت معادن و پترولیم

وزارت معادن و پترولیم افغانستان می‌گوید که شرکت "فورتسکیو میتال" استرالیایی برای سرمایه‌گذاری در بخش استخراج معادن طلا، لیتیم و آهن اظهار آمادگی کرده است.

عبدالقدیر مطفی، سخنگوی این وزارت امروز به رادیو آزادی گفت که مسئولان بخش فنی وزارت معادن و پترولیم و تیم فنی این شرکت روز پنجشنبه با هم دیدار و گفتگو کردند:

"براساس تفاهم گروه کمپنی "فورتسیکو میتال" استرالیا که شماری ملیاردرها سهم‌دار آن هستند، مایل‌اند که در بخش استخراج معادن طلا، لیتیم و آهن سرمایه‌گذاری کنند."

آقای مطفی می‌گوید که براساس تفاهم میان دو طرف، این شرکت استرالیایی برعلاوه سرمایه‌گذاری در زمینه ارتقای ظرفیت‌های فنی نیز افغانستان را یاری می‌رساند.

بدخشان، بامیان، پکتیکا و شماری ولایت‌های دیگر سرشار از معادن طلا و آهن خوانده شده‌اند.

طالب بر پوسته‌های نیروهای خیزش مردمی در بدخشان حمله کرده اند

موقعیت ولایت بدخشان در نقشه افغانستان

پولیس ولایت بدخشان از حملۀ جنگجویان طالبان بر پوسته‌های نیروهای خیزش مردمی در شهر فیض آباد مرکز این ولایت خبر داده است.

ثناالله روحانی سخنگوی پولیس بدخشان می‌گوید، طالبان از چند استقامت بر نیروها هجوم بردند و در درگیری به هر دو طرف تلفات رسیده.

او افزود: "این درگیری از ساعت ۲ تا ۳ ادامه داشت و طالبان عقب نشینی کردند. در نتیجۀ این درگیری ۴ تن از طالبان کشته و ۵ تن شان زخمی شدند. متأسفانه یکی از قوماندان‌های محلی بنام غازی «شهید» شد و یکی از افرادش زخم برداشته است."

از حمله های طالبان و درگیری جنگجویان این گروه با نیروهای افغان در حالی خبر می‌رسد که هیئت‌های دولت افغانستان و طالبان در دوازدهم ماه سپتمبر در مراسم گشایش مذاکرات صلح افغانستان در شهر دوحه پایتخت قطر شرکت کردند.

اما دو طرف هنوز روی طرزالعمل مذاکرات رسمی به توافق نرسیده اند.

امریکا: تا خاتمه یافتن مرض کرونا باید حوصله کرد

آرشیف، کارمندان صحی در نیویارک یک فرد مبتلا به ویروس کرونا را به شفاخانه انتقال می‌دهند.

در حالی که تعداد قربانیان ویروس کرونا در جهان به یک میلیون نزدیک شده، انتونی فوچی رئیس انستیتوت ملی عفونی و امراض ساری امریکا می‌گوید این مرض بالاخره خاتمه خواهد یافت ولی یک اندازه حوصله در کار است.

از زمان آغاز شیوع این ویروس در چین در سال گذشته تا حال به اساس تخمین پوهنتون جانز هاپکینز امریکا تعداد مبتلا شدگان به آن در جهان به بیش از ۳۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر رسیده و حداقل ۹۸۵ هزار نفر از این ویروس جان داده اند.

انتظار می‌رود که این تعداد بیشتر شود. سازمان صحی جهان روز جمعه گفت که برای ساختن واکسین درست به این ویروس هنوز ماه‌ها وقت لازم است.

ترمپ، 'ایمی کانی باریت' را در ستره محکمه نامزد می‌کند

دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده

گزارش شده است که دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده قصد دارد، ایمی کانی باریت، قاضی محافظه‌کار را برای قضاوت در ستره محکمه نامزد کند.

انتظار می‌رود ترمپ شام امروز این موضوع را اعلام کند.

این اقدام چند هفته پیش از انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده صورت می‌گیرد.

قرار است انتخابات در سوم ماه نومبر امسال برگزار شود.

تیم‌های اسپین‌غر بازان و موج‌های آمو روز دوشنبه به میدان خواهند رفت

لیگ برتر فوتبال افغانستان

به سلسلۀ بازی‌های لیگ برتر فوتبال افغانستان، تیم‌های اسپین‌غر بازان و موج‌های آمو پس فردا به میدان خواهند رفت.

بازی تماشایی دیروز میان تیم‌‌های شاهین آسمایی و دمیوند اتلان ۳ صفر به نفع شاهین آسمایی پایان یافت.

مصطفی افشار، زین‌الدین شریفی و رامز فاروق گول‌های این مسابقه را به ثمر رساندند.

فصل نهم لیگ برتر فوتبال افغانستان شام پنج‌شنبه در کابل آغاز شد.

الکسی ناولنی: من زنده‌گی‌ام را مدیون پیلوت طیاره و عمله صحی می‌شمارم

الکسی ناولنی سیاستمدار اپوزسیون روسیه

الکسی ناولنی سیاستمدار اپوزسیون روسیه می‌گوید او زنده‌گی خود را مدیون پیلوت طیاره و عمله صحی که برای نجات وی با سرعت عمل کردند، می‌شمارد.

او می‌گوید بعد از بیماری در طیاره، پیلوت با سرعت طیاره را فرود آورد و کارمندان صحی به زودی پی بردند که او مسوم شده و داروی ضد مسمومیت را به او تزریق کردند.

ناولنی در این مورد در صفحه انستاگرام خود نوشته است.

ناولنی ۴۴ ساله در جریان سفر از سایبریا به‌سمت ماسکو در طیاره مریض شد و طیاره وی در شهر اومسک نشست اضطراری کرد. بعد اورا به یک شفاخانه در برلین انتقال داده و تقریباً دو هنفته او در بیهوشی حفظ شد. متخصصان در جرمنی می‌گویند که او از یک عنصر نوع نویچوک که در دوران شوروی سابق ساخته می‌شد مسموم شده است.

ناولنی اکنون در آلمان است و وضیعت صحی وی اطمینان‌بخش گفته شده.

داکتران می‌گویند که اگر بهبود وی به سرعت فعلی ادامه پیدا کند تمام آثار مریضی وی رفع خواهد شد.

ناولنی یکی از منتقدین جدی کرملین به‌شمار می‌رود.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG