لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۳ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۰۳:۲۰

روزنامه‌های جهان به تعیین سفیر جدید امریکا در افغانستان پرداخته اند


روزنامه‌های جهان

چندین روزنامه و نشریه امریکایی در شماره‌های اخیر خود در مورد نامزد سفیر نو امریکا برای افغانستان مطالبی را به نشر رسانده‌اند.

  • وال ستریت ژورنال

روزنامه وال ستریت ژورنال می‌نویسد، تعیین سفیر نو امریکا در افغانستان بر جنگ در این کشور که طولانی‌ترین جنگ در تاریخ امریکا می‌باشد، بی‌تأثیر نخواهد بود.

به نوشته روزنامه، ویلیم روجر سفیر نو به افغانستان معرفی شده‌است. نامبرده یکی از مخالفان جدی دخالت امریکا در افغانستان می‌باشد و از سال‌ها به این‌سو خواهان خروج قوای امریکا از افغانستان است.

  • مادر جونز

مجله مادر جونز چاپ امریکا که بیشتر موضوعات تحقیقی را به نشر می‌رساند در شمارۀ اخیر خود از قول منابع امریکایی نوشته که گفته اند، تعیین روجر به‌حیث سفیر افغانستان از سوی رئیس جمهور ترمپ چنین معنی می‌تواند داشته باشد که رئیس جمهور ترمپ می‌خواهد قوای کشورش را از افغانستان خارج کند.

به اساس موافقه صلح بین امریکا و طالبان که در ۲۹ ماه فبروری امضا شد، در سال آینده میلادی باید تمام سربازان امریکایی افغانستان را ترک کنند ، اما بعضی منابع گفته اند که رئیس جمهور ترمپ می‌خواهد پیش از سال نو میلادی عساکر امریکایی به وطن برگردند.

در ماه می سال جاری روزنامه نیویارک تایمز خبر داده بود که رئیس جمهور ترمپ می‌خواهد قبل از انتخابات ریاست جمهوری، عساکر این کشور از افغانستان خارج شوند.

انتخابات ریاست جمهوری امریکا در سوم نوامبر برگزار می‌شود. روزنامه‌های امریکایی می‌نویسند که روجر مانند ترمپ طرفدار خروج سریع قوای امریکایی از افغانستان است.

روجر زمانیکه رئیس شعبه مطالعات و پالیسی در انستتیوت تحقیقاتی چارلز کوک بود در پاسخ به یک سال روزنامه واشنگتن پست گفت که طرفدار ختم هرچه زودتر جنگ امریکا در افغانستان می‌باشد.

او سال گذشته همچنان بر مذکرات امریکا با طالبان هم انتقاد کرد. مذاکرات امریکا و طالبان در قطر تقریباً یک‌ونیم سال ادامه داشت.

نویسنده در مجله مادر جونز، دن سپاینلی می‌گوید قبلا وقتی که او با روجر صحبت کرده بود روجر حتی قبل از موافقه امریکا با طالبان خواهان خروج عساکر این کشور از افغانستان شده بود.

خبرنگار همچنان نوشته، روجر به او گفته بود این خوب است که بین افغان‌ها موافقه صلح ایجاد شود، ولی به‌گفته او این موضوع به خروج قوای امریکا رابطه ندارد، چون به انتخابات امریکا وقت کم مانده با اطمینان نمی‌توان گفت که مجلس سنای این کشور تقرر ویلیم روجر را به‌حیث سفیر امریکا در افغاستان تأیید کند.

بر اساس قوانین امریکا سفرای تعیین شده از سوی رئیس جمهور باید از سوی مجلس سنای این کشور تأیید شوند.

XS
SM
MD
LG