لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۷ عقرب ۱۳۹۹ کابل ۰۴:۰۳

روزنامه‌های کابل به تأخیر گفت‌وگوهای میان افغانان پرداخته اند


روزنامه‌های کابل

روزنامه‌های چاپ امروز کابل در کنار مسایل دیگر بیشتر در مورد تأخیر در مذاکرات بین‌الافغانی صلح در قطر موضوعاتی را منتشر کرده‌اند.

  • دنیا

روزنامۀ دنیا در پیوند به تأخیر در مذاکرات صلح نوشته است که این گونه تأخیر در گفت‌وگوها موانع را ایجاد خواهند کرد.

بعدتر در رابطه به تأخیر مذاکرات گفته شده‌است که ممکن در هفته جاری هیئت حکومت افغانستان به قطر سفر نکند و علت آن هم عدم آمادگی طالبان و برخی مشکلات تخنیکی عنوان شده‌است.

روزنامه از به میان آمدن موانع و تأخیر و چگونگی تأثیر آن روی پیشرفت‌های جاری صلح نگران است. نویسنده با اشاره به انتخابات امریکا یک نگرانی را مطرح کرده‌است.

او نگاشته است، اگر انتخابات امریکا برگزار و نتایج آن روشن شود شاید آن وقت مسئلۀ صلح افغانستان برای نامزد برندۀ انتخابات امریکا مهم نباشد و روند صلح با مشکل مواجه شود.

  • هیواد

روزنامۀ دولتی هیواد نیز در رابطه به هیئت مذاکره کننده صلح حکومت نوشته است.

هیواد در سرمقاله‌اش مسئلۀ تأخیر در مذاکرات را بر دوش طالبان انداخته و نوشته است تأخیر این مذاکرات برای افغانان، حکومت و جامعه جهانی پذیرفتنی نیست که به‌گفته سرمقاله نویس، حالا لازم است تا بر کشورهای که با صلح مخالف هستند فشار آورده شود.

  • مسیر

روزنامۀ مسیر روی برداشتن موانع اساسی سد راه گفت‌وگوهای بین‌الافغانی نوشته و ابراز امیدواری کرده‌است که در چند روز آینده مذاکرات بین‌الافغانی در قطر آغاز شود.

روزنامه همچنین نوشته است، هیئت تخنیکی حکومت افغانستان حالا در دوحه بسر می‌برد و اعضای باقی‌مانده تیم مذاکره کننده طالبان هم به دوحه رسیده‌است.

به‌گفته نویسنده، در آغاز مراسم مذاکرات بین‌الافغانی به شمول عبدالله عبدالله برخی سیاسیون، زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان و برخی دیپلوماتان خارجی هم اشتراک می‌کنند.

نویسنده نوشته است، هرچند حالا امیدواری‌ها از روند صلح بیشتر شده، اما به‌گفته وی تا زمانی‌که مذاکرات آغاز نشود امکان این وجود دارد که این گفت‌وگوها به تأخیر بیافتد و طرف‌های دخیل خلاف توقع موقف بگیرند.

به‌گفتۀ روزنامه مسیر هر دو طرف به این نیت گفت‌وگوها را آغاز می‌کنند تا خواست‌ها و نظریات خود را بر طرف مقابل بقبولانند و یا هم طرف مقابل را شکست بدهند.

اما روزنامه تأکید می‌کند، لازم است تمرکز اصلی در مذاکرات بر صلح باشد، خواست‌ها هم بر محور صلح بچرخند و این مذاکرات با مسایل سخت و اختلافی آغاز نشود.

XS
SM
MD
LG