لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۱۰:۴۰

روز جهانی هوای پاک؛ نگرانی‌ها از افزایش آلودگی هوای شهرهای بزرگ افغانستان


آرشیف، آلودگی هوا شهر کابل در جریان زمستان

هفتم سپتمبر روز جهانی "هوای پاک" در حالی در افغانستان تجلیل می‌شود که آلودگی هوا در این کشور به یک معضل تبدیل شده است.

منتقدان می‌گویند در جاده‌های عمومی، کوچه‌های فرعی، محل زیست و حتی خانه‌ها هوا آلوده است.

به گفته آن‌ها، آلودگی هوا باعث انواع بیماری شده است.

مطیع‌الله و عبدالبصیر در این مورد به رادیو آزادی گفتند: "در اواخر روز کابل پر از گرد و غبار شده و هوا را آلوده می‌سازد، از سوی دیگر وسایط هم در شهر زیاد شده است، بتی‌های خشت در منطقه ده سبزآلودگی هوا را بیشتر کرده است. حالا من زکام استم و این به دلیل همین آلودگی هوا است."

"شهر مملو از گرد و خاک است. زمانی که باران می‌شود، همه جا گل و لای می‌شود. زمانی که خشک شد، هوا را آلوده می‌کند. حالا هم بخاطر همین دود گلودرد شده‌ام. در شهر رانندگی می‌کنم. بسیار به تکلیف استم."

آگاهان امور قطع درخت‌ها، جنگل‌ها و عدم توجه به محلات سبز را سبب آلودگی هوا عنوان می‌کنند.

آنان می‌گویند درحدود ۴۰ سال اخیر بیشتر جنگل‌ها و محلات سبز به دلایل مختلف از بین رفته‌اند و در زمین‌های زراعتی خانه‌های مسکونی، بازار، شهرک و کارخانه‌های بزرگ ساخته شده که هوای پاک شهرها را آلوده کرده است.

میرویس خوگیانی یکی از این کارشناسان به رادیو آزادی گفت: "جنگلات در افغانستان یک نعمت طبیعی است، اما گاهی که انسان‌ها مداخله می‌کنند و درختان را برای ضرورت خود قطع می‌کنند، باز کاربن دای‌اکساید تصفیه نمی‌شود، اکسیجن به هوا نمی‌رود و هوا آلوده می‌شود، این برای کشورهای عقب‌مانده مانند افغانستان مسئله قابل نگرانی است."

آقای خوگیانی تاکید می‌کند که مردم باید در حفاظت از محلات سبز و جنگلات توجه بیشتر داشته باشند.

وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید آلودگی هوا سبب به وجود آمدن بیماری‌های سرطان، زکام، قلبی، جلدی وامراض دیگر نزد افراد می‌شود.

نورالله ترکی معاون سخنگوی این وزارت به رادیو آزادی گفت:"در شهرهایی که هوا آلوده باشد بیماری‌های زیاد را به وجود می‌آورد، یافته‌های سازمان جهانی صحت نشان داده است که آلودگی هوا در یک کشور۳۰ درصد بیماری جلدی و۴۳ درصد بیماری‌های دیگر را نزد افراد به وجود می‌آورد."

آرشیف، نمای از شهر کابل
آرشیف، نمای از شهر کابل

در این حال اداره ملی حفاظت از محیط زیست افغانستان می‌گوید آلودگی هوا در شهرهای بزرگ به یک مشکل ملی مبدل شده است و حکومت برای کاهش آلودگی هوا تلاش‌هایش را سرعت بخشیده است.

محمد قاسم رحیمی مسئول روابط عامه این اداره به رادیو آزادی گفت: "مقرره و راهکاری که در این بخش وجود دارد، با توجه به کاستی‌های آن تعدیل شده است. امسال در تمام بلند منزل‌ها و تصدی‌ها وسایل فلتر هوا نصب می‌شود. اداره تفتیش ما تمام ساحات را در شهرها نظارت می‌کند، مالکان شرکت‌ها و بلند منزل‌ها مکلف هستند که مطابق مقرره عمل کنند."

آقای رحیمی همچنین گفت بخاطر تنظیم محیط زیست و جلوگیری از آلودگی هوا یک کمیته با صلاحیت متشکل از چند وزارت مشغول کار است.

وی عامل آلودگی هوا را جنگ، افزایش نفوس، مهاجرت‌ها، فقر، گسترش خانه‌های غیر برنامه‌ریزی شده و سایر موارد این چنینی عنوان کرد.

XS
SM
MD
LG