لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۲۴

بنیاد احمد شاه مسعود: به کسی اجازده داده نشود تا به مردم آسیب یا آزار برساند


احمد شاه مسعود

هفته شهید از فردا، سه شنبه (۱۸ سنبله) آغاز می‌شود، اما یک روز پیش، بنیاد احمدشاه مسعود هدف از بزرگداشت این هفته را بزرگداشت و یادبود از شهدا می‌خواند و می‌گوید نباید در این روز مردم ترسانده شوند.

احمد ولی مسعود رئیس این بنیاد روز دوشنبه در یک نشست خبری در کابل گفت که به کسی باید اجازده داده نشود تا با استفاده از روز هجده سنبله به مردم آسیب یا آزار برساند.

احمد ولی مسعود رئیس بنیاد احمدشاه مسعود
احمد ولی مسعود رئیس بنیاد احمدشاه مسعود

آقای مسعود افزود: "من امیدوارم که جوانان جلو بیایند و اجازه ندهند کسانی که واقعاً می‌خواهند مردم را قصداً تهدید کنند یا آزار دهند. آن‌ها نباید به چنین افراد اجازه ندهند این اتفاق بیافتد."

آقای مسعود می‌گوید که این‌بار "هجده سنبله" را که برابر با نزدهمین سال ترور احمد شاه مسعود "قهرمان ملی کشور" است، زیر نام " قهرمان ملی و صلح و جنگ" بزرگداشت می‌کنند و برنامه‌های مختلف در این هفته خواهند داشت.

پیش از این، در هجدهم سنبله هرسال، باشنده‌گان کابل از دولت انتقاد می‌کردند که نمی‌تواند در چنین روز از هرج‌و‌مرج جلوگیری کند و نه هم کسانی را که با جنگ افزارهای شخصی و کاروان‌های بزرگ نظم شهر را برهم می‌زنند و سبب ناآرامی و آزار مردم شده اند مجازات کرده است.

اما این بار وزارت داخله اطمینان داده است که پولیس را در همه بخش‌های شهر جابه‌جا کرده است و اجازه نخواهد داد امنیت و روان مردم تهدید شود.

طارق آرین سخنگوی این وزارت گفت: "به همه آن‌دسته از افراد و گروه‌هایی که می‌خواهند از نام هفته شهید یا روز شهید برای انجام کارهایی که نظم عمومی را برهم می‌زند روان مردم را مختل می‌کند یا آنها را به‌گونه فزیکی تهدید می‌کنند، استفاده کنند، به نیروهای امنیتی دستور داده شده است که با چنین افراد به طور جدی و قانونی رفتار کنند."

طارق آرین سخنگوی وزارت داخله
طارق آرین سخنگوی وزارت داخله

باشنده‌گان کابل نیز از کسانی که این هفته یا روز شهید را بزرگداشت می‌کنند می‌خواهند به مردم آسیب نرسانند.

جواد و عنایت‌الله دو باشندۀ کابل می‌گویند: "ما دیگر نمی‌خواهیم صدای تیراندازی بشنویم، بیایید کاری خوب برای افغانستان انجام دهیم، کاری که همه از آن استقبال می‌کنند."

"اگر از مسعود استقبال می‌کنند، باید این کار را به گونه ای انجام دهند که روح او را شاد کنند، نه به گونه ای که جنجال ایجاد کنند."

آرشیف
آرشیف

هرسال به‌مناسبت هفته شهید، شماری از مردم با کاروان‌های بزرگ و در بخش‌های گونه‌گون شهر کابل به‌جاده‌ها رفت و آمد می‌کنند.

شماری از باشندگان کابل می‌گویند که این فراد به شلیک‌های هوایی می‌پردازند که اغلب سبب تلفات باشنده‌گان نیز شده است.

XS
SM
MD
LG