لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۱۹

برگزاری برنامه "سرودِ صلح" در بدخشان


برگزاری برنامه سرود صلح در ولایت بدخشان

برنامه زیر نام (سرودِ صلح) از سوی برنامه حمایت مردمی اداره ارگان های محلی به همکاری ریاست اطلاعات وفرهنگ بدخشان برگزار شد.

پس از نزدیک شدن آغاز گفت‌وگوهای بین افغانان میان گروه طالبان و حکومت افغانستان در قطر، در بدخشان شماری از شاعران، فرهنگیان و هنرمندان محلی‌خوان این ولایت گرد هم جمع شدن و با خوانش شعر و موسیقی در وصف صلح آشتی، آرزوی آمدن صلح دایمی در کشور را کردند.

شماری از شاعران بدخشانی با دکلمه اشعار که در وصف صلح سروده اند، بخوانش گرفته و از گروهی طالبان می‌خواهند که دست از جنگ بردارند و گفت‌وگوی‌های صلح را با دولت افغانستان آغاز کنند.

عبدالبصیر وثیق شاعری که در این برنامه شعری را دکلمه کرد.

برنامه سرود صلح در بدخشان
برنامه سرود صلح در بدخشان

آرش راوش یکی از شاعران جوان بدخشان می‌گوید که به دلیل موجودیت جنگ در کشور، بیشتر اشعارش درباره جنگ و خونریزی بوده، اکنون این شاعر خوش کلام بدخشانی می‌گوید که آرزویی دارد پس از این در وصف صلح و آشتی شعر بسراید.

در کنار خوانش شعر و سخنرانی، هنرمندان محلی خوان بدخشانی نیز ساز و سرود و رقص و پایکوبی ندای صلح را بلند کرده، از طالبان خواستند که دیگر برادرکشی را ختم کنند و به‌سوی یک افغانستان آزاد و آرام قدم بگذارید.

میرمفتون آوازخوان محبوب و مطرح افغانستان می گوید که با دوتارش سالها برای آمدن صلح نواخته است.

میرمفتون آوازخوان محلی مشهور افغانستان در برنامه سرود صلح در بدخشان
میرمفتون آوازخوان محلی مشهور افغانستان در برنامه سرود صلح در بدخشان

مفتون می‌گوید با دوتارش همیشه ندای صلح را بلند کرده است و اکنون از گروهای درگیر جنگ می‌خواهند که دست به کاهش خشونت بزنند.

در این برنامه هنرمندان پامیرزمین بدخشان، با پوشیدن لباس‌های بومی بدخشان به آرزوی آمدن صلح و ختم جنگ ۴۰ ساله در کشور رقص و پایکوبی کردند.

برگزاری برنامه سرود صلح در ولایت بدخشان
برگزاری برنامه سرود صلح در ولایت بدخشان

قرار است تا چند روز دیگر گفت‌وگوهای بین افغانان میان حکومت افغانستان و گروهی طالبان در قطر برگزار شود.

دیده شود که این گفت‌وگو سرنوشت‌ساز نتیجه خواهد و آرزوی دیرینه مردم را برآورده خواهد کرد یا نه.

XS
SM
MD
LG