لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۸ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۰۹:۳۶

بلومبرگ: صادرات پاکستان به افغانستان ۴۰ درصد کاهش یافته است


روزنامه‌های جهان
  • بلومبرگ

نشریه بلومبرگ در شماره اخیرش مقاله را در مورد مشکل کاهش تجارت میان افغانستان و پاکستان به نشر رسانیده است.

در بخشی از مقاله آمده که صادرات پاکستان به افغانستان در سه سال گذشته ۴۰ درصد کاهش یافته است.

این تجارت در سال ۲۰۱۸ به یک میلیارد و ۶۴۰ میلیون دالر بالغ می‌شد که در ۲۰۱۹ به حدود یک میلیارد و حال در سال ۲۰۲۰ به حدود ۸۹۰ میلیون دالر رسیده است.

نشریۀ بلومبرگ در تحلیل‌اش می‌نویسد، حال که تجارت میان دو کشور کاهش یافته، کندی در امور گمرکی شاید توافق تجارتی میان دو کشور را با خطر مواجه کند.

حکومت افغانستان شکایت دارد که پاکستان هر سال در فصل میوه افغانستان، برای تجار افغان مشکلات ایجاد می‌کند، مثلاً یا دروازه‌هایش را به روی لاری‌های تجارتی افغانستان مسدود می‌کند یا تعرفه را بالا می‌برد یا برخلاف توافقات تقاضاهای دیگر را مطرح می‌کند.

بلومبرگ می‌نویسد، حال از ۵ ماه به این‌طرف ۹،۰۰۰ کانتینر مملو از تولیدات مختلف که ارزش آن به ۴۰۰ میلیون دالر می‌رسد در بنادر پاکستان به دلیل مشکلات گمرکی و دیگر مشکلات بند مانده‌اند.

به نوشته نشریه یکی از دلایل این کندی در صادرات این است که پاکستان قبل از شیوع ویروس کرونا تنها ۵ درصد اموال تجارتی را کنترول می‌کرد، ولی حال همه را چک می‌کند و موضوع دیگر این است که پاکستان می‌خواهد سیستم جی پی اس را در همه لاری‌های تجارتی نصب کند تا آن‌ها به سادگی قابل تعقیب باشند.

  • میل آنلاین

میل آنلاین نشریه‌ی انترنتی بریتانیا در شمارۀ تازه‌اش مقالۀ را در این مورد منتشر کرده که حکومت افغانستان در مذاکرات بین‌الافغانی روی موضوع آتش‌بس تأکید خواهد کرد.

یک منبع به نشریه گفته که این مذاکرات شاید برای مدتی طولانی دوام کند.

تا حال تاریخ دقیق آغاز مذاکرات بین‌الافغانی در قطر تعیین نشده و هر دو جانب یعنی حکومت و طالبان اشاره‌های داشته اند که این مذاکرات بزودی آغاز خواهد شد.

میل آنلاین از قول امرالله صالح معاون اول رئیس جمهور افغانستان نوشته که گفته است، هیئت مذاکره کننده حکومت افغانستان در مذاکرات روی آتش‌بس تأکید خواهد کرد.

صالح این را هم گفته که هیئت حکومتی از جمعه گذشته برای سفر به قطر آمادگی دارد، ولی نخست باید تیم مذاکره کننده طالبان آماده شده و مشکلات لوژیستکی حل شود.

مانع عمده سد راه آغاز مذاکرات بین‌الافغانی موضوع تبادله زندانیان بود که بعداً تنها روی آزادی شش یا هفت زندانی طالب محدود شد و بعداً تصمیم گرفته شد این زندانیان جنجالی طالبان به قطر منتقل شوند.

XS
SM
MD
LG