لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۲ اسد ۱۴۰۱ کابل ۰۴:۲۸

امرالله صالح از یک حمله جان به‌سلامت برد


آقای صالح چند ساعت پس از وقوع این رویداد در پیامی ویدیویی گفته که پسرجوانش نیز با او بود، اما آسیب ندیده است.  

امرالله صالح معاون اول رئیس جمهوری افغانستان صبح امروز (چهارشنبه، ۱۹ سنبله) از انفجاری در شهر کابل جان به سلامت برد.

اما آقای صالح در پیام ویدیویی که به رسانه‌ها فرستاده گفته که در این رویداد از ناحیه دست سطحی زخمی شده و صورتش نیز اندک آسیب دیده است.

آقای صالح گفته که در هنگام وقوع حادثه عبادالله فرزند جوانش نیز با او بود، اما به پسرش آسیب نرسیده است.

آقای صالح افزود: "به من و عبادالله جان فرزند جوانم که در کنار من بود، آسیبی نرسیده است. سوختگی بسیار سطحی بر صورت داریم. همچنین دست من کمی آسیبی دیده چون انفجار موج قوی داشت و شیشه موتر ذوب شد."

آقای صالح تائید می‌کند که در این رویداد شماری از نگهبانان او زخمی شده‌اند، اما او در این مورد توضیح بیشتر نداده است.

در همین حال رضوان مراد، مسئول مطبوعاتی دفتر معاون اول رئیس جمهوری افغانستان به رادیو آزادی گفت که در این حادثه سه نگهبان آقای صالح زخمی شده‌اند.

رضوان مراد، مسئول مطبوعاتی دفتر معاون اول رئیس جمهوری افغانستان
رضوان مراد، مسئول مطبوعاتی دفتر معاون اول رئیس جمهوری افغانستان

آقای رضوان افزود: "از اثر انفجار متاسفانه بیش از ۱۰ نفر از هموطنان ملکی ما که در محل رویداد مصروف کسبه‌کاری بودند شهید شدند و ۱۵ تن به شمول شماری از محافظان معاون اول ریاست جمهوری مجروح شدند، اما ممکن آمار تغییر کند و تلفات بیشتر باشد. چگونگی وقوع این رویداد زیر بررسی ما قرار دارد."

از سوی دیگر، طارق آرین سخنگوی وزارت داخله می‌گوید که این رویداد ناشی از انفجار مواد منفجره کارگذاری شده در محل رویداد بوده است.

طارق آرین سخنگوی وزارت داخله
طارق آرین سخنگوی وزارت داخله

آقای آرین به رادیو آزادی گفت که در این رویداد بیش از ۱۰ غیرنظامی کشته و ۱۵ نفر دیگر زخمی شده اند.

در عین حال فهرستی که از شفاخانه خصوصی ملت به رادیو آزادی رسیده است نیز نشان می‌دهد که در این حمله ۱۴ تن زخمی شده اند.

لیست افرادیکه در حمله امروز زخمی شده اند
لیست افرادیکه در حمله امروز زخمی شده اند

اما گواهان رویداد شمار تلفات غیرنظامیان در این رویداد را بیشتر گفته‌اند.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان در پیامی به رسانه‌ها گفته که رویداد امروز کابل ربطی به این گروه ندارد.

تا حالا هیچ گروه دیگری نیز مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است، اما مسعود اندرابی سرپرست وزارت داخله افغانستان در صفحه توییتر خود نوشته است که حمله به امرالله صالح مشابه به حمله‌های شبکه حقانی بوده‌است.

آقای اندرابی در توییترش نوشته است که "معلومات ابتدایی نشان می‌دهد از آر‌دی‌اکس+اچ‌ام‌اس (DX-HMS + Nitroglycerin) در حمله به امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری استفاده شده‌است."

آقای اندرابی تأکید کرده‌است "نوعیت مواد و حمله، مشابه به سایر حملاتی است که شبکه حقانی در گذشته مسئولیت می‌گرفت."

از سویی هم ریاست جمهوری افغانستان حمله بر کاروان موترهای امرالله صالح معاون اول رئیس جمهور افغانستان را به شدت تقبیح کرده و این حمله را کار دشمنان صلح و ثبات افغانستان خوانده است.

در عین حال سفارت امریکا در کابل سوء قصد به جان امرالله صالح را تکان‌دهنده خوانده است. راس ویلسون شارژدافیر سفارت امریکا در کابل گفته که از حمله بر معاون اول رئیس جمهوری افغانستان شوکه و مأیوس شده است. او گفته است که ایالات متحده امریکا از نهادهای دموکراتیک و رهبران افغانستان به شمول امرالله صالح معاون رئیس جمهور قویاً حمایت می‌کند.

داکتر عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان نیز بعد از رفتن به عیادت و احوالپرسی آقای امرالله صالح در صفحه فیس بوک خود نوشت که این حادثه یک عمل تروریستی است.

آقای عبدالله عبدالله در این توییت حمله‌ تروریستی را شدیداً محکوم نموده و خواستار بررسی جدی از سوی نهادهای مربوطه در این باره شده است.

در عین حال محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت خارجه افغانستان در صفحه توییتر خود نوشت که دشمنان با انجام چنین حملاتی نمی‌توانند روند صلح را متوقف کنند.

صفت‌الله صافی کارشناس روابط بین‌الملل می‌گوید که در شرایط کنونی حمله به امرالله صالح به معنای هدف قرار دادن روند صلح است.

آقای صافی می‌افزاید: "موقف آقای صالح در قبال برخی کشورها و سازمان‌های منطقه متفاوت از سیاست کلی دولت بوده است، اما در حال حاضر او فرد شماره دوم نظام افغانستان است و هرنوع حمله به معنای هدف قرار دادن مستقیم روند جاری صلح این کشور است."

تصاویر گرفته شده از محل رویداد نشان می‌دهد که به ساختمان‌ها، وسایط نقلیه و دکان‌ها نیز خسارات هنگفت وارد شده است.

در انفجار امروز در کابل به ساختمان‌ها، وسایط نقلیه و دکان‌ها نیز خسارات هنگفت وارد شده است.
در انفجار امروز در کابل به ساختمان‌ها، وسایط نقلیه و دکان‌ها نیز خسارات هنگفت وارد شده است.

امرالله صالح همواره اسلام‌آباد را در ناهنجاری‌های افغانستان دخیل دانسته و پیش از این اظهارات بسیار جدی علیه پاکستان و گروه طالبان داشته است.

XS
SM
MD
LG