لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۰۸:۳۹

ثبت ۲۴ مورد جدید مثبت ویروس کرونا در افغانستان


آرشیف، یک بیمار مبتلا به ویروس کرونا در شفاخانه افغان- جاپان کابل

وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید که در ۲۴ ساعت گذشته ۲۴ مورد مثبت ابتلا به ویروس کرونا در این کشور ثبت شده است.

گفته که ویروس کرونا هنوز تهدیدی قابل توجه است و مردم باید به رهنمودهای صحی توجه کنند.

اکمل سمسور روز چهارشنبه در نشست خبری در کابل گفت که در ۲۴ ساعت گذشته دو تن به دلیل ابتلا به بیماری کووید-۱۹ در این کشور جان باخته‌اند.

اکمل سمسور سخنگوی وزارت صحت عامه افغانستان
اکمل سمسور سخنگوی وزارت صحت عامه افغانستان

آقای سمسور گفت که تا حالا ۱۴۲۰ تن به دلیل مبتلا شدن به این بیماری در افغانستان جان داده‌اند.

او افزود: "بحران کرونا در خزان و زمستان پیشرو شاید وضعیت را وخیم‌تر بسازد. پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که موج دوم وضعیت را بدتر می‌کند. پس لازم است که تمام مردم بسیار احتیاط کنند."

به گفته آقای سمسور در هفته سی‌و‌چهارم امسال در سراسر افغانستان ۲۴۶ تن به ویروس کرونا مصاب شدند، اما در هفته ۳۵، هفته گذشته، ۱۶۴ نفر به این ویروس مبتلا شدند.

او می‌گوید که در چهار روزهفته جاری در مقایسه با چهار روز هفته پیش آن آمار افراد مبلا به ویروس کرونا اندک افزایش یافته، اما بسیار قابل نگرانی نیست.

در همین حال یارباز حمیدی، منشی کمیسیون صحت ولسی جرگه می‌گوید که شهروندان افغانستان در برابر ویروس کرونا بی‌تفاوت هستند و اگر آنها توجه نکنند، ممکن آمار مرگ و میر ناشی از بیماری کووید-۱۹ بالا برود.

ولسی جرگه شورای ملی افغانستان
ولسی جرگه شورای ملی افغانستان

آقای حمیدی گفت: "در چین و هند موج دوم تکرار شد که تلفات آن نیز بیشتر بود. خواهش ما از مردم این است که رهنمودهای صحی را در نظر بگیرند. مهم‌تر از همه این که همه از ماسک استفاده کنند و فاصله اجتماعی را رعایت کنند. به ویژه کسانی که مسن هستند و بیماری‌های دیگر دارند."

تا حالا در افغانستان ۳۸۵۴۴ تن به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند که ۸۱ درصد آنها بهبود یافته‌اند.

وزارت صحت عامه افغانستان سفارش کرده که افراد کهن‌سال و مبتلا به بیماری‌های دیگر مانند حساسیت و انفلوانزا باید واکسین شوند.

به گفته این وزارت واکسین، در برابر بیماری‌های موسمی و حساسیتی می‌تواند میزان افراد مبتلا به ویروس کرونا و مرگ و میر ناشی از بیماری کووید-۱۹ را کاهش دهد.

XS
SM
MD
LG