لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۹ سنبله ۱۳۹۹ کابل ۱۰:۴۳

خبر ها

پروازهای کابل-دهلی با رعایت توصیه‌های صحی از سر گرفته می‌شود

طیاره شرکت هوایی آریانا

اداره هوانوردی ملکی می‌گوید با پروازهای کابل-دهلی با رعایت توصیه‌های صحی از سر گرفته می‌شود.

نعیم صالحی، سخنگوی این اداره گفته که این پروازها در حال حاضر محدود خواهد و تنها به بازرگانان، بیماران و دیپلمات‌ها اجازه سفر داده می‌شود.

اداره هوانوردی ملکی افغانستان می‌گوید این پروازها به دلیل شیوع ویروس کرونا محدود خواهد بود.

دو روز پیش سفارت افغانستان در هند اعلام کرد که بربنیاد توافق میان افغانستان و هند، سفرهای کابل-دهلی از ۱۶ سنبله آغاز می‌شود و شرکت هوایی آریانا و ایراندیا میان دو کشور پرواز خواهند کرد.

اکنون با آنکه آغاز این پروازها نیازهای جدی پنداشته می‌شود، اما نگرانی‌هایی از گسترش ویروس کرونا با آغاز این سفرها در افغانستان نیز وجود دارد.

وزارت صحت می‌گوید اگر در این سفرها از احتیاط کار گرفته شود بی‌گمان افغانستان از موج اول کرونا بی‌خطر چندانی عبور خواهد کرد، پیش از این بازگشت مهاجران افغان از شماری کشورها یگانه دلیل پخش و گسترش این ویروس گفته شده است.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

مسابقات انتخابی مشت‌زنی ولایت هلمند پایان یافت 

آرشیف

نثاراحمد قاریزاده سرمربی فدراسیون مشت‌زنی افغانستان امروز به رادیو آزادی گفت که این مسابقات به همکاری این فدرسیون میان ۴۰ ورزشکار در مرکز این ولایت روز گذشته آغاز شده بود، امروز به پایان رسید.

به گفته آقای قاریزاده، هدف از این مسابقات که در رده‌های سنی نوجوانان، جوانان و بزرگسالان راه‌اندازی شده بود، انتخاب بهترین بازیکن برای بازی‌ها میان ولایات بود.

قاریزاده می‌گوید فدراسیون ملی مشت‌زنی افغانستان تلاش می‌کند تا زمینه مسابقات را در سایر ولایات برای این بازیکنان فراهم کند.

تیم بسکتبال درخشان هرات قهرمان لیگ برترسال۱۳۹۹ شد

تیم بسکتبال درخشان هرات قهرمان لیگ برترسال ۱۳۹۹ شد

تیم بسکتبال درخشان هرات قهرمان لیگ برترسال۱۳۹۹ شد.

ضیاالحق ضیا، مدیر فنی ادارۀ ورزش این ولایت امروز به رادیو آزادی گفت رقابت‌های لیگ برتر و دسته اول باسکتبال هرات که روز شبه هفته گذشته آغاز شده بود، شام روز گذشته پایان یافت.

به گفته آقای ضیا، در این مسابقات چهار تیم در لیگ برتر و شش تیم در لیگ دسته اول شرکت داشتند که سرانجام باشگاه درخشان توانست از عنوان قهرمانی سال گذشته خویش دفاع و بدون باخت قهرمان این دور مسابقات شود.

آقای ضیا می‌گوید در مسابقات دسته اول شش تیم با هم به رقابت پرداختند که در پایان باشگاه‌های بسکتبال سمندر، هرات استار و هری، به ترتیب در ردیف اول، دوم و سوم قرار گرفتند. از جریان مسابقات دسته اول چهار نفر بهترین بازیکنان جام انتخاب و معرفی شدند.

مجلس نمایندگان امریکا: تیم مذاکره‌کنندۀ افغانستان باید اهمیت نقش زنان را روشن سازند

مجلس نمایندگان امریکا

کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا می‌گوید، تیم مذاکره‌کنندۀ دولت افغانستان باید روشن سازد که زنان همچنان در آیندۀ افغانستان نقش مهم و با اهمیت را حایزند.

در جمع تیم ۲۱ نفری مذاکره‌کنندۀ دولت افغانستان برای گفتگو با طالبان در دوحۀ قطر چهار زن عضویت دارند.

ایلیئوت اینگل رئیس و مک کائیل عضو کمیته خارجی مجلس نمایندگان دیروز جمعه در تویتی حمایت خود از قدرتمند‌سازی زنان در پروسه اصلی مذاکرات صلح و در اولویت قرار دادن دایمی آنها در حکومت را ابراز داشته بیان کرده اند.

در این حال سفارت امریکا در کابل روز جمعه هشدار داد که شبکه‌های تروریستی، برای ادامه حملات بر اهداف مختلف از جمله زنان در افغانستان برنامه ریزی می‌کنند.

وزارت مالیه در سال مالی جاری نتوانسته به هدف خود برای جمع‌آوری درآمد ملی برسد

وزارت مالیه افغانستان

وزارت مالیه افغانستان گفته که در سال مالی جاری به دلیل گسترش ویروس کرونا، نتوانسته به هدف خود برای جمع‌آوری درآمد ملی برسد.

شمعروز خان مسجدی سخنگوی این وزارت امروز به رادیو آزادی گفت که امسال در نظر بود که ۲۰۸ میلیارد افغانی از منابع درآمد ملی به دست آید.

به گفته آقای مسجدی، تغییرات در بودجه ملی باعث شد که هدف تعیین شده به درآمد ملی هم کم شود که حالا برای درآمد ۱۷۷ میلیارد افغانی هدف تعیین شده است.

آقای مسجدی افزود که وزارت مالیه تا کنون ۱۱۵ میلیارد افغانی عواید به دست آورده است. این در حالی است که سال گذشته ۱۳۳ میلیارد افغانی عواید جمع‌آوری شده بود. به گفته آقای مسجدی، حدود ۱۸ میلیارد کاهش را نشان می‌هد.

وی ابراز امیدواری کرد که تا پایان سال روان مالی جمع‌آوری عواید ملی افزایش یابد.

با ساخت دیوارهای استنادی ۱۸۰۰ هکتار زمین در کنر زیر کشت رفته است

ولایت کنر

وزارت احیا و انکشاف دهات افغانستان گفته که با ساخت دیوارهای استنادی برای جلوگیری از سیلاب‌ها در رودخانه کنر ۱۸۰۰ هکتار زمین زیر کشت رفته است.

فریدون آژند سخنگوی این وزارت امروز شنبه به رادیو آزادی گفت از این پروژه حدود ۷۵ هزار تن بهره‌مند می‌شوند.

وی همچنین گفت ارزش مجموعی این پروژه حدود ۴۵۰ میلیون افغانی و از بودجه دولت پرداخته شده است.

به گفته سخنگوی وزارت احیا و انکشاف دهات، این دیوارهای استنادی ۱۶ کیلومتر طول دارد که کار آن یک سال پیش آغاز شد و تا چند روز دیگر به بهره‌برداری سپرده می‌شود.

مسئولان این وزارت می‌گویند با ساخت این دیوارهای استنادی دهقانان مصون و حاصلات آن نیز بهتر می‌شود.

ترمپ: امریکا با طالبان معامله خوب انجام داده است

دونالد ترمپ رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا

دونالد ترمپ رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا می‌گوید طالبان گروه جسور و زیرک می‌باشد و ایالات متحده با این گروه یک معامله خوب را انجام داده است.

دونالد ترمپ شام گذشته در واشنکتن به خبرنگاران گفت از جنگ افغانستان ۱۹ سال می‌گذرد و طالبان هم از این جنگ خسته شده‌اند.

ایالات متحده در ۲۹ ماه فبروری در دوحه پایتخت قطر یک موافقتنامه صلح را با طالبان امضا کرد.

اگر طالبان به تمام تعهدات خود در این توافقنامه پابند بمانند، امریکا تمام قوای خود را تا ماه می سال‌ آینده از افغانستان خارج خواهد کرد.

'درج نام مادر در تذکره دستاورد بزرگ برای فعالان زن در افغانستان است'

آرشیف

دیدبان حقوق بشر می‌گوید این برای فعالان زن در افغانستان یک دست آورد بزرگ است که نام مادران در تذکره‌های کشورشان درج می‌شود.

رئیس جمهور افغانستان محمد اشرف غنی دیروز فرمان صادر کرد که نام مادر در تذکره نوشته شود.

هیدبار محقق بخش آسیا در سازمان دیدبان حقوق بشر در اعلامیه‌ای گفته است که تاثیر این تصمیم بر زندگی زنان افغان واضح خواهد بود، در بخش‌های تعلیمی و صحی برای آنها سهولت ایجاد خواهد کرد، گرفتن پاسپورت را برای آنها سهل خواهد ساخت و برای اطفال خود هم می‌توانند به آسانی اسناد بگیرند.

هیدر باز افزوده که این فرمان برای مذاکرات کنونی که بین هیئت‌های حکومت افغانستان و طالبان در قطر جریان دارد نیز مهم است ، زیرا بسیاری زنان افغان نگرانی دارند که دستاوردهای تقریباً دو دهه گذشته آنها ضایع خواهد شد.

معاون شورای ولایتی پکتیا کشته شد

ایوب غروال معاون شورای ولایتی پکتیا

مقام‌های محلی پکتیا از ترور معاون شورای ولایتی این ولایت خبر داده اند.

محمد حلیم فدایی والی پکتیا به رادیو آزادی گفت که ایوب غروال حوالی ساعت پنج صبح امروز شنبه از سوی افراد مسلح ناشناس مورد حمله قرار گرفت.

به گفته والی پکتیا معاون شورای ولایتی این ولایت در نتیجه تیر اندازی افراد مسلح ناشناس زخمی و بعداً در شفاخانه جان داد.

به گفته آقای فدایی این حمله صبح امروز زمانی صورت گرفت که ایوب غروال از دفتر به سوی پوهنتون می‌رفت.

والی پکتیا گفت که به ادارات امنیتی و کشفی دستور داده تا عاملین این رویداد را شناسایی و بازداشت کنند.

مسئولیت این حمله را تا هنوز کسی یا گروهی به دوش نگرفته است.

اتحادیه اروپا: طالبان نباید آتش جنگ را شعله‌ورتر سازند

آرشیف، شماری از جنگجویان گروه طالبان

نمایندۀ ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان می‌گوید، طالبان باید حالا عملکرد سیاسی شانرا نشان دهند نه اینکه آتش جنگ را شعله ور تر سازند.

رونالد کوبیا ناوقت جمعه (۲۸ سنبله) در این مورد پیامی در توییتر نشر کرد.

کوبیا نوشته است، بر اساس آمار سازمان ملل متحد خشونت‌های پنج هفتۀ گذشته در افغانستان طی پنج سال بی‌سابقه بود.

او همچنان با اشاره به آغاز گفت‌وگوهای بین افغانان، به کاهش خشونت‌ها در افغانستان هم ابراز امیدواری کرده است.

طالبان در مورد اظهارات تازۀ نماینده ویژۀ اتحادیه اروپا برای افغانستان چیزی نگفته اند اما محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در پیامی که به رسانه‌ها فرستاده، گفته که در حملات این گروه کاهش قابل توجه رونما شده است.

کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا: زنان افغان مصون نیستند

شماری از زنان افغان در لویه جرگه مشورتی در کابل. April 29, 2019

کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا، نامۀ را به رئیس جمهور اشرف غنی و عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان فرستاده و ابراز نگرانی کرده که زنان افغان مصون نیستند.

ایلیوت انگل رئیس این کمیته از حزب دموکرات و مایکل مککانل نمایندۀ پیشتاز حزب جمهوریخواه در نامه نوشته اند که پس از این با زنان پیشتاز یعنی همسران، دختران، مادران و خواهران در افغانستان خشونت ادامه یافته نمی‌تواند.

در این نامه که یک نسخه آن روز جمعه (۲۸ سنبله) به رادیو آزادی رسید، همچنان آمده که موجودیت زنان در تیم مذاکرات دولت افغانستان اقدام مثبت بود اما باید اطمینان حاصل شود که زنان در آینده افغانستان نقش مهم می‌داشته باشند.

سفارت امریکا در کابل روز جمعه هشدار داد که شبکه‌های تروریستی، حملات شانرا بر اهداف مختلف از جمله زنان ادامه داده اند.

سفارت در صفحه انترنتی‌اش نوشته که این تهدید متوجه کارمندان دولتی به ویژه زنان، معلمان و فعالان حقوق بشری می‌شود.

شفاخانه صد بستری برای درمان بیماران کووید۱۹ در غور ساخته می‌شود

احمد جواد عثمانی سرپرست وزارت صحت عامه افغانستان

سرپرست وزارت صحت عامۀ افغانستان تعهد کرده که در ولایت غور یک شفاخانه صد بستری برای معالجه بیماران کووید ۱۹ ساخته خواهد شد.

احمد جواد عثمانی شام جمعه (۲۸ سنبله) وارد ولایت غور شد و تعهد سپرد که این شفاخانه در جریان شش ماه گشایش خواهد یافت: " قرار داد شفاخانه ۱۰۰ بستری را دو هفته پیش در حضور رئیس جمهور و معاونین ریاست جمهوری با شرکت انکشاف ملی امضا کردم. ظرف شش ماه شفاخانه اعمار می‌شود."

مقام‌های محلی غور می‌گویند که حدود صد هزار تن از باشنده‌های این ولایت از خدمات صحی محروم اند.

تعهد برای ساختن شفاخانه بیماران کووید ۱۹ در غور در حالی صورت می گیرد که شمار رسمی مبتلایان به ویروس کرونا در این ولایت به ۵۲۸ تن رسیده. از میان آنها ۱۱ تن جان باخته اند.

در مجموع آمار رسمی مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ در افغانستان نزدیک به ۳۹ هزار رسیده. بر اساس آمار رسمی، حدود ۱۴۵۰ تن پس از ابتلا به این ویروس جان داده اند.

ترمپ: تا پایان امسال، ۱۰۰ میلیون دوز واکسین کووید ۱۹ تولید خواهد شد

آرشیف

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا تعهد کرده که کشورش تا پایان امسال، ۱۰۰ میلیون دوز واکسین کووید ۱۹ را تولید خواهد کرد.

ترمپ روز جمعه (۱۸ سپتمبر) در یک نشست خبری در قصر سفید گفت که تا ماۀ اپریل سال آینده، واکسین برای تمامی امریکایی‌ها خواهد رسید.

پیش از این دونالد ترمپ گفته بود که انتظار می‌رود واکسین ویروس کرونا تا ماۀ اکتوبر برای تطبیق به مردم عرضه شود اما دانشمندان گفته اند که این پیشبینی غیر عملی به نظر می‌رسد.

به گزارش پوهنتون جانز هاپکنز، تا حالا بیش از ۳۰ میلیون تن در سرتاسر جهان به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شده اند.

از میان آنها، نزدیک به ۹۵۰ هزار تن جان داده اند و حدود ۲۱ میلیون تن هم دوباره شفا یافته اند.

پولیس رومانیا ۲۳۷ جلد کتاب دزدی شده را پیدا کرد

۲۳۷ جلد کتاب دزدی شده را که پولیس رومانیا پیدا کرده است.

پولیس رومانیا می‌گوید، به شمول دو اثر گالیله و نیوتن، صدها کتاب دزدی شده را پیدا کرده است.

خبرگزاری اسوشیتد پریس، این خبر را به نقل از ایمیل تودور Emil Tudor یک مقام ارشد پولیس رومانیا روز جمعه (۱۸ سپتمبر) گزارش داد.

تودور روز جمعه به رسانه ها گفت:" ۲۳۷ کتاب را پیدا کرده ایم که تحقیق روی آن در مطابقت با ارزیابی بریتانیا ادامه دارد. این کتاب‌ها را در زیرزمینی یک گاراژ در یکی از مناطق روستایی شمال رومانیا پنهان کرده بودند."

مقام‌های بریتانیایی می‌گویند، این کتاب‌ها در سال ۲۰۱۷ میلادی به گونۀ پیچیده از لندن دزدی شدند.

ارزش این ۲۳۷ جلد کتاب که در میان آنها اثر گالیلو گالیله مخترع و فیلسوف ایتالیایی و یک کتاب اسحق نیوتن فزیکدان بریتانیایی شامل بودند، بیش از سه میلیون و ۲۰۰ هزار دالر تخمین زده می‌شود.

وزارت داخله در مورد لت‌وکوب ۲ زن در شهر کابل تحقیق می‌کند

آرشیف

وزارت داخله افغانستان می‌گوید، در مورد یک نوار ویدیویی تحقیقات می‌کند که در آن لت‌وکوب دو زن در روی سرک نشان داده شده.

این ویدیو که به تازگی در صفحات اجتماعی دست به دست می‌شود نشان می‌دهد که دو زن در شهر کابل از سوی یک مرد که ظاهراً کارمند امنیتی است مورد لت‌وکوب قرار می‌گیرند و این در حالی است که پولیس در محل حضور دارد.

گفته می‌شود این دو زن هنگامی مورد حمله فزیکی قرار گرفتند که یک سرک در کابل به خاطر عبور مقامی دولتی به روی رفت و آمد مردم بسته شده بود.

طارق آرین خبرنگار وزارت داخله در تویترش نوشته است، ممکن این نوار ویدیویی به تازگی ضبط نشده باشد، اما گفته که این رویداد را مورد تحقیق قرار خواهند داد و از متضررین هم خواهان وضاحت در مورد شده.

هشدار سفارت امریکا در کابل از ادامه حمله‌های'شبکه‌های تروریستی'

سفارت ایالات متحده در کابل هوشدار داده که "شبکه‌های تروریستی" به برنامه ریزی شان برای انجام حملات بر اهداف مختلف به ویژه زن‌ها در افغانستان ادامه می‌دهند.

سفارت ایالات متحده در کابل هشدار داده که "شبکه‌های تروریستی" به برنامه ریزی شان برای انجام حملات بر اهداف مختلف به ویژه زن‌ها در افغانستان ادامه می‌دهند.

اما این سفارت مشخصاً از کدام گروه یا شبکۀ نام نبرده است.

در صفحه انترنتی این سفارت گفته شده که این تهدید به خصوص متوجه کارمندان دولتی به ویژه زنان، معلمان و فعالان حقوق بشر است.

سفارت امریکا در کابل از اتباع خود در افغانستان خواسته تا مواظب امنیت خود بوده و به توصیه های امنیتی توجه کنند.

وزارت داخله افغانستان تا هنوز در مورد این هشداریه چیزی نگفته است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG