لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۰۴

دیدگاه شماری از نهادهای فعال در زمینه صلح در افغانستان  


افتتاح مراسم رسمی گفت‌وگوهای صلح در قطر

شماری از نهادهای فعال در زمینه صلح در افغانستان می‌گویند که افغانها باید از فرصت به میان آمده در بخش صلح استفاده درست کنند.

همزمان با افتتاح مراسم رسمی گفت‌وگوهای صلح در قطر، شماری از نهادهای فعال در بخش صلح از تیم‌های مذاکراتی حکومت و طالبان می‌خواهند که این گفت‌وگوها را به‌گونه درست به پیش ببرند.

یاسر احمدزی، رئیس انستیتوت صلح افغانستان می‌گوید که افغانها در مورد صلح به اجماع جهانی دست یافته‌اند و باید از آن مدیریت درست صورت گیرد.

یاسر احمدزی
یاسر احمدزی

آقای احمدزی تاکید می‌کند که روند صلح تا حالا پیشرفت خوبی داشته و نیاز است که پس از این نیز از این فرصت طلایی استفاده خوب شود.

او می‌افزاید: "این مذاکرات یک چانس طلائی برای هردو طرف است و از آن باید برای صلح افغانستان استفاده کنند. در غیر آن فکر نمی‌کنم که این‌گونه فرصت به گروه طالبان و حکومت در مورد صلح فراهم شود. آرزو داریم که هردو طرف در گفت‌وگوها از خودگذری نشان دهند."

امریکا و گروه طالبان پس از حدود دو سال گفت‌وگو، نزدیک به ۷ ماه پیش در ۲۹ ماه فبروری توافقنامه صلح را امضا کردند که بر اساس آن نیروهای خارجی این کشور را ترک می‌کنند و گفت‌وگوهای صلح باید آغاز شود.

اما طالبان با درخواست مکرر حکومت افغانستان و کشورهای جهان، از آن زمان تا حالا به آتش‌بس دایمی تن نداده‌اند و تاکید کرده‌اند که در این باره در گفت‌وگوهای صلح بحث خواهد شد.

اقبال خیبر، مسئول حرکت مردمی صلح روز شنبه به رادیو آزادی گفت که اولین خواست شهروندان افغانستان تامین آتش‌بس است و در مذاکرات صلح هرچه زودتر باید در این مورد توافق شود.

آرشیف، کاروان حرکت مردمی صلح
آرشیف، کاروان حرکت مردمی صلح

آقای خیبر افزود: "بدون آتش‌بس مشکل افغانستان حل نمی‌شود. اول باید آتش‌بس صورت گیرد بعد از آن اگر گفت‌وگوها سال‌ها دوام کند نگران‌کننده نخواهد بود. این بسیار مهم است که در قرا و قصبات انسان‌کشی و خونریزی توقف یابد."

در همین حال شماری از نهادهای فعال در زمینه صلح می‌گویند که در گفت‌وگوهای صلح باید به خواست‌های قربانیان جنگ نیز توجه شود.

حکمت‌الله اعظمی معاون انستیتوت صلح افغانستان به رادیو آزادی گفت که مردم امیدوار هستند که تیم‌های مذاکره‌کننده حکومت و گروه طالبان هرچه زودتر به توافقی که سبب قطع جنگ در این کشور شود، دست یابند.

حکمت الله اعظمی
حکمت الله اعظمی

آقای اعظمی می‌گوید که صلح و ثبات در افغانستان می‌تواند از فعالیت گروه‌های تروریستی در این کشور جلوگیری کند.

او می‌افزاید: "با موفقیت گفت‌وگوهای صلح، افغان‌ها می‌توانند به گونه مشترک در برابر گروه‌های تروریستی خارجی عمل کنند و تهدیدهای که از سوی آنها به افغانها متوجه است، نقطه پایان گذارند."

مراسم رسمی گفت‌وگوهای صلح امروز در دوحه پایتخت قطر با ، ملا عبدالغنی برادر رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر و مایک پمپیو وزیر خارجه امریکا برگزار شد.

سخنرانی عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی در قطر
سخنرانی عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی در قطر

قرار است که اولین نشست میان تیم‌های مذاکراتی حکومت و گروه طالبان روز دوشنبه در قطر آغاز شود. هیئت مذاکره‌کننده حکومت افغانستان گفته که آتش‌بس اولین موضوع مورد بحث با هیئت گروه طالبان خواهد بود.

XS
SM
MD
LG