لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۸ سنبله ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۵۴

'دو نهاد ارشد حقوق بشری' خواستار حفظ حقوق اساسی بشر در مذاکرات صلح شدند 


نشست افتتاحیه مذاکرات صلح افغانستان در قطر

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و دیدبان حقوق بشر خواستار حمایت و حفظ حقوق اساسی بشر در مذاکرات صلح افغانستان شدند.

در آستانه آغاز مذاکرات صلح افغانستان کمیسیون مستقل حقوق بشر این و برخی از نهادهای حقوق بشری بار دیگر بر حفظ و حمایت از حقوق بشر در گفتگوهای صلح تأکید کرده‌اند.

ذبیح‌الله فرهنگ، رئیس نشرات کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، روز شنبه با استقبال از آغاز گفتگوهای صلح، به رادیو آزادی گفت: "خواست‌های قربانیان و عموم مردم باید به‌عنوان یک عنصر اساسی در مذاکرات شناخته شود. صدای قربانیان باید شنیده شود. در چنین مذاکراتی حقوق اساسی انسان‌ها به‌گونه رسمی شناخته شود. به آن احترام گذاشته شود و از آن حفاظت شود."

مراسم افتتاحیه گفتگوهای صلح افغانستان روز شنبه در دوحه، پایتخت قطر، برگزار شد. قرار است مذاکرات رسمی هیئت حکومت و هیئت گروه طالبان از روز دوشنبه آغاز شود.

نشست افتتاحیه مذاکرات صلح افغانستان در قطر
نشست افتتاحیه مذاکرات صلح افغانستان در قطر

هم بر حفظ دستاوردهای حقوق بشری در این مذاکرات تاکید کرد و گفت: "ما از همه طرفین درگیری و هیئت‌ها می‌خواهیم برای صلحی کار کنند که عدالت در آن تامین شود، حقوق بشر رعایت و احترام شود، دستآوردهای ۲۰ سال اخیر باید حفظ شود و به آن احترام گذاشت."

لعل‌گل لعل، رئیس سازمان حقوق بشر افغانستان
لعل‌گل لعل، رئیس سازمان حقوق بشر افغانستان

تلاش کردیم تا دیدگاه طالبان را نیز در این باره داشته باشیم، اما موفق نشدیم.

اما ، تأکید کرد که حکومت این کشور حقوق بشر را در گفتگوهای صلح به صورت کامل حفظ خواهد کرد.

رضوان مراد، رئیس دفتر رسانه‌ای معاون اول رئیس جمهوری افغانستان
رضوان مراد، رئیس دفتر رسانه‌ای معاون اول رئیس جمهوری افغانستان

آقای مراد افزود: "مسئله حقوق بشر، حقوق زنان و حقوق فعالان در مذاکرات نه تنها برای دولت افغانستان، بلکه برای متحدان منطقه‌ای آن نیز خط قرمز است. این موضوع از معیارهای اساسی برای حکومت افغانستان است که در میز مذاکرات به بحث گرفته می‌شود، اما با آن معامله نمی‌شود."

پیشتر، سیما سمر، وزیر دولت در امور حقوق بشر به رادیو آزادی گفته بود که برای تامین صلح پایدار حفظ و حمایت از حقوق بشر و احترام به آن در مذاکرات صلح ضروری است.

XS
SM
MD
LG