لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۲ حوت ۱۳۹۹ کابل ۱۰:۳۹

قربانیان جنگ در افغانستان: ارزش‌های به دست آمده باید حفظ شوند


عکس‌های شماری از قربانیان جنگ

شماری از قربانیان جنگ در افغانستان می‌گویند حاضر نیستند در برابر صلح از ارزش‌های به دست آمده در دو دهه اخیر بگذرند.

ذکیه زنی است که می‌گوید دو سال پیش در یک حمله انتحاری خواهر ۲۱ ساله‌اش را از دست داد.

ربابه خواهر ذکیه در حمله انتحاری به مرکز آموزشی "موعود" در غرب کابل جان باخت.

ذکیه به رادیو آزادی گفت که صلح پایدار می‌خواهد: "دختر خاله و پدرم زمانی که به طب عدلی رفتند، در آنجا جسد خواهرم را یافتند. خواهر دیگرم در شفاخانه زخمی بود. مادرم خبر نداشت. زمانی که مادرم خبر شد، از هوش رفت. پدرم آمد به مادرم گفت که ربابه عمر خود را به شما بخشید. جسدش را برای ادای نماز جنازه به مسجد بردند. ما همه خسته شده‌ایم صلح می‌خواهیم."

ذکیه می‌گوید صلح پایدار خواست همه افغان‌ها است.

دو سال پیش در حمله انتحاری به مرکز آموزشی موعود در غرب کابل، ۴۸ تن کشته و ۶۷ تن زخمی شدند.

مسئولیت این حمله را گروه داعش به عهده گرفت.

محبوب به مرگ دوست دوران کودکی‌اش اشک ریخته است. پرسش او این است که چرا باید کشته شد؟ "خواست ما از طرف‌های درگیر بخصوص طالبان این است که هرگاه شما فکر می‌کنید که بیست سال بعد ما ارزش‌های خود را از دست می‌دهیم. این ناممکن است. حفاظت از این ارزش‌ها برای جوانان ما خط سرخ است. این جنگ ۴۰ ساله بود؛ هرگاه ۸۰ سال هم ادامه یابد، ما در این وطن صلح می‌آوریم. بیایید با ما که صلح دایمی بیاوریم و یکجا پیشرفت کنیم."

ذکیه و محبوب با شماری دیگر از اعضای خانواده‌های قربانیان این خواست را در همایش اعتراضی در کابل مطرح کردند و خواستار برقراری صلح و آتش‌بس شدند.

در قطعنامه پایانی این همایش بر پایان خونریزی تأکید شد: "خواست ما از طرف‌های مذاکره کننده، آتش‌بس دایمی است تا جلو کشتار افراد بیگناه گرفته شود. دوم این‌که هر دو طرف منافع ملی افغانستان و خواست‌های قربانیان را بخش مهمی از گفت‌وگوهای‌شان سازند. تلاش کنند تا با استفاده از این فرصت برای افغانستان صلح دایمی و همه‌جانبه را که در آن خواست‌های مردم و حقوق بشری در نظر گرفته شده باشد، به میان آورند."

آرشیف، زخمی ها در یکی از شفاخانه های افغانستان
آرشیف، زخمی ها در یکی از شفاخانه های افغانستان

آنان همچنین از جامعه جهانی خواستند که افغانستان را تنها نگذارد و از هر کوششی در راه آوردن صلح دریغ نکند.

خانواده‌های قربانیان در کابل در حالی صدای‌ اعتراض خود را بلند کرده‌اند که روز شنبه نشست مقدماتی مذاکرات صلح افغانستان در دوحه، پایتخت قطر، برگزار شد.

هیئت مذاکره‌کننده هر دو طرف در دوحه هستند، اما هنوز گفت‌وگوهای رسمی آغاز نشده است.

XS
SM
MD
LG