لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۵۳

امارات عربی و بحرین توافقنامه عادی‌سازی روابط با اسرائیل را امضاء کردند


مراسم امضای توافقنامه‌های عادی‌سازی روابط با اسرائیل که در قصر سفید با حضور دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا برگزار شد. 

امارات متحده عربی و بحرین توافقنامه‌های عادی‌سازی روابط با اسرائیل را امضاء کردند.

در مراسمی که به میزبانی دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا دیروز (سه شنبه، ۱۵ سپتمبر) در قصر سفید برگزار شد، توافقنامه‌های عادی‌سازی روابط امارات متحده عربی و بحرین با اسرائیل امضاء شد که براساس آن مناسبات رسمی بین این سه کشور آغاز گردید.

پس از امضای این توافقنامه‌ها، ترمپ گفت: "امروز این‌جا استیم تا مسیر تاریخ را رقم بزنیم و به گفتۀ او پس از چندین دهه تفرقه و درگیری طلوع جدید را در شرق میانه شاهد باشیم."

مراسم امضای توافقنامه‌های عادی‌سازی روابط با اسرائیل که در قصر سفید با حضور دونالد ترمپ برگزار شد.
مراسم امضای توافقنامه‌های عادی‌سازی روابط با اسرائیل که در قصر سفید با حضور دونالد ترمپ برگزار شد.

در این مراسم بنیامین نتانیاهو صدراعظم اسرائیل، شیخ عبدالله بن زید آل نهان وزیر خارجه امارات متحده عربی و عبداللطیف آل زیدانی وزیرخارجه بحرین از کشور‌های خود نماینده‌گی کردند.

در توافقنامه‌های امضاء شده به تنش‌های چندین دهه‌یی میان اسرائیل و فلسطینیان پرداخته نشده و نه هم در مورد راه حل آن چیزی گفته شده.

رهبر اداره فلسطینیان با نشر بیانیه‌ای گفته که تا زمانی که اشغال اسرائیل خاتمه نیابد، منطقه شاهد صلح و ثبات نخواهد بود.

محمود عباس
محمود عباس

همزمان با برگزاری مراسم امضای توافقنامه‌ها در واشنگتن، تندروان فلسطینی چندین راکت را بسوی اسرائیل پرتاب کردند که در مورد زیان‌های آن تا هنوز گزارش نشده.

این توافقنامه شامل تعهد اسرائیل در مورد تعلیق الحاق بخش‌هایی از کرانه غربی است که فلسطنیان آن‌را برای کشور احتمالی آینده خود ادعا می‌کنند، چیزی که کشور‌های خلیج فارس گفته اند منافع فلسطینیان را تامین می‌کند.

در طی مراسم دیروز وزیر خارجه امارات متحده عربی از اسرائیل بخاطر توقف الحاق زمین‌های فلسطین ابراز سپاس کرد.

اما بنیامین نتانیاهو صدراعظم اسرائیل که در کشورش تحت فشار تندروان یهودی قرار دارد گفته که این برنامه را بگونه موقت به تعلیق درآورده.

پس از مصر و اردون، بحرین و امارات متحده عربی دو کشور خلیج فارس اند که توافقنامه‌های عادی سازی روابط با اسرائیل را امضاء کردند.

آگاهان بدین باور اند که پس از این، عمان، سودان، مراکش و عربستان سعودی کشور‌های خواهند بود که احتمال امضای توافقنامه صلح میان شان با اسرائیل وجود دارد.

ایران و ترکیه دو کشوری اند که از عادی‌سازی روابط میان چند کشور عربی با اسرائیل انتقاد کرده اند.

XS
SM
MD
LG