لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۴۰

مسیر: گروهای تماس در قطر موفق نشده اند که روی اصول گفتگوها توافق کنند


شماری از روزنامه‌های چاپ کابل

روزنامه‌های چاپ امروز کابل بیشتر در مورد گفتگوهای صلح مطالبی را به نشر رسانده اند.

  • مسیر

روزنامه مسیر انتقاد کرده است که گروهای تماس حکومت و طالبان در قطر هنوز هم موفق نشده اند که روی اصول گفتگوهای بین‌الافغانی، راهکار و آجندای آن توافق کنند.

در سرمقاله آمده است که در طرزالعمل مشکلات وجود دارد و میان دو طرف در مورد موضوع بحث و اینکه کدام مسایل شامل اجندا باشد اختلاف وجود دارد.

به نوشته روزنامه، هنوز هم در مورد اینکه کدام موضوع در نخست مورد بحث قرار گیرد، میان دو طرف اختلاف دیدگاه وجود دارد.

به گفته سرمقاله‌نویس، هیئت مذاکره‌کننده حکومت می‌خواهد که موضوع آتش‌بس در اول مطرح شود، اما طالبان در کنار رهایی زندانیان باقی‌مانده شان بحث روی سرنوشت حکومت فعلی را می‌خواهند.

روزنامه مسیر نوشته است که هیئت حکومت به آسانی حاضر نخواهد شد که در مورد سرنوشت نظام آینده بحث کند.

به باور سرمقاله‌نویس طالبان هراس دارند که اگر آتش‌بس کنند‌، ممکن در گفتگوها پیشرفت صورت نگیرد و خواست هایشان پذیرفته نشود.

  • هیواد

روزنامه دولتی هیواد مطلبی را در مورد تاخیر در گفتگوهای هیئت حکومت و طالبان نوشته است.

روزنامه نوشته است که دو طرف دلیل اصلی آن را نبود طرزالعمل برای آغاز و ادامه مذاکرات می دانند، اما حالا این طرزالعمل ساخته شده است.

روزنامه نوشته است ممکن ناوقت روز گذشته دو طرف در مورد راهکار گفتگوها بحث کنند و تاکید شود که از اظهار نظرهای نادرست در برابر یکدیگر خودداری کنند.

احترام به یکدیگر، ترتیب صحبت کردن در جریان گفتگوها، حاضر شدن به موقع به نشست‌ها و رعایت تمام اصول نشست یک بخش از این راهکار است و باید به‌طور جدی عملی شود.

روزنامه پیشنهاد کرده است که دو طرف باید انتظار مردم به تامین صلح را پایان ببخشند و با احساس ملی به نتیجه برسند.

  • ویسا

و روزنامه ویسا در مورد مذاکرات بین‌الافغانی نوشته است که مردم عام و برخی اعضای شورای ملی هراس دارند که مبادا این پروسه مانند ملیشه‌سازی در ماه‌های اخیر حکومت داکتر نجیب‌الله به هرج‌و‌مرج و جنگ‌های داخلی منتج شود.

روزنامه اظهارات گلبدین حکتمیار رهبر حزب اسلامی را به نشر رسانده که گفته است، حکومت به کمک مالی هندوستان در نقاط مختلف کشور به‌شمول ولایت‌های شمال ملیشه‌سازی می‌کند.

روزنامه نوشته است، این پروسه در حالی با سرعت ادامه دارد که شنبه گذشته نشست افتتاحیه مذاکرات بین‌الافغانی در دوحه برگزار شد.

XS
SM
MD
LG