لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۰ عقرب ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۰۵

میل آنلاین: با ادامۀ گفتگوهای صلح افغانستان ده‌ها تن در جنگ کشته شده اند


شماری از نشریه‌های جهان

نشریۀ میل آنلاین گزارشی را تحت این عنوان نشر کرده: "با ادامۀ گفتگوهای صلح افغانستان ده‌ها تن در جنگ کشته شده اند."

در گزارش در اشاره به سه حادثۀ تازۀ امنیتی در ننگرهار آمده که در جنگ‌های چند روز اخیر سی طالب و یازده نیروی امنیتی افغان کشته شده اند.

این در حالی است که کار در مورد طرزالعمل مذاکرات صلح افغانستان در قطر ادامه دارد.

در گزارش فرانسپرس که در میل آنلاین چاپ شده در آغاز عکسی از راهپیمایی روز چهار شنبه در جلال‌آباد منتشر شده که رادیو آزادی نیز آن را یکجا با گزارش خود در مورد نشر کرده بود.

در این عکس شماری از زنان دیده می‌شوند که تعداد‌شان به خاطر جلوگیری از ویروس کرونا ماسک بر روهایشان دارند، شماری چادری پوشیده و شماری هم چادرهای عادی. آنها شعارهایی را حمل می‌کنند با این نوشته که "در قدم اول از هر دو طرف می‌خواهیم آتش‌بس اعلام کنند".

این همان خواستی است که هیئت دولت افغانستان در گفتگوهای قطر با طالبان مطرح کرده. ولی طالبان گفته اند نخست باید روی عوامل جنگ صحبت شود، دلایل آن روشن شده و بعد آتش‌بس صورت گیرد.

  • آنلاین بولوارک

نشریه‌ای آنلاین بولوارک مطلبی را در مورد عواقب جنگ نشر کرده تحت عنوان بهای صلح و در آن از بهای صلح در افغانستان یاد شده.

در مطلب به برگشت حدود دو میلیون مهاجر افغان به کشورشان اشاره کرده، که در زمان اشغال قوای شوروی سابق و بعد از آن از افغانستان فرار کرده بودند.

نشریه اظهارات پاول بیرمن یک سیاستدان امریکایی را گرفته که از جمله کسانی بود که می‌گفت، قتل‌های عام از نفوس کشورها می‌کاهد، ولی تهاجم به افغانستان نفوس این کشور را ده درصد بیش تر ساخت.

نشریه بولوارک در بخشی دیگر نوشته که جنگ امریکا بعد از یازدهم سپتمبر سال ۲۰۰۱ منتج به افزایش قابل ملاحظه‌ای از بیجا شدگان بر اثر خشونت‌ها در نقاط مختلف جهان شد. به نوشتۀ نشریه، از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۹ شمار مهاجرین در جهان دوچند شده از ۴۰ میلیون تن به حدود هشتاد میلیون نفر رسیده. در مطلب به طور خاص از بیجا شدگان افغانستان، عراق و سوریه یاد شده است.

XS
SM
MD
LG