لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۳ عقرب ۱۳۹۹ کابل ۱۰:۵۵

عبدالله: در گفتگو‌های صلح پیشرفت‌ها و نتایجی به دست آمده است  


عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان

رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان می‌گوید که، در گفتگوهای صلح پیشرفت‌های صورت گرفته و به گفته وی، نتایجی نیز به دست آمده است.

عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان در اشاره به گفتگو‌های میان افغان‌ها در قطر می‌گوید که پیشرفت‌های در این گفتگو‌ها صورت گرفته است.

آقای عبدالله که روز جمعه در مراسم نهمین سالروز کشته شدن برهان‌الدین ربانی، رئیس جمهور پیشین افغانستان، سخنرانی می‌کرد گفت: "در روز‌های گذشته هم صحبت‌هایی داشتند، قدم‌هایی برداشته شده، به نتایجی رسیده، بحث‌های داغی هم وجود داشته، اما من یقین دارم که انشاالله مردم ما به این آرزوی خود می‌رسند."

آقای عبدالله گفت، از فرصت به میان آمده باید به‌گونه"درست" استفاده شود.

از سوی هم که در این مراسم سخن می‌گفت، اظهار داشت که، افغان‌ها "تشنه‌" صلح اند.

او از طالبان خواست تا با افغان‌ها در یک "صف" قرار گیرند و به جای جنگ، سیاست را در پیش بگیرند.

امرالله صالح معاون اول رئیس جمهور افغانستان
امرالله صالح معاون اول رئیس جمهور افغانستان

آقای صالح افزود: "عنوان افغان و افغانستان، به‌عنوان نظام و پرچم واحد، باعث این می‌شود که ما هیچ چیزی را از دست ندهیم و چیزی که بنام طالب و جنگجو وجود دارد دوباره به آغوش وطن خود بیاید و زیر یک پرچم و زیر یک سقف، از راه سیاست، از راه دین، از راه مدرسه و از راه مسجد به سیاست بپردازد."

این در حالی است که هفته گذشته گفتگوهای میان افغان‌ها در شهر دوحه پایتخت قطر، گشایش یافت.

یکی از خواست های جانب دولت افغانستان این است که باید آتش بس صورت گیرد.

در مراسم یادبود از برهان‌الدین ربانی گفت، باید آتش‌بس شود.

محمد محقق عضو شورای عالی مصالحه ملی
محمد محقق عضو شورای عالی مصالحه ملی

آقای محقق افزود: "توقع من از هر دو طرف این است که وقتی که مذاکرات را شروع کردند به آتش بس روی بیاورند، خون ریزی و برادرکشی را قطع کنند تا فضا برای مذاکرات و صلح آماده شود."

اما صلاح‌الدین ربانی رئیس جمعیت اسلامی افغانستان در این مراسم گفت، هرچند که این حزب با صلح مخالف نیست، اما به گفته وی، آن‌ها با چارچوکات روند جاری مخالف اند.

صلاح الدین ربانی
صلاح الدین ربانی

از سوی هم برخی دیگر از سخنرانان نیز در مراسم یادبود از کشته شدن برهان‌الدین ربانی به صلح سرتاسری در افغانستان تاکید کردند.

برهان‌الدین ربانی پیش از آنکه در سپتامبر سال ۲۰۰۱۱ در یک حمله انتحاری کشته شود، رئیس شورای عالی صلح بود. او قبل از رژیم طالبان، رئیس جمهور افغانستان بود.

پس از کشته شدن برهان‌الدین ربانی، حکومت آن وقت افغانستان برایش لقب "شهید صلح" را داد.

XS
SM
MD
LG