لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۳۰ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۱۱

ایکونومیست: هیئت‌های حکومت و طالبان هنوز به عمق قضایا داخل نشده اند


آرشیف، شماری از روزنامه های جهان
  • ایکونومیست

نشریه ایکونومیست چاپ بریتانیا در مقالهٔ در شماره تازهٔ خود در بارهٔ تلاش‌های صلح در افغانستان نگاهی انداخته و مقالۀ را تحت این عنوان نشر کرده: "در حالیکه امریکا شمار نیرو‌های نظامی خود در افغانستان را کاهش می‌دهد، افغان‌ها گلوی خود را تازه می‌کنند."

به نوشته نشریه هر دو جانب تا هنور به عمق قضایا داخل نشده اند.

ایکونومیست در ادامه مقاله می‌نویسد که حکومت افغانستان و طالبان پس از ۶ ماه جنجال و تأخیر سر انجام در دوازدهم ماه سپتمبر حداقل زیر یک سقف جمع شدند تا روی چگونگی اداره آینده‌شان به یک توافق برسند.

ایکونومیست در ادامه مقاله از توافق‌نامهٔ ماه فبروری میان امریکا و طالبان یاد کرده است.

نشریه می‌نویسد، موافقتنامه بیشتر بر خروج نیرو‌های امریکایی در ماه می سال ۲۰۲۱ میلادی تمرکز کرده . اما مشروط به این که طالبان به گروه‌های تروریستی مانند القاعده در افغانستان پناه گاه‌های امن ندهند.

ایکونومیست می‌نویسد، هر چند حکومت افغانستان در توافق امریکا و طالبان در دوحهٔ قطر شامل نبود، اما در گفت‌وگو‌های جاری بعد از خروج نیرو‌های امریکایی در مورد آینده افغانستان بحث می‌شود.

  • واشنگتن ایگزماینر

نشریه هفته وار واشنگتن ایگزماینر در بارهٔ سخنان جوبایدن کاندید حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری سوم ماه نومبر امسال در بارهٔ آینده حضور نیرو‌های نظامی امریکا در افغانستان نگاه انداخته است.

بایدن مانند رئیس جمهور دونالد ترمپ گفته که جنگ بی‌پایان در افغانستان را باید پایان داد.

اما نشریه در ادامهٔ مقاله می‌پرسد که آیا بایدن در صورت پیروزی در انتخابات شماری از نیروهای امریکایی را در افغانستان نگه نخواهد داشت؟

یک سرباز متقاعده امریکایی که در افغانستان خدمت کرده بود، در یک تجمع انتخاباتی در ایالت پنسیلوانیا از جوبایدن پرسید که اگر در انتخابات برنده شود، آیا به جنگ‌های غیر ضروری پایان می‌دهد؟

جوبایدن گفت بلی ، این کار را می‌کند.

اما واشنگتن ایگزماینر می‌نویسد، آیا بایدن در صورت پیروزی گام به گام رئیس جمهور ترمپ را دنبال خواهد کرد؟ زیرا او همیشه استدلال می‌کرد که امریکا باید تعدادی از قوای خود را برای مبارزه با تروریزم در افغانستان حفظ کند.

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا تعهد کرده که به حضور نیرو‌های امریکایی در افغانستان پایان داده می‌شود.

بر اساس همین تعهد رئیس جمهور ترمپ ایالات متحده در ماه فبروری به پایان حضور قوای امریکایی در افغانستان توافق را با طالبان امضا کرد.

نشریه می‌نویسد که به دوام همین توافق راه برای مذاکرات کنونی در دوحه قطر بین دولت افغانستان و طالبان فراهم شد.

XS
SM
MD
LG