لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۹ عقرب ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۴۸

والی هرات: اجازه ایجاد گمرک به طالبان را نمی‌دهیم


سید وحید قتالی والی هرات

وحید قتالی والی هرات گفته که جنگجویان گروه طالبان برای ساخت گمرک موازی، به مراکز اقتصادی حمله می‌کنند. اگرچه افزایش حملات طالبان باعث نگرانی فعالان اقتصادی در هرات شده، اما والی هرات تأکید کرده که جلو حملات این گروه را می‌گیرد.

والی هرات به طالبان هشدار داده گفت: "تعرض بکنند و اخلال بکنند، از بین برده می‌شوند."

آقای قتالی این سخنان را در پی افزایش حملات گروه طالبان به مراکز اقتصادی هرات به زبان آورده است. او گفته که گروه طالبان برای دسترسی به منابع مالی، در تلاش ایجاد گمرک‌های موازی و ایست‌های بازرسی در ولایت هرات است: "همین سودای اقتصادی برای خود راه‌انداخته‌اند، گمرکات و چک‌پاینت‌ها. به تمام محلات اقتصادی حمله می‌کنند تا برای خود گمرک بسازند. ما به آنها اجازه نمی‌دهیم. مورال‌شان ضعیف شده. ما که خواستیم که بیایند به سوی صلح، اما بعضی شبکه‌ها تلاش می‌کنند که آنان را به کشتن بدهند. ما نمی‌خواهیم کشته شوند. بیایند به صلح بپیوندند. تعرض و اخلال بکنند، از بین برده می‌شوند و کشته می‌شوند."

اخیراً حملات طالبان به ولسوالی‌های نزدیک به شهر هرات افزایش یافته است. مقام‌های محلی هرات می‌گویند که این رشته حملات از تلاش گروه طالبان برای کنترل شاهراه‌های کلیدی پرده بر می‌دارد.

روزانه صدها موتر ترانزیتی از کشورهای ایران و ترکمنستان در مسیر شاهراه‌های هرات در رفت و آمد هستند.

عبیدالله نورزی
عبیدالله نورزی

عبیدالله نورزی، فرمانده پولیس هرات از افزایش نیروهای دولتی در مسیر شاهراه‌ها به دلیل حملات طالبان خبر می‌دهد: "ما در دو شاهراه نمبر هشت و نمر ۱۹ نسبت به گذشته تعبیه پرسونل را بیشتر ساخته‌ایم. پرسونل افزایش یافته و دشمن فشارهای خاص خود را بیشتر ساخته و ما هم آمادگی تام داریم."

مقام‌های محلی هرات پیش‌بینی می‌کنند که حملات طالبان در ولسوالی‌ها و شاهراه‌ها در هنگام مذاکرات صلح در دوحه، پایتخت قطر، افزایش خواهد یافت.

کبیر ایثار عضو شورای ولایتی هرات، از پیامدهای منفی ناامنی در مسیر شاهراه‌های هرات نگران است: "یکی از مسائل عمده‌ای که می‌تواند تأمین امنیت هرات باشد و از نظر اقتصادی به هرات و افغانستان کمک بکند، تأمین امنیت شاهراه‌ها است که باید دولت به این مسئله توجه زیادی بکند."

مراسم افتتاحیه مذاکرات صلح در دوحه
مراسم افتتاحیه مذاکرات صلح در دوحه

مذاکرات صلح افغانستان در شهر دوحه ادامه دارد. قادر کامل، کارشناس سیاسی یکی از دلایل افزایش حملات طالبان در هرات و شاهراه‌ها را بالا بردن قدرت چانه‌زنی این گروه در میز مذاکره با حکومت افغانستان می‌داند: "نیروهای امنیتی ما کوشش بکنند که همان قابلیت‌های رزمی و توانایی‌های نظامی خود را در شرایط فعلی به نمایش بگذارند و اگر دولت بی‌تفاوت باشد، بدون شک که ما جغرافیایی بیشتری را از دست می‌دهیم و طالبان می‌توانند که در میز مذاکره خواسته‌ها و پیش‌شرط‌های خود را بر تیم مذاکره ‌کننده افغانستان اعمال کنند."

نیروهای افغان در حالت «دفاع فعال» قرار دارند، اما مقام‌های محلی هرات می‌گویند که طالبان همچنان به این نیروها حمله می‌کنند حتی به حملات خود افزایش هم داده‌اند.

ولایت هرات از نگاه اقتصادی برای حکومت افغانستان اهمیت زیادی دارد و بخشی از بودجه حکومت این کشور از منابع اقتصادی این ولایت تأمین می‌شود. هر نوع افزایش فعالیت گروه طالبان در شاهراه‌ها و ولسوالی‌های نزدیک به شهر، بر کاهش فرصت‌های اقتصادی و بالا رفتن قدرت چانه‌زنی گروه طالبان تاثیر می‌گذارد.

XS
SM
MD
LG