لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۷ عقرب ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۳۵

'عامل لت‌وکوب ۲زن در کابل، مامور امنیتی است'؛ ۳نفر احضار شدند'


لت‌وکوب ۲زن در کابل

وزارت داخله افغانستان گفته که عامل لت‌وکوب دو دختر در جاده‌ای در شهر کابل شناسایی و برای تحقیق احضار شده است.

پخش تصاویر لت‌وکوب دو دختر در جاده‌ای در کابل خبرساز شد. این تصاویر در شبکه‌های اجتماعی پخش شد و واکنش‌های گسترده‌ای برانگیخته است.

در این تصاویر مردی با لباس شخصی دیده می‌شود که دو دختر را در جاده‌ای در حضور دو مأمور پولیس و گروهی از مردم لت‌وکوب می‌کند.

چند مأمور پولیس به رادیو آزادی گفته‌اند که این رویداد در محله کلوله‌پشته در مسیر رفت‌وآمد امرالله صالح، معاون اول رئیس جمهوری روی داده است. به گفته آنها، عامل لت‌وکوب یک مأمور امنیتی است که برای تأمین امنیت مسیر عبور کاروان آقای صالح توظیف شده بود.

محل رویداد لت‌وکوب ۲زن درکولوله پشته کابل کابل
محل رویداد لت‌وکوب ۲زن درکولوله پشته کابل کابل

مأمورانی که با رادیو آزادی صحبت کردند، به دلیل این حق مصاحبه با رسانه‌ها را نداشتند، نخواستند نام‌های‌شان در گزارش ذکر شود.

دفتر آقای صالح از اظهار نظر در این مورد خودداری کرد، اما سخنگوی وزارت داخله گفته که "عامل اصلی" این رویداد شناسایی و برای تحقیق احضار شده است.

او افزود که دو مأمور پولیسی که در محل رویداد حضور داشته‌اند و در تصاویر ویدئویی دیده می‌شوند، برای بازجویی احضار شده‌اند.

میرزامحمد یارمند، معین پیشین وزارت داخله می‌گوید که ماموران امنیتی که در محل بودند، مکلفیت داشتند که مانع حمله به دختران می‌شدند.

آقای یارمند افزود: "درست است که موظفین هر ساحه معلوم است، اما اگر همین رویداد منجر به قتل می‌شد، بالاخره، قاتل باید دستگیر می‌شد توسط پولیس. کسانی که لت‌وکوب کرده بودند، باید دستگیر می‌شدند."

در همین حال، شهرزاد اکبر، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان خواهان بررسی این رویداد شده است. او گفت که با یکی از این دختران گفتگو کرده است.

شهرزاد اکبر، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان
شهرزاد اکبر، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

بانو شهرزاد گفت: "در تماسی که با آنها داشتم، گفتم در صورتی که آنها شکایت کنند، کمیسیون آماده است تا بررسی کند."

خانم اکبر افزود که این دختران به او گفته‌اند که تصمیم گرفته‌اند که در این مورد با رسانه‌ها مصاحبه نکنند.

همچنین ذبیح‌الله فرهنگ، سخنگوی کمیسیون حقوق بشر به رادیو آزادی گفت که با لت‌وکوب این دختران حقوق گشت‌وگذار و کرامت انسانی آنها به صورت صریحی نقض شده است.

او افزود که این کمیسیون هم این رویداد را بررسی می‌کند.

از سوی دیگر، عزیز رفیعی رئیس مجتمع جامعه مدنی افغانستان به رادیو آزادی وقوع این رویداد را ناشی از ضعف کارکرد پولیس خواند.

عزیز رفیعی رئیس مجتمع جامعه مدنی افغانستان
عزیز رفیعی رئیس مجتمع جامعه مدنی افغانستان

آقای رفیعی گفت: "حادثه دیروز می‌تواند یک حادثه نزدیک به فرخنده باشد که اگر کسی با همچو یک اتهامی به لت‌و‌کوب مواجه شود، عین سرنوشت فرخنده را شاهد خواهد بود."

این رویداد ۱۰ روز پس از انفجار در مسیر عبور آقای صالح اتفاق افتاده که در آن ۱۰ نفر کشته و ۱۵ نفر زخمی شدند.

رفت‌وآمد مقام‌های ارشد دولتی در جاده‌های کابل همواره باعث راهبندان‌های طولانی و دردسر مردم می‌شود. با این که انتقادهای زیادی در این مورد مطرح شده، اما در عمل کاری برای رسیدگی به این انتقادها نشده است.

XS
SM
MD
LG