لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۹ عقرب ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۰۵

ادامه راهپیمایی‌ها در بلاروس؛ پولیس صدها زن معترض را بازداشت کرد


بازداشت معترضان توسط پولیس ضد شورش بلاروس

پولیس بلاروس صدها معترض زن را در پایتخت بلاروس شهر مینسک بازداشت کرد.

چندین هزار زن به روز شنبه (۱۹ ماه سپتمبر) در مینسک پایتخت بلاروس راه پیمایی کردند و برای مدت کوتاهی با پولیس ضد شورش که راه آن‌ها را بسته بود، درگیر شدند.

پولیس ضد شورش ملبس با یونیفورم سیاه رنگ به سرعت صدها زن را مجبور کرد سوار موترهای پولیس شوند.

زنان بیرق‌های سرخ و سفید رنگ سمبول مخالفت را که توسط مقامات ممنوع شده حمل می‌کردند. آن‌ها فریاد می‌کشیدند که فراموش نخواهند کرد و نخواهند بخشید.

یک سازمان حقوق بشر موسوم به ویاسنا مستقر در مینسک گفت که بیش از ۳۰۰ تن در جریان راه پیمایی بازداشت شده‌اند. این تازه‌ترین راهپیمایی زنان بود.

ادامه اعتراض‌ها در بلاروس
ادامه اعتراض‌ها در بلاروس

آن‌ها خواستار استعفای رئیس جمهور الکساندر لوکاشینکا شدند. او از ۲۶ سال به این طرف در قدرت است.

بلاروس به دنبال اعلام نتایج انتخابات نهم آگست گواه تظاهرات گسترده است. لوکاشینکا برندۀ این انتخابات اعلام شده اما مخالفان سیاسی او و غرب انتخابات بلاروس را تقلبی خوانده‌اند.

به اساس گزارش‌ها از آغاز تظاهرات به این طرف، هزاران نفر توسط پولیس بازداشت و مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند.

تقریباً تمام رهبران کلیدی اپوزیسیون مجبور به ترک کشور و یا دستگیر شده‌اند. صدها زن به روز شنبه هفتۀ گذشته در مینسک راهپیمایی و با پولیس ضد شورش و مأموران امنیتی برخورد کردند.

وزارت داخلۀ بلاروس گفته که ۱۱۴ تن در سراسر کشور و از این میان ۹۹ تن‌شان در پایتخت در پیوند به این تظاهرات بازداشت شده‌اند. بسیاری از رهبران برجستۀ اپوزیسیون بلاروس زنان هستند.

سوتلانا تیخانوفسکایا، رهبر اپوزیسیون بلاروس
سوتلانا تیخانوفسکایا، رهبر اپوزیسیون بلاروس

سوتلانا تسیخانوفسکایا نامزد تبعیدی انتخابات ریاست جمهوری، اعضای شورای هماهنگی مانند ماریا کالسنیکاوا و لیلیا ولاسوا شامل آن‌ها اند.

تسیخانوفسکایا که به کشور همسایه لیتوانیا پناه برده است، پیش از راه پیمایی دیروز در بیانیۀ از زنان کشورش ستایش کرد و آن‌ها را زنان شجاع خواند.

او گفت،این زنان با وجود تهدید و فشار، راه پیمایی می‌کنند.

XS
SM
MD
LG