لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۰ عقرب ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۵۷

هشت صبح: تقابل میان خواست‌های دو طرف گفت‌وگوهای صلح را تهدید می‌کند


آرشیف، شماری از روزنامه های چاپ کابل

روزنامه‌های چاپ امروز یکشنبه کابل بیشتر به بررسی گفت‌وگوهای صلح افغانستان در دوحه، پایتخت قطر پرداخته‌اند.

هشت صبح

روزنامه هشت صبح نوشته است که یکی از مواردی که گفت‌وگوهای صلح را تهدید می‌کند، تقابل میان خواست‌های دو طرف است. به باور نویسنده، این تقابل منجر شده که با گذشت یک هفته این مذاکرات به طور رسمی آغاز نشود.

به نظر سرمقاله‌نویس، گروه تماس نمایندگان دو طرف توانسته‌ تنها در باره مسایل فنی با هم صحبت کند، در حالی که به نتیجه‌ای مشخص هم نرسیده‌ است. روزنامه افزوده که طالبان به حمایت برخی کشورهای منطقه احساس می‌کنند که نسبت به دولت موضع برتری دارند، ولی این موضوع باعث اختلاف نظر شده است.

روزنامه هشت صبح تاکید کرده که خواست و امید تمام مردم از گفت‌وگوهای صلح این نیست که هر دو طرف زورآزمایی کنند، بلکه به نوشته روزنامه، هدف پایان جنگ است که میلیون‌ها نفر چشم به راه آن هستند و نیاز است که هر دو طرف توافق کنند.

مسیر

روزنامه مسیر نوشته است که انتظار می‌رفت که با آغاز مذاکرات صلح اگر آتش‌بس نشود، پس باید سطح خشونت‌ها کاهش یابد. به باور نویسنده، در چند روز اخیر گزارش‌ها حاکی از افزایش حملات و جنگ در ولایات مختلف بوده است.

به تعبیر نویسنده مسیر، مشکل این است که هنوز هم هر دو طرف به آتش‌بس نگاه سیاسی دارند. روزنامه توضیح داده که حکومت فکر می‌کند اگر طالبان آتش‌بس کند، این گروه از قدرت می‌افتد و برای اهداف سیاسی بعدی مقاومت نخواهد کرد.

به باور مسیر، حکومت آتش‌بس را برای کامیابی نه بلکه برای ناتوان کردن طالبان می‌خواهد و طالبان هم از جنگ برای تحت فشار قرار دادن حکومت استفاده می‌کند. نویسنده افزوده که طالبان پس از توافق با امریکا بارها گفته‌اند که اگر امریکایی‌ها بیرون شوند، می‌توانند از طریق جنگ حکومت را از پا درآورند.

به نوشته سرمقاله‌نویس مسیر، این احتمال هم وجود دارد که طالبان در کنار فشار بر حکومت، برای محفوظ نگهداشتن نیروهایش هم علاقمند آتش‌بس نیستند، اما حالا لازم است که هر دو طرف برای آتش‌بس دیدگاه اخلاقی و دینی داشته باشند نه سیاسی.

هیواد

روزنامه هیواد هم در سرمقاله خود بر آتش‌بس تأکید کرده است. به نظر این روزنامه دولتی، مردم از جنگ خسته شده‌اند و حالا باید سطح خشونت‌ها کاهش یابد. روزنامه پرسیده این‌که حالا طالبان در کنار آتش‌بس دیگر چه می‌خواهند، ممکن است در مذاکرات رو در رو واضح شود.

اما به باور نویسنده، گروه طالبان به فکر "خیالات و افکار بزرگ" هستند که به نوشته روزنامه، این طرز تفکر با در نظر داشت شرایط کنونی افغانستان مردم و منافع ملی حالا عملی نمی‌شود و ملت آن ملت گذشته نیست که نظام یا حکومت‌ها از طرف هر گروه بر آنان تحمیل شود.

سرمقاله‌نویس هیواد نوشته است با در نظر داشت همین مسایل باید طالبان طرز دید شان را تغییر بدهند و تفکر مردم و وضعیت کنونی را درک و به آن احترام داشته باشند.

XS
SM
MD
LG