لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲ عقرب ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۳۷

کاهش ابتلا به کووید۱۹ در امریکا و افزایش آن در برخی کشورهای اروپایی


لوله آزمایش ویروس کرونا

ایالات متحده همه روزه به گونه اوسط از مرگ‌ومیر ۸۰۰ نفر به خاطر همه‌گیری ویروس کرونا خبر می‌دهد. اما این ارقام باز هم در مقایسه به ماه اپریل که همه روزه تا ۲۸۰۰ نفر از ویروس کرونا جان می‌دادند، کمتر است.

بسیاری از آگاهان صحی در ماه‌های نخست شیوع ویروس کرونا پیش‌بینی کرده بودند که تا ۲۰۰ هزار امریکایی در اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خواهند داد.

اما دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا اخیراً بار دیگر تاکید کرده که اداره‌اش در مبارزه با همه‌گیری ویروس کرونا کار خارق العاده انجام داده و این کشور به گفتۀ او با واکسین یا بدون آن به پایان این همه‌گیری نزدیک شده.

اما در اروپا از گسترش موارد همه‌گیری ویروس کرونا خبر می‌رسد.

اسپانیا، فرانسه و بریتانیا از جمع کشور‌های اروپایی اند که آگاهان از افزایش این همه‌گیری در فصل خزان در آن‌ها شدیداً ابراز نگرانی کرده اند.

انتظار می‌رود که بوریس جانسون صدراعظم بریتانیا امروز (۲۲ سپتمبر) محدودیت‌های شدیدتری را به خاطر جلوگیری از این همه‌گیری اعلام کند.

فرانسه در اخیر هفته از ۱۳ هزار مورد جدید ویروس کرونا در یک شبانه روز خبر داد.

در اسپانیا، مقام‌های مادرید خواستار کمک نظامی برای مسدود کردن برخی از مناطق شدند که اعتراضات را هم در پی داشت.

پیش از این هم، در آغاز شیوع ویروس کرونا حکومت اسپانیا هزاران سرباز را در شهرهای مختلف این کشور گماشته بود تا برای مهار کردن این همه‌گیری با مقام‌های غیرنظامی همکاری کنند.

در جمع کشور‌های اروپایی که از تشدید موارد مثبت ویروس کرونا خبر داده جمهوری چک هم است.

آرشیف
آرشیف

این کشور هفتۀ گذشته بیش از سه هزار مورد جدید کووید ۱۹ را در یک شبانه روز اعلام کرد که تقریباً برابر به آمار مجموعی مبتلایانی است که در نخستین ماه شیوع این ویروس در جمهوری چک ثبت شده بود.

در پی افزایش موارد مثبت این همه‌گیری آدم وایتخ وزیر صحت جمهوری چک دیروز دوشنبه از سمت خود کناره‌گیری کرد.

او اخیراً به خاطر تشدید این همه‌گیری مورد انتقاد شدید قرار گرفته بود.

ویروس کرونا از هنگام شیوع در اواخر سال گذشته میلادی تا کنون بیش از ۳۱ میلیون نفر را در سرتاسر جهان مصاب ساخته و بیش از ۹۶۳ هزار نفر دیگر در اثر این همه‌گیری جان‌های شانرا از دست داده اند.

این ویروس بار اول از شهر ووهان چین شیوع کرد و سپس در سرتاسر جهان گسترش یافت.

XS
SM
MD
LG