لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱ عقرب ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۰۸

اعتراض مترجمان افغان به تصمیم جدید بریتانیا


اعتراض ترجمان افغانستان که با نظامیان بریتانیایی کار کرده‌اند

ده‌ها ترجمان افغانستان که با نظامیان بریتانیایی کار کرده‌اند، تصمیم تازه حکومت بریتانیا برای انتقال ده‌ها مترجم افغان به بریتانیا را ناکافی دانسته و اعتراض کرده‌اند.

نزدیک به ۲۰۰ ترجمان افغان که با نیروهای نظامی بریتانیا در افغانستان کار کرده‌اند، در پارک شهر نو کابل تجمع اعتراضی کردند.

آنان از فیصلۀ جدید حکومت بریتانیا که به ده‌ها ترجمان دیگر اجازۀ اقامت در بریتانیا را می‌دهد، ناراضی‌اند.

به نظر می‌رسد که هیچ یکی از این ترجمان‌ها شرایط فیصلۀ جدید را تکمیل کرده نمی‌توانند.

بر اساس فیصلۀ جدید بریتانیا، تنها مترجمانی می‌توانند برای اقامت در بریتانیا درخواست دهند که بین سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۴ حد اقل ۱۸ ماه در خط اول جنگ با نیروهای بریتانیایی به‌گونۀ مشترک کار کرده باشند و از کار اخراج نشده باشند.

اما ترجمان‌هایی که در کابل تجمع کردند، می‌گویند که با آنها برخورد دوگانه صورت می‌گیرد، چون به باور آنان تهدیدهای امنیتی علیه همه یک‌سان است.

این مترجمان ادعا می‌کنند که این شرایط دشوار بخاطری وضع شده که این کشورها نمی‌خواهند به آنان پناه دهند.

اعتراض ترجمان افغانستان که با نظامیان بریتانیایی کار کرده‌اند
اعتراض ترجمان افغانستان که با نظامیان بریتانیایی کار کرده‌اند

دو تن از این ترجمان‌های معترض به رادیوی آزادی گفتند: "تهدیدات برای همه کسانی که با بریتانیا کار کرده‌اند، یکسان است، چه کسانی که در کابل هستند و یا در ولایت‌ها. بر اساس طرح جدید، برای ۱۰۰ افغان دیگر اجازۀ اقامت در بریتانیا داده می‌شود، اما شرایط را آنقدر سخت ساخته‌اند که حتی شاید ده تن هم نتواند تکمیل کند."

"خواست ما این است آن که به دیگر ترجمان‌ها دیگر حکومت‌ها حق داده‌اند، باید به ما هم مساویانه داده شود. طوری که امریکا یا جرمنی با همکاران افغان محلی‌شان حقوق مکمل داده‌اند، ما هم باید از این حقوق برخوردار شویم. فیصلۀ جدیدی که شده باید دوباره بازنگری شود و در آن تغییرات به میان آید."

آنان می‌گویند که در اوضاع دسوار امنیتی با نیروهای بریتانیایی در ولایت‌های ناامن کار کرده‌اند و حالا جان آنها و خانواده‌های‌‌شان با تهدید مواجه است.

بیشتر این مترجمان معترض صورت‌شان را با ماسک پوشانیده اند و به نظر می‌رسد که به دلیل تهدیدات امنیتی نمی‌خواهند چهره‌هایشان شناسایی شود.

اعتراض ترجمان افغانستان که با نظامیان بریتانیایی کار کرده‌اند
اعتراض ترجمان افغانستان که با نظامیان بریتانیایی کار کرده‌اند

اما سفارت بریتانیا در پاسخ به اعتراض آنها در پیامی به رادیو آزادی نوشته که با تأکید بر اهمیت نقش کارمندان این مترجمان در عملیات نظامی بریتانیا در افغانستان، نوشته که "بسته سخاوتمندانه‌ای به کارمندان واجد شرایط داده شده است."

در پیام افزوده شده که برای کسانی که در افغانستان می‌مانند دو گزینه در نظر گرفته شده: بسته مالی معادل ۱۸ ماه حقوق و کمک هزینه آموزش پنج‌ساله.

حکومت بریتانیا در نزدهم ماه جاری میلادی اعلام کرد که به ده‌ها ترجمان دیگر افغان اجازۀ اقامت در این کشور را می‌دهد.

در همین حال هلمند هلمند، رئیس کمیسیون روابط خارجی ولسی جرگه می‌گوید که در این مورد با سفارت بریتانیا صحبت خواهد کرد.

آقای هلمند می‌افزاید:‌"این برادران ما با بریتانیا و امریکا در افغانستان کار کردند، زندگی‌شان مهم است و آنان حتا نمی‌توانند که روزانه در افغانستان به کارهایشان برسند. خطر متوجه آنان است و آنان هراس دارند و هراس‌شان هم به جای است و نظر ما این است که کشورهای مربوطه به آنان توجه کنند."

ولسي جرگه افغانستان
ولسي جرگه افغانستان

بر اساس گزارش روزنامۀ بریتانیایی گاردین، در حال حاضر ۴۵۰ ترجمان افغانستان که با نیروهای بریتانیا در افغانستان کار کرده‌اند، با خانواده‌هایشان در این کشور اقامت دارند.

بر بنیاد گزارش‌ها از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۴ میلادی بیش از ۷ هزار شهروند افغانستان با نیروهای بریتانیایی در افغانستان کار کرده‌اند که نزدیک به ۵۰ درصدشان متجم بوده‌اند.

اخیراً امریکا، کانادا و شماری از کشورهای دیگر اعلام کردند که مترجمانی که در هنگام ماموریت جنگی‌شان در افغانستان با آنان کار کرده‌اند، شرایط زندگی در کشورشان را برایشان فراهم می‌کنند.

XS
SM
MD
LG