لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲ عقرب ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۵۵

خلیل­زاد بار دیگر خواستار کاهش خشونت در افغانستان شده است


زلمی خلیل­زاد نمایندۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان

زلمی خلیل­زاد نمایندۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان بار دیگر خواستار کاهش خشونت در این کشور شده است.

زلمی خلیل­زاد می‌گوید که افزایش خشونت در افغانستان پذیرفتنی نیست و در زمینۀ کاهش آن باید گام برداشته شود.

آقای خلیل­زاد در این باره در بحث مجازی به میزبانی انستیتیوت صلح امریکا به روز پنج‌شنبه(۳ میزان) چنین سخن گفت: "معتقدیم که ایجاب می‌کند خشونت از سوی هر دوطرف کاهش داده شود. من در پروسۀ گفتگو با هر دوجانب قرار دارم. امیدوارم که با فشار از سوی مردم در افغانستان و جامعه بین‌المللی این [کاهش خشونت] یکی از موضوعاتی نخست باشد که در بارۀ آن پیشرفت صورت گیرد."

پیش ازاین جنرال اسکات میلر فرماندۀ عمومی مأموریت حمایت قاطع در افغانستان هنگام دیدار از کندهار به روز چهارشنبه(۲ میزان) روی کاهش خشونت در این کشور تأکید کرد.

به اساس گزارش‌ها، به دنبال آغاز مذاکرات میان هیئت‌‌های دولت افغانستان و طالبان، خشونت در کشور تشدید یافته است.

در تازه‌ترین مورد، مقام‌های امنیتی ولایت پکتیکا دیروز گفتند که ده‌ها جنگجوی طالبان و ۳ پولیس در ولسوالی وازه خواه این ولایت در جریان درگیری کشته شدند.

مقام‌ها: دستکم ۶۵ جنگجوی طالب در ولایت پکتیکا کشته شدن اند

از سوی دیگر مقام‌های ارزگان به روز پنجشنبه(۳میزان) گفتند که طالبان ۲۸ پولیس را که خود را در جریان جنگ به آنها تسلیم کرده بودند کشته اند.

اما ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان به رادیو آزادی گفت که این افراد در درگیری در ولسوالی گیزاب کشته شده اند.

از کشته شدن حداقل ۱۲ جنگجوی طالبان در ولسوالی دهراود این ولایت نیز گزارش شده است. به گفتۀ مقام‌ها تلفات به طالبان پس از آن وارد شد که آنها به پوسته‌های امنیتی در منطقۀ لندیانی چهارشنبه شب حمله کردند.

به اساس گزارش‌ها‌، جنگ سبب بی‌جا شدن صدها خانواده در دهراود شده است.

عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان در دیدار با راس ویلسن شارژدافیر سفارت امریکا در کابل به روز پنج‌شنبه(۳ میزان) در بارۀ افزایش خشونت‌ها در کشور ابراز نگرانی کرد و خواستار کاهش آن شد.

مذاکرات میان تیم‌های مذاکره کنندۀ دولت افغانستان و طالبان به هدف ختم جنگ در کشور،حدود دو هفته پیش در دوحه پایتخت قطر آغاز شد؛ اما گروهای تماس دو طرف هنوز در بارۀ طرالعمل کاری به توافق کامل دست نیافته اند.

حکومت افغانستان پیوسته روی آتش‌بس در کشور تأکید کرده، اما طالبان گفته اند که در این مورد پس از روشن شدن عوامل جنگ بحث می‌شود.

XS
SM
MD
LG