لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۸ ثور ۱۴۰۱ کابل ۱۰:۴۲

'رویداد‌های مرگبار در افغانستان، نخستین گام‌های گفت‌و‌گوها را خدشه دار کرده'


شماری از روزنامه‌های جهان

وال استریت ژورنال

وال استریت ژورنال گفته است که رویداد‌های مرگبار در افغانستان، نخستین گام‌های گفت‌و‌گوهای مستقیم میان دولت افغانستان و طالبان را در دوحه خدشه دار کرده.

در مطلب آمده که دو طرف به تازگی یک دیگر خود را به افزایش جنگ متهم کرده اند.

حکومت افغانستان خواستار برقراری آتش‌بس فوری شده. رئیس جمهور اشرف غنی به تازگی هنگام سخنرانی در نشست سالانۀ مجمع عمومی سازمان ملل متحد بار دیگر بر آتش‌بس تأکید کرد.

اما طالبان، تا اکنون، این درخواست‌ها را رد کرده و گفته اند که اول باید عوامل جنگ مشخص ساخته شود.

وال استریت ژورنال گفته که طالبان تأکید کرده اند که گفت‌و‌گوهای صلح بر اساس فقه حنفی به پیش برده شود. این موضوع واکنش‌هایی را در افغانستان به‌همراه داشت.

در مطلب آمده که طالبان در مورد هدف نهایی‌شان پس از خروج نیروهای بین‌المللی از آن کشور توضیح اندک داده اند و تنها همین‌قدر گفته اند که در افغانستان شریعت اسلامی نافذ شود. روزنامه گفته این درخواست در حالی است که به اساس قانون اساسی افغانستان هیچ قانونی نباید در مغایرت با اسلام باشد.

روزنامه به سخنان تازه‌ای عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی هم توجه کرده. آقای عبدالله در صحبت با شورای روابط خارجی در ایالات متحده گفته که میزان خشونت در مناطق مختلف افغانستان و همچنان حمله‌های طالبان افزایش یافته.

روزنامه سخنان ذبیح‌الله مجاهد یک سخنگوی طالبان را نیز برداشته که حکومت را مسئول افزایش حملات خوانده.

دیپلومات

مجلۀ دیپلومات در مطلبی در بارۀ حجاب نوشته که در دوران حاکمیت طالبان در افغانستان پوشیدن چادری اجباری بود و اینکه بهای یک چادری از معاش ماهوار یک مأمور دولت هم بیشتر شده بود، معادل تقریباً ۳۰ دالر امریکایی.

دیپلومات نوشته که در بیست سال گذشته این موضوع در جهان به نحوی فراموش شده. نویسنده گفته که اما تندروان در مالیزیا گفته اند که زنان باید پوشیدن برقع را مراعات کنند.

در ادامه آمده که ۶۱ درصد نفوس مالیزیا را مسلمانان تشکیل می‌دهد. در مطلب دیپلومات آمده که افغانستان با مالیزیا مقایسه شدنی نیست، چونکه به گفتۀ نویسنده در آن جا مسلمانان غالباً با اعتدال برخورد می‌کنند و بسیاری هم پیشنهاد پوشیدن برقع را رد کرده اند.

XS
SM
MD
LG