لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۱ عقرب ۱۳۹۹ کابل ۰۳:۲۴

فلسطین خواهان برگزاری کنفرانس صلح شرق میانه به رهبری سازمان ملل شد


محمود عباس رهبر اداره فلسطین

رهبر اداره فلسطین خواهان برگزاری کنفرانس صلح شرق میانه تحت رهبری سازمان ملل متحد شد.

محمود عباس رهبر اداره فلسطین روز جمعه (۲۵ سپتمبر) از انتونیو گوتیریش سرمنشی ملل متحد خواست که در اوایل سال آینده میلادی کنفرانس بین‌المللی را رهبری کند که به گفته او یک پروسه واقعی صلح بین اسراییل و فلسطینی‌ها ‌آغاز شود.

او از آقای گوتیرش تقاضا کرد که با گروه چهارگانه تماس شرق میانه یعنی امریکا، روسیه، اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد همچنان شورای امنیت سازمان ملل در باره این کنفرانس مشوره کند.

محمود عباس رهبر اداره فلسطین
محمود عباس رهبر اداره فلسطین

به گفته او این کنفرانس باید صلاحیت کامل داشته باشد، تمام طرف‌های ذیدخل در‌آن اشتراک کنند و همه در یک پروسه واقعی صلح شرق میانه سهم بگیرند.

فلسطینی‌ها خواهان تشکیل یک حکومت در کرانه غربی رود اردن و غزه می‌باشند که شرق بیت‌المقدس پایتخت آن باشد. تمام این منطقه در جنگ سال ۱۹۶۷ از سوی اسراییل اشغال شد.

رهبران فلسطین پیشنهاد ماه جنوری دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا را در رابطه با صلح شرق میانه رد کردند زیرا به اساس این پیشنها مناظق مسکونی یهودیان که اسراییل در سرزمین‌های اشغالی اعمار کرده جز قلمرو اسراییل شناخته می‌شود.

محمود عباس در پیام ویدیویی ای که بخاطر بیماری کوید-۱۹ از قبل ثبت شده بود، به ۱۹۳ عضو مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: "تا زمانی که اشغال دوام دارد و یک راه حل عادلانه و همه‌جانبه برای موضوع فلسطین که محور بحران می‌باشد نادیده گرفته شود هیچ صلحی، هیچ امنیتی، هیچ ‌ثباتی و هیچ همزیستی در منطقه به میان نخواهد آمد."

محمود عباس رهبر اداره فلسطین
محمود عباس رهبر اداره فلسطین

رهبر اداره فلسطین افزود فلسطینی‌ها به تشبث صلح سال ۲۰۲۰ عرب که از سوی عربستان سعودی طرح شده بود متعهد می‌باشند. به اساس این تشبث کشورهای عربی روابط خود را با اسراییل عادی می‌سازند و در جواب آن دولت فلسطین ایجاد می‌شود و اسراییل تمام سرزمین‌هایی را که در سال ۱۹۶۷ اشغال کرده است، رها می‌کند.

امارات متحد عرب و بحرین چند روز قبل موافقتنامه‌هایی را امضا کردند که با اسراییل روابط برقرار می‌کنند. فلسطین این تصمیم آنها را محکوم کرد.

پادشاه عربستان سعودی سلمان بن عبدالعزیز روز چهارشنبه در سخنرانی خود خطاب به مجمع عمومی ملل متحد گفت که تشبث صلح عرب تهداب یک راه حل همه‌جانبه و عادلانه می‌باشد. او افزود که از تلاشهای صلح ایالات متحده هم حمایت می‌کند، اما از تایید طرح اخیر امریکا خودداری کرد.

XS
SM
MD
LG